W 2019 roku budowa domu będzie o wiele droższa

Nowy raport Kalkulatorów Budowlanych pokazuje skalę podwyżek

Rokrocznie na stronie Kalkulatorów Budowlanych można zapoznać się z nowymi, szacunkowymi kosztorysami budowy domów jednorodzinnych. Coroczna analiza pozwoliła na porównanie cen z minionych lat.

Rok 2018 przyniósł bardzo szybki wzrost stawek. Co ciekawe, koszty budowy rosły znacznie szybciej niż w analogicznym okresie 2017 roku. Z kosztorysów sporządzonych przez Kalkulatory Budowlane wynika, że w 2017 roku, średni koszt budowy domu dwukondygnacyjnego wynosił 276 tysięcy złotych. Mowa tu o budynku powierzchni 140 m2 z poddaszem użytkowym. Aktualny kosztorys jego budowy znajduje się tu. Obecnie jest to jeden z najchętniej wybieranych typów obiektów jednorodzinnych.

Przeprowadzona na początku 2019 roku wycena ujawniła znaczny wzrost kosztów inwestycyjnych. Według szczegółowych obliczeń, koszt budowy domu jednorodzinnego o powierzchni 140 m2 wzrósł w ciągu 2018 roku do około 299 tysięcy złotych, tj. 9,3%. . Mowa tu o budynku doprowadzonym do stanu deweloperskiego. W obliczeniach nie ujęto kosztów wykończenia budynku pod klucz, zakupu działki budowlanej czy zagospodarowania terenu. Uwzględnienie kosztów doprowadzenia budynku do stanu pod klucz zapewne wiązałoby się z jeszcze większymi różnicami w cenie inwestycji.

Wszystkie wyliczenia uwzględniały zakup materiałów i wynajęcie fachowców z pośredniej półki cenowej. Analizowane kwoty były wartościami netto, zatem do sumarycznych kosztów budowy należy dodać podatek VAT.

Pół roku dłużej - tyle dłużej musi odkładać Polak na swój wymarzony dom

Jak widać z powyższych obliczeń, koszty budowy przeciętnego domu o powierzchni 140 m 2 wzrosły pomiędzy 2017 a 2018 rokiem o około 23 tysiące złotych. Oznacza to kolejne utrudnienie dla inwestorów, którzy muszą sfinansować budowę własnej nieruchomości.

Warto wspomnieć, że szacunki mówią, że średnie wynagrodzenie w I kwartale 2019 wyniesie nieco ponad 5000 zł brutto, czyli nieco ponad 3550 zł "na rękę". Dokonując prostej kalkulacji możemy obliczyć, że przeciętny, zarabiający średnią krajową Polak musi pracować na dom o ponad 6 miesięcy dłużej. Zakładamy przy tym, że nie płaci w tym czasie za wyżywienie, mieszkanie tylko odkłada 100% swoich zarobków, co jest oczywiście niemożliwe.

Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, jeśli uwzględnimy medianę krajową, która wynosi około 2 700 – 2 800 zł „na rękę”. Z owych danych wynika, że połowa Polaków musi pracować na nowy dom o minimum 8-9 miesięcy dłużej niż w roku 2017. Jeśli całość zarobków nie zostanie przeznaczona na cele inwestycyjne, powyższy okres wydłuży się jeszcze mocniej.

Zebranie środków na dom trwa długie lata

Trudno odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Czas odkładania na własny dom zależy nie tylko od zarobków inwestora, ale i od skali podwyżek, które mogą nastąpić w przyszłych latach. Na chwilę obecną posłużymy się aktualną wyceną parterowego domu jednorodzinnego o powierzchni 140 m2.

Jak zostało wspomniane wcześniej, średnia cena doprowadzenia owego budynku do stanu deweloperskiego wynosi 299 tysięcy złotych. Statystyczny Polak, zarabiający średnią krajową i odkładający 100 % dochodu na cele budowlane będzie pracował na dom przez okres około siedmiu lat. Co prawda średnie zarobki nieustannie rosną, jednak podwyżki cen budowy zwiększają się jeszcze dynamiczniej. W praktyce oznacza to, że wielu Polaków nie stać na sfinansowanie nieruchomości w całości ze środków własnych.

Co się zmieni w 2019 roku?

Sytuacja w branży budowlanej nie napawa inwestorów zbytnim optymizmem. W kraju brakuje wykwalifikowanych pracowników, co przekłada się na nieustanny wzrost cen usług budowlanych.

W I połowie 2019 roku spodziewamy się kolejnych, szybkich wzrostów cen, zwłaszcza kosztów pracy. Jeżeli nie nastąpi oczekiwane przegrzanie rynku, na koniec 2019 roku można oczekiwać podobnego wzrostu cen jak w roku 2018. Przypomnijmy, że średnia cena budowy nieruchomości rośnie corocznie o około 9 %.

W jaki sposób obniżyć koszty budowy?

Sposobów na oszczędzenie na kosztach budowy jest wiele - tańsze materiały, gorzej opłacani wykonawcy. Niestety aktualnie zarówno pierwszy, jak i drugi element są mało prawdopodobne

Przeciętny Polak musi odkładać na dom dodatkowe 6 miesięcy - tak szybko rosną ceny domów

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny