Na kredyt czy za gorówkę? Jak kupić mieszkanie?

Kupno mieszkania za gotówkę

Aby zakupić mieszkanie za gotówkę, większość z nas zmuszona będzie do jednorazowego wydania wszystkich zgromadzonych oszczędności. Unikniemy w ten sposób konieczności zaciągnięcia kredytu na mieszkanie, dzięki czemu nasza historia kredytowa nie zostanie obciążona poważnym zobowiązaniem. Wysoka zdolność kredytowa (niepomniejszona o kredyt hipoteczny) może okazać się przydatna podczas finansowania innych inwestycji.

Kupno mieszkania za gotówkę może być rozwiązaniem korzystnym dla osób, które nie posiadają zdolności kredytowej, umożliwiającej im zaciągnięcie kredytu hipotecznego, ale które weszły w posiadanie odpowiedniej sumy pieniędzy, np. dzięki spadkowi lub darowiźnie.

Zakup za gotówkę – niebezpieczeństwa

Pomimo pewnych zalet, kupno mieszkania za gotówkę pociąga za sobą duże ryzyko. Nabycie nieruchomości bez posiłkowania się kredytem hipotecznym, najczęściej oznacza pozbawienie się wszelkich oszczędności. W przypadku gdy staniemy się właścicielami, a nasza sytuacja życiowa ulegnie nagłej zmianie (np. stracimy źródło dochodów) łatwo możemy wpaść w kłopoty. Brak oszczędności może znacznie utrudnić nam opłacanie bieżących wydatków. W takiej sytuacji jedynym wyjściem może okazać się szybka sprzedaż mieszkania, co zwykle wiąże się z poniesieniem straty.

Na kredyt czy za gorówkę? Jak kupić mieszkanie?

Kupno mieszkania na kredyt

Największą zaletą kredytu hipotecznego jest możliwość kupna mieszkania bez posiadania środków, odpowiadających pełnej cenie nieruchomości. Dzięki zaciągnięciu kredytu na mieszkanie nie musimy pozbywać się znacznych sum posiadanych pieniędzy. Możemy spokojnie spłacać zobowiązanie i jednocześnie budować oszczędności, stanowiące zabezpieczenie na wypadek nieprzewidzianych sytuacji życiowych. Oznacza to, że kredyt hipoteczny może pociągać za sobą niższe ryzyko niż kupno mieszkania za pieniądze z oszczędności.

Warto pamiętać, że kredyty hipoteczne są najtańszą i najbardziej opłacalną formą pożyczania pieniędzy. Aby otrzymać korzystną ofertę, która umożliwi nam sfinansowanie wymarzonego mieszkania, kredyt hipoteczny możemy zaciągnąć ze współkredytobiorcą (więcej na ten temat można przeczytać tutaj: http://obcasy.pl/wspolkredytobiorca-a-wspolwlasciciel/ ). Wygodne raty, dostosowane do naszych oczekiwań i możliwości, będą dla domowego budżetu mniejszym obciążeniem niż jednorazowe podjęcie bardzo wysokiej kwoty i długotrwałe pozbawienie się płynności finansowej.

Formalności związane z kredytem hipotecznym są coraz mniej wymagające, dzięki czemu decyzja banku podejmowana jest bardzo szybko. Decydując się na kupno mieszkania na kredyt, nie musimy obawiać się tego, że transakcja będzie przebiegała znacznie dłużej niż w przypadku kupna za gotówkę.

Niezależnie od tego, którą formę finansowania kupna mieszkania wybierzemy, pamiętajmy, że nasz wybór musi być zawsze solidnie przemyślany i przekalkulowany. Podejmując decyzję, uwzględnijmy takie czynniki jak płynność finansowa oraz ryzyko związane z każdą z możliwości. Warto również skorzystać z pomocy np. platformy Navidom.

artykuł zewnętrzny

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 60,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny