Zakup mieszkania krok po kroku

Wybór nieruchomości

Poszukiwanie mieszkania zazwyczaj rozpoczyna się od przeglądania ofert deweloperów - np. tutaj: https://lokum-deweloper.pl/oferta/. Decydującymi czynnikami są najczęściej cena, metraż, układ pomieszczeń, piętro czy usytuowanie względem stron świata. Po zawężeniu poszukiwań pojawia się pytanie, co jeszcze sprawdzić przed zakupem mieszkania. Równie istotny jest standard i atrakcyjność osiedla. Warto dowiedzieć się, jak będą prezentowały się części wspólne, czy inwestycja jest ogrodzona i monitorowana, czy do dyspozycji przyszłych mieszkańców oddane będą strefy zieleni oraz place zabaw.

Lokalizacja osiedla często decyduje o tym, czy zakupione mieszkanie jest rozsądną lokatą kapitału. Nieruchomości w wysokim standardzie znajdujące się w atrakcyjnej lokalizacji są zawsze najbardziej poszukiwane przez kupujących i najemców. Dlatego odwlekanie zakupu może okazać się kosztowne – ceny atrakcyjnie usytuowanych mieszkań rosną najszybciej.

O co pytać przy zakupie mieszkania?

Nie warto ryzykować powierzając swój kapitał firmie, który dopiero debiutuje na rynku. Wieloletnie doświadczenie i setki oddanych do użytku mieszkań są najlepszą wizytówką dewelopera. Podczas wizyty w biurze sprzedaży wskazane jest sprawdzenie dokumenty firmy – wpisu KRS, sprawozdania finansowego oraz dokumentów wybranej inwestycji: księgi wieczystej, pozwolenia na budowę, projektu architektoniczno-budowlanym.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania – finansowanie

Większość transakcji na rynku nieruchomości odbywa się przy wykorzystaniu kredytów hipotecznych. Warto rozważyć współpracę z niezależnym doradcą kredytowym. Wykwalifikowani Specjaliści zaplanują kupno mieszkania krok po kroku – od sprawdzenia zdolności kredytowej po uzyskanie pozytywnej decyzji z wybranego banku.

Ważne dokumenty przy zakupie mieszkania

Zakup mieszkania związany jest z uważnym przestudiowaniem kilku istotnych dokumentów. Umowa rezerwacyjna zawierana jest do momentu uzyskania pozytywnej decyzji kredytowej. Stanowi wstęp do umowy deweloperskiej. W umowie rezerwacyjnej znajdują się następujące informacje: cena zakupu, termin podpisania umowy deweloperskiej, harmonogram wpłat, termin odbioru lokalu oraz warunki odstąpienia od umowy rezerwacyjnej.

Kolejnym ważnym dokumentem jest prospekt informacyjny. Zostaje on dołączony do umowy rezerwacyjnej lub deweloperskiej i zawiera wiele odpowiedzi na pytanie na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania od dewelopera. Lektura prospekty emisyjnegomoże być czasochłonnym zajęciem, jednak warto zapoznać się z tym dokumentem, aby mieć pewność, że dokonany wybór jest właściwy. Prospekt informacyjny zawiera pełne informacje na temat dewelopera, gruntu, na którym powstaje osiedle, planowanych realizacjach w promieniu 1 km, planowanym sposobie finansowania czy inwestycjach oddanych do użytku przez dewelopera.

Umowa deweloperska zobowiązuje do podpisania umowy przenoszącej na kupującego własność nieruchomości. Znajdują się w niej informacje dotyczące terminu odbioru a także praw przysługujących z tytułu rękojmi. Na jej podstawie następuje wpłata za wybrany lokal mieszkalny.

Obecna sytuacja na rynku nieruchomości wciąż sprzyja zakupom, zarówno tym inwestycyjnym, jak i na własne potrzeby. Polityka banków w zakresie udzielania kredytów hipotecznych oraz duży wybór inwestycji deweloperskich sprawiają, że zakup mieszkań z rynku pierwotnego jest atrakcyjną formą lokowania kapitału. Wystarczy tylko zwrócić uwagę na wymienione powyżej zagadnienia, aby cieszyć się dobrze dokonanym wyborem.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny