1. Przygotuj odpowiednie akcesoria

Założenie i pielęgnacja ogrodu nie powiodą się bez odpowiednich narzędzi. Oprócz podstawowych, takich jak: łopatki, grabie czy ręczne kultywatory przydatne będą także: nożyce do żywopłotów, wykaszarka, sekatory, opryskiwacze, wertykulatory do napowietrzania gleby oraz akcesoria do skonstruowania systemu nawadniającego. Jeśli planujesz wysiew roślin, trzeba zakupić donice lub pojemniki, w których rośliny będą mogły kiełkować. W przypadku większych ogrodów, a zatem takich, które często spotyka się w gospodarstwach, warto zdecydować się także na zakup opielacza. Takie narzędzie nie tylko skutecznie usuwa chwasty, lecz także spulchnia glebę. Dzięki niemu o wiele szybciej wykonamy prace związane z pielęgnacją roślin, co w przypadku dużych powierzchni przekłada się na znaczną oszczędność czasu. Ponadto opielacz został tak skonstruowany, by zanadto nie obciążał kręgosłupa. Można używać go nie tylko w ogrodzie, ale również na plantacjach roślinnych. Takie urządzenie oraz wiele innych urządzeń przydatnych podczas prac w ogrodzie, na plantacjach czy na roli można zakupić w tym sklepie internetowym: https://lewmik.pl/.

2. Sporządź plan

Jeśli chcesz na nowo zaaranżować ogród albo po prostu założyć go od podstaw, trzeba przygotować dokładny plan. Należy najpierw sporządzić rysunek konturowy na papierze milimetrowym i uwzględnić na nim dom, podjazd, garaż oraz innego rodzaju zabudowania. Oznacz także wysokie drzewa lub inne elementy zacieniające dany obszar. Najlepiej poświęcić trochę czasu na obserwację miejsca, w którym ma powstać ogród. Dzięki temu sprawdzimy, do których obszarów dociera najwięcej słońca, a do których najmniej. Warto zaznaczyć te dane na rysunku i wziąć je pod uwagę podczas wyboru roślin. To właśnie po wybraniu  konkretnych gatunków będzie można zaplanować ich ostateczne rozmieszczenie. Każdy gatunek ma bowiem swoje własne wymagania dotyczące m.in. rozstawu. Pamiętaj, że krzewy i drzewka za kilka lat mogą osiągnąć całkiem pokaźne rozmiary, więc trzeba zostawić im sporo wolnej przestrzeni. Z ilością roślin nie powinno się przesadzać. W przeciwnym razie w ogrodzie może zapanować chaos, a ponadto dołożymy sobie dodatkowej pracy związanej z ich pielęgnacją.

3. Wybierz odpowiednie rośliny

Przy wyborze roślin trzeba zwracać uwagę nie tylko na ich wygląd, lecz także na szereg innych czynników. Jeśli poświęcasz się swojej pracy i nie masz zbyt wiele czasu na dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne w ogrodzie, należy raczej wybierać rośliny mało wymagające, takie jak: przebiśniegi, astry, barwinki, irysy czy azalie. Rośliny trzeba dobierać także pod względem rodzaju gleby i wymagań związanych z nasłonecznieniem. Pod uwagę warto wziąć ponadto okres kwitnienia. Najlepiej wybrać kilka gatunków, które kwitną wczesną wiosną, kilka kwitnących w połowie lata i kilka kwitnących pod koniec sezonu. Dzięki temu ogród będzie cieszył oko przez wiele miesięcy. Zamiast kwiatów jednorocznych lepiej zakupić byliny, które będą mogły rosnąć w tym samym miejscu przez wiele lat. Mają one zazwyczaj mniejsze wymagania niż rośliny jednoroczne. Nie zapominaj także o miesiącach zimowych. W tym okresie ogród również powinien dobrze się prezentować. Warto zatem posadzić iglaki, które nie zrzucają igieł. Pokryte śniegiem będą tworzyć za oknem prawdziwie zimowy krajobraz.

Jeśli chcesz nadać swojemu gospodarstwu zupełnie nowy wygląd, warto poświęcić nieco czasu na zaprojektowanie ogrodu przed domem. Dzięki temu przesłonimy, niekiedy mało estetyczne, budynki inwentarskie i zyskamy zieloną przestrzeń do relaksu po ciężkim dniu pracy na roli.

materiał partnera

ikona podziel się Przekaż dalej