Spawacze mogą pracować w stoczni, zakładzie przemysłowym oraz na budowie.

Do największych zalet pracy spawacza należą:

  • duże zapotrzebowanie na specjalistów, co sprawia, że bardzo szybko można znaleźć pracę,
  • atrakcyjne zarobki,
  • możliwość zwiedzania świata podczas wykonywania obowiązków zawodowych,
  • możliwość rozwoju i zdobywania nowych umiejętności,
  • praca z nowoczesnym sprzętem i poznawania wymogów technicznych w poszczególnych zakładach produkcyjnych,
  • możliwość założenia własnej firmy po zdobyciu odpowiedniego doświadczenia.

Spawacz, który opanował kilka metod spawania, będzie kandydatem, który będzie rozchwytywany, stając się atrakcyjnym „produktem” na rynku pracy. Zawód spawacza został zakwalifikowany do zawodów deficytowych, więc nie musisz się obawiać o to, że nie będzie dla Ciebie pracy czy to w zakładzie produkcyjnym, czy to w kopalni lub placu budowy.

Jakie wymagania trzeba spełnić, by zostać spawaczem?

By móc zacząć pracować jako spawacz w jednym z miejsc, o których wspomnieliśmy wyżej, należy ukończyć szkołę spawalniczą. Często są to szkoły budowlane, w których można wybrać specjalizację spawalniczą. Inny sposób na zdobycie uprawnień to ukończenie specjalistycznego kursu. By móc zacząć kurs na spawacza należy mieć ukończone 18 lat i minimum szkołę podstawową. Należy pamiętać, że uprawnienia spawalnicze są ważne 2–3 lata.

Do kryteriów zdrowotnych, które pozwalają zostać spawaczem, należą:

  • dobry wzrok,
  • odpowiednia koordynacja wzrokowo-ruchowa,
  • umiejętność dobrego koncentrowania się na wykonywanym zadaniu,
  • zdolności manualne,
  • umiejętność czytania i wykonania rysunku technicznego,
  • wyobraźnia przestrzenna.

Aspirując na spawacza, trzeba pamiętać, że chorując na astmę lub zmagając się z alergiami, nie można nim zostać.

Obowiązki spawacza

W zakładzie produkcyjnym i każdym innym miejscu pracy spawacz ma obowiązki, do których należą:

  • odpowiednio przygotować i zadbać o stanowisko pracy,
  • wybrać właściwy sprzęt, materiały i narzędzia,
  • stosować się do wskazówek zawartych w dokumentacji technicznej,
  • odpowiednio przygotowywać elementy do spawania i pozostałych prac takich jak przecinanie, lutowanie i zgrzewanie,
  • wybrać dopasowaną do materiałów metodę spawania,
  • dbać o przestrzeganie właściwej kolejności działań w procesie spawalniczym,
  • monitorować i kontrolować jakość prowadzonych prac oraz dokładnie przyjrzeć się efektowi finalnemu procesu spawania,
  • usuwanie wad i błędów, które powstaną w trakcie spawania,
  • czyszczenie i serwisowanie sprzętu spawalniczego,
  • prowadzenie dokumentacji technicznej,
  • przestrzeganie zasad BHP i ppoż.,
  • dbać o porządek na stanowisku pracy zarówno podczas spawania, jak i po zakończeniu pracy.

Warto pamiętać, że spawacz może mieć też dodatkowe obowiązki, do których można zaliczyć m.in. znakowanie poszczególnych łączonych elementów, by ułatwić ich zidentyfikowanie.

Na czym polega praca spawacza?

To, jak wygląda praca spawacza, zależy od miejsca, w którym wykonuje swoje obowiązki. Najczęściej proces spawalniczy odbywa się w zamkniętym pomieszczeniu – hali produkcyjnej, odpowiednio przygotowanym warsztacie, pochylni w stoczni, kopalni, a nawet w środku urządzenia technicznego. Czasami, gdy warunki budowy tego wymagają spawacz pracuje na wolnym powietrzu. Dodatkowo spawacze mogą pracować przy budowie rurociągów.

Spawacz najczęściej zajmuje się łączeniem materiałów konstrukcyjnych różnego typu, topiąc je w wysokiej temperaturze przy pomocy utleniania się gazów palnych do atmosfery, ale nie tylko. Może także spawać z pomocą łuku elektrycznego, który powstaje między łączonymi elementami a elektrodą spawarki. Zależnie od uprawnień pracownik wykonuje spawy odpowiednią metodą np. przez cięcie lub dodawanie czy odejmowanie spoiwa scalającego.

Metody, których najczęściej używa spawacz to:

  • MAG – spawanie elektrodą topliwą w osłonie gazu obojętnego,
  • TIG – spawanie elektrodą nietopliwą w osłonie argonu,
  • MMA – spawanie łukowe elektrodą otuloną,
  • SAW – spawanie łukiem krytym pod topnikiem,
  • MIG – spawanie elektrodą topliwą w osłonie atmosfery gazu obojętnego.

Należy też pamiętać, że na stanowisku spawacza istnieje sporo zagrożeń takich jak: wysoka temperatura iskier, opiłki metalu, które mogą dostać się do oka, hałas i złe oświetlenie, pyły i dymy ze środków chemicznych czy ryzyko urazu, a nawet utraty kończyn.

Gdzie spawacz może znaleźć ofertę pracy?

Po otrzymaniu uprawnień spawacz zaczyna szukać atrakcyjnej oferty pracy. Jednym z miejsc, w którym znajdzie sporo ogłoszeń jest portal pracownikbudowlany.pl. To intuicyjna platforma, na której można znaleźć oferty pracy zarówno w kraju, jak i za granicą. Dzięki prostemu układowi ogłoszenia jako kandydat od razu widzisz, jak dużego doświadczenia oczekuje pracodawca, jaką stawkę godzinową proponuje, gdzie miałbyś pracować oraz jakie zadania wykonywać. Dzięki portalowi możesz znaleźć także inne ciekawe ogłoszenia o pracę w budowlance. Nie czekaj i już teraz zajrzyj na pracownikbudowlany.pl!

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej