Na czym polega szeregowe łączenie paneli fotowoltaicznych? Odpowiadamy
Pozyskiwanie darmowej energii słonecznej na własny użytek cieszy się coraz większą popularnością, zarówno wśród prywatnych domostw, jak i firm czy gospodarstw rolnych. Produkcja prądu za pomocą paneli fotowoltaicznych jest nie tylko opłacalna, ale i ekologiczna. Jednym ze sposobów na połączenie modułów wchodzących w skład instalacji PV jest szeregowe łączenie paneli fotowoltaicznych. Zastanawiasz się, na czym polega ta metoda? Zapoznaj się z tym artykułem.
Panele fotowoltaiczne są jednym z najważniejszych elementów systemów fotowoltaicznych. To, między innymi, właśnie dzięki nim możliwe jest przetwarzanie energii słonecznej na energię elektryczną. Szeregowe łączenie paneli fotowoltaicznych (sprawdź na: www.pvex.eu) to jeden z popularnych sposobów montażu paneli umożliwiający zwiększenie napięcia i mocy prądu stałego. W tym artykule znajdziesz przydatne informacje na temat szeregowego łączenia paneli fotowoltaicznych oraz poznasz jego zalety.
Jak wygląda szeregowe łączenie paneli fotowoltaicznych
Obecnie wykorzystuje się dwie popularne metody montażu modułów słonecznych: równoległe i szeregowe łączenie paneli fotowoltaicznych. Ten drugi sposób, polega na połączeniu dodatniego bieguna jednego panelu z ujemnym biegunem kolejnego. W ten sposób powstaje ciągła linia połączonych ze sobą modułów, które tworzą wyższe napięcie i generują więcej prądu niż pojedynczy panel fotowoltaiczny.
Napięcie wyjściowe zależy od sumy napięć pojedynczych paneli, a prąd wyjściowy jest taki sam dla każdego panelu. Dzięki szeregowemu połączeniu modułów możemy uzyskać wyższe napięcie i moc prądu stałego, które jest pożądane w systemach fotowoltaicznych.
Jakie korzyści dla Twojej instalacji przynosi szeregowe łączenie paneli fotowoltaicznych?
Stosowanie szeregowego łączenia paneli fotowoltaicznych może zaowocować wieloma korzyściami dla funkcjonowania całej instalacji. Jedną z największych zalet takiego montażu paneli słonecznych jest zwiększenie mocy systemu, co przekłada się bezpośrednio na o wiele wyższe uzyski z fotowoltaiki. Energia elektryczna wyprodukowana przez panele połączone szeregowo może zostać wykorzystana do zasilania domów czy też budynków należących do przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego.
Inną korzyścią, jaką przynosi szeregowe łączenie paneli fotowoltaicznych, jest oszczędność miejsca, jaką przeznaczysz na stworzenie instalacji. Montaż modułów w szeregu pozwala na zmniejszenie liczby paneli potrzebnych do uzyskania pożądanej mocy. Dzięki temu zaoszczędzisz na kosztach stworzenia instalacji, a także efektywnie wykorzystasz przestrzeń znajdującą się na Twojej posesji.
Szeregowe łączenie paneli fotowoltaicznych jest zalecane w przypadku niedostatecznego nasłonecznienia. Dzięki zwiększeniu napięcia system będzie w stanie wyprodukować energię nawet przy mniejszej ilości promieni słonecznych. Panele połączone szeregowo wykazują większą odporność na wahania temperatury, co wpływa na wydajność całego systemu fotowoltaicznego.
artykuł sponsorowany