Na czym polega praca montera rusztowań?
W teorii praca montera rusztowań jest bardzo prosta, ponieważ polega na montażu i demontażu rusztowań używanych przy różnego rodzaju budowlach. Osoba zatrudniona na tym stanowisku jest odpowiedzialna za sprawdzanie konstrukcji, jej montaż, a po zakończeniu zlecenia zajmuje się również i demontażem rusztowań. Ciekawą kwestią jest to, że rusztowania montuje się za pomocą rysunków technicznych, nie jest więc to do końca proste zadanie. Co jeszcze warto wiedzieć na temat pracy montera rusztowań? Na czym dokładnie ona polega? Jakie niebezpieczeństwa czekają na osoby, które wykonują tę pracę? Jakie uprawnienia muszą mieć takie osoby aby przystąpić do tej pracy?
Jeśli myślisz o uzyskaniu uprawnień monetera rusztowań, polecamy zajrzeć tutaj: https://star.edu.pl/kurs-monter-rusztowan
1. Na czym polega praca montera rusztowań? Co robi monter rusztowań?
2. Jakie wymagania stawia się na stanowisku montera rusztowań?
3. Jakich zarobków można spodziewać się w zawodzie montera rusztowań?
4. Jakie niebezpieczeństwa czekają na monterów rusztowań?
5. O czym musi pamiętać doświadczony monter rusztowań przed przystąpieniem do pracy?
6. Jak wygląda szkolenie, po którym dostaje się zestaw uprawnień montera rusztowań?
Na czym polega praca montera rusztowań? Co robi monter rusztowań?
Osoba odpowiedzialna za montowanie rusztowań na budowach i nie tylko, ma wiele, różnorodnych obowiązków. Zanim rozpocznie właściwy montaż rusztowania, musi zadbać o to, aby położenie, na którym będzie stało rusztowanie, było bezpieczne. Jego zadaniem jest również dobór odpowiednich elementów potrzebnych do stworzenia rusztowania tak, aby jego jakość była na najwyższym możliwym poziomie. W tym wszystkim może pomóc także pomocnik montera.
Jakie wymagania stawia się na stanowisku montera rusztowań?
Jakie trzeba spełniać wymagania aby móc pracować przy złączaniu i rozłączaniu elementów rusztowania? Osoba pracująca jako monter powinna mieć minimum 18 lat i wykształcenie podstawowe. Po ukończeniu odpowiedniego szkolenia, dodatkowo powinna przejść badania w celach sprawdzenia, czy nie istnieją w jej przypadku przeciwwskazania do wykonywania zawodu. A przeciwwskazaniem do pracy mogą być choroby, zaburzenia równowagi czy też proste alergie. Monter powinien umieć także pracować w zespole oraz cechować się dobrym refleksem.
Jakich zarobków można spodziewać się w zawodzie montera rusztowań?
Jakich zarobków może oczekiwać osoba zatrudniona na stanowisku montera rusztowań? Wszystko oczywiście zależy od tego, jak długie doświadczenie ma dany pracownik oraz w jakim miejscu pracuje. Tu w Polsce, monterzy rusztowań mogą średnio liczyć na zarobki rzędu 4300 brutto. Sytuacja diametralnie się zmienia, jeżeli taka osoba postanowi wyjechać za zachodnią granicę - w Niemczech za średnio 160 godzin pracy w miesiącu (a więc za pełen etat bez nadgodzin) mogą zarobić od 10 do 12 tysięcy złotych brutto. Z kolei we Francji kwota ta jest nieco niższa, ale również spektakularna - od 8 do 11 tysięcy złotych brutto.
Jakie niebezpieczeństwa czekają na monterów rusztowań?
Jednak duże zarobki w przypadku tego zawodu, wiążą się również z niebezpieczeństwami, które czekają na monterów rusztowań. Wśród nich można wymienić chociażby upadki z wysokości, możliwość bycia porażonym przez prąd, urazy związane z podnoszeniem ciężkich przedmiotów, bóle związane z pracą w nienaturalnej postawie ciała (np. klęcząc na jedno kolano). Dodatkowo można spodziewać się ugryzień i ukąszeń owadów, przecięć i ukłuć ostrymi przedmiotami. Oprócz tego zatrucia, ostre reakcje uczuleniowe, nadwyrężenie układu mięśniowo-szkieletowego. Innymi słowy: można spodziewać się naprawdę wielu rzeczy.
O czym musi pamiętać doświadczony monter rusztowań przed przystąpieniem do pracy?
Doświadczony monter rusztowań musi sprawdzić przed przystąpieniem do pracy stabilność drabin i nie wchodzić na nie, jeżeli w jakikolwiek sposób ta stabilność jest zaburzona. Oprócz drabin, monter musi sprawdzić elementy rusztowań, czy dobrze się trzymają i czy są prawidłowo zamontowane a także stan techniczny maszyn elektrycznych. Dodatkowo monter musi stosować odzież ochronną, nosić środki ochrony indywidualnej (hełm, obuwie, okulary, ochronę układu oddechowego). A także wiele więcej.
Jak wygląda szkolenie, po którym dostaje się zestaw uprawnień montera rusztowań?
Osoba, która chce pracować jako monter rusztowań musi przejść specjalne szkolenie bądź kurs, aby dostać uprawnienia do wykonywania zawodu. Podczas szkolenia przekazywana jest wiedza z zakresu BHP oraz z teoretycznych zasad konstruowania i dekonstruowania różnego rodzaju rusztowań. Nauka obejmuje również sporządzanie dokumentacji technicznej.