Naczynie wzbiorcze przeponowe - zastosowanie

Zastosowanie naczynia przeponowego jest bardzo szerokie. Najczęściej wspomaga ono instalacje grzewcze c.o., ale oprócz tego można je wykorzystać przy instalacjach solarnych, chłodniczych, a nawet układach cwu. Jego głównym zadaniem jest odpowiednie ustabilizowanie ciśnienia. W ten sposób możliwe jest przyjmowanie wody, która jest podgrzewana w instalacji. W innym przypadku dochodziłoby do gwałtownego wzrostu ciśnienia. W takiej sytuacji moglibyśmy spodziewać się uruchomienia zaworu bezpieczeństwa.

Należy pamiętać o tym, że naczynie wzbiorcze przeponowe montuje się w układach zamkniętych. Do nich zaliczane są instalacje zasilane olejem lub gazem. W instalacjach c.o. dochodzi do ciągłych zmian temperatury, przez co czynnik grzewczy nieustannie zmienia swoją objętość. Jeżeli instalacja jest aktualnie wyłączona, to czynnik grzewczy pozostaje zimny, jednocześnie dochodzi do jego wypychania przez poduszkę gazową. W normalnych warunkach dochodzi do wzrostu objętości cieczy w wyniku wzrostu temperatury w instalacji c.o. W takiej sytuacji ciśnieniowe naczynie przeponowe powoli się napełnia. Jednak nie jest to proces gwałtowny, powodujący całkowite wypełnienie. Naczynie membranowe wypełnia się całkowicie, gdy dochodzi do nagłego wzrostu temperatury, a co za tym idzie – nagłego wzrostu objętości cieczy. W krytycznych momentach musi dojść do otwarcia zaworu bezpieczeństwa, jeżeli całkowite wypełnienie zbiornika wyrównawczego okaże się niewystarczające. Więcej na temat tego, do czego służy i jak wybrać naczynie wzbiorcze - sprawdź tu!

Jak już wcześniej wspomniano, naczynie wzbiorcze przeponowe, posiada szerokie zastosowanie. Jednak najczęściej wykorzystuje się je w instalacji centralnego ogrzewania. Montaż zbiornika powinien odbyć się na powrocie układu. Wybierając naczynie membranowe, należy zwrócić uwagę na jego objętość. Ponadto często montuje się zbiornik wyrównawczy przeponowy na odpowiedniej wysokości, aby utrzymać ciśnienie statyczne na optymalnym poziomie.

Zbiornik przeponowy – zasada działania

Zanim dowiemy się, jaka jest podstawowa zasada działania zbiornika przeponowego, warto wcześniej zapoznać się z jego budową działania. Głównym elementem jest stalowy zbiornik, który posiada dwa przyłącza. Jedno skierowane jest na układ c.o., natomiast przy drugim znajduje się zawór, dzięki któremu gaz może odpowiednio wędrować do instalacji. W przypadku instalacji c.o. napełnia się ono azotem, aż osiągnie ciśnienie na poziomie 1,5 bara. Zbiornik określane jest także jako naczynie membranowe, ze względu na membranę wyścielającą wnętrze. Jej zadaniem jest oddzielenie zbiornika z gazem od czynnika, które krąży po układzie.

Membrana, która znajduje się w naczyniu wyrównawczym jest najczęściej zbudowana z kauczuka butadienowo-styrenowego. Jest to ważne, ponieważ naczynie wyrównawcze musi być odporne na temperaturę do 100 stopni Celsjusza. W ten sposób zasada działania naczynia nie wymusza szybkiego uruchomienia zaworu bezpieczeństwa. Tylko dopiero po przekroczeniu tej temperatury. Optymalnym rozwiązaniem jest również membrana, której konstrukcja jest określana jako workowa. Dzięki niej czynnik nie ma dostępu do ścianek zbiornika. Mając na uwadze, jak zbudowane jest naczynie przeponowe w instalacji c.o., możemy przejść do zasady działania zbiornika. Ciśnienie wstępne powinno znajdować się na poziomie o 0,3 bara niższym, w porównaniu do ciśnienia jakie możemy odnotować przy niepracującej instalacji. Kiedy dochodzi do wzrostu objętości czynnika pod wpływem wzrostu temperatury, wtedy membrana jest napełniana wodą, aż zajmie całą objętość naczynia. Dzięki temu dochodzi do ochrony przed dotknięciem wody wewnętrznych ścianek zbiornika. Do odwrotnej sytuacji dochodzi w momencie obniżenia wartości z maksymalnej temperatury roboczej. Sprawdź także ten artykuł o kosztach instalacji CO w domu.

Akcesoria hydrauliczne w dobrych cenach - sprawdź!

Naczynie przeponowe w instalacji c.o. – przykładowe ceny i opinie

Poniżej przedstawiamy przykładowe ceny ciśnieniowych naczyń przeponowych.

Naczynia przeponowe - przykładowe ceny

Nazwa produktu

Cena

Naczynie przeponowe w instalacji c.o. Ibaiondo 18l

Cena od 79,74 zł – bardzo dobre opinie

Naczynie przeponowe w instalacji c.o. Reflex 35l

Cena od 161,23 zł – bardzo dobre opinie

Ciśnieniowe naczynie przeponowe Flamco Contra Flex 12l

Cena od 90,00 zł – bardzo dobre opinie

Ciśnieniowe naczynie przeponowe 8l, instalacje grzewcze

81,92 zł

Naczynie membranowe Wabco, instalacje grzewcze

581,21 zł

Naczynie membranowe Ferro, instalacje grzewcze

125,00 zł

Naczynie wyrównawcze c.o. Flamco Contraflex 18l

99,00 zł

Naczynie wyrównawcze c.o. Flamco Contraflex 25l

120,00 zł

Zbiornik przeponowy Flamco Contraflex 35l

160,00 zł

Naczynie wyrównawcze Flamco Contraflex 50l

259,00 zł

Naczynie wyrównawcze c.o. Reflex NG80, do ogrzewania podłogowego

315,00 zł

Naczynie wyrównawcze c.o. Reflex NG100, do ogrzewania podłogowego

499,00 zł

Zbiornik przeponowy Baseflex 18/1,5, 6 bar, do ogrzewania podłogowego

121,47 zł

Zbiornik przeponowy Baseflex 25/1,5, 6 bar, instalacje grzewcze c.o.

145,08 zł

Naczynie wzbiorcze przeponowe do ogrzewania podłogowego Zilmet, 12l

79,00 zł

Reflex, zbiornik wyrównawczy przeponowy  Refix DD 10 Bar

135,05

Varem naczynie wyrównawcze do c.w.u. 8l

114,00 zł

Grupa zaworu bezpieczeństwa do zbiornika przeponowego

73,14 zł

Jak widać w powyższym zestawieniu, zbiornik wyrównawczy przeponowy jest elementem instalacji grzewczej, którego koszt waha się już od ok. 80 zł, sięgając pułap nawet 500 złotych. Główny wpływ na ostateczną cenę posiada przede wszystkim pojemność naczynia przeponowego. Im jest ona większa, tym więcej zapłacimy za naczynie wyrównawcze. Istotną kwestią wpływającą na koszt zbiornika, jest także zastosowanie.Tutaj w przykładowym cenniku mamy czynienia głównie z naczyniami podłączanymi do instalacji c.o. Jednak jak wiadomo, zasada działania innych typów naczyń wyrównawczych opiera się na mechanizmie bezpieczeństwa dla instalacji c.w.u. bądź instalacji solarnych. A może zainteresuje cię także ten artykuł o montażu centralnego ogrzewania?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny