Ogrzewanie

Wybór odpowiedniej nagrzewnicy powinien uwzględniać warunki architektoniczne ogrzewanego pomieszczenia, jego użytkowników, a także rodzaj zasilania. W zależności od tych czynników należy rozważyć zakup sprzętu elektrycznego, olejowego lub gazowego.

Nagrzewnica elektryczna – tani sprzęt, droga eksploatacja

Jeśli potrzebujesz ogrzać nieduże pomieszczenie, nagrzewnica elektryczna będzie dobrym wyborem (sprawdź). Czas jej nagrzewania jest krótszy niż w modelach zasilanych w inny sposób – to zasługa wmontowanego wentylatora. Urządzenie elektryczne nie stanowi zagrożenia dla użytkowników, ponieważ nie emituje spalin i nie stwarza ryzyka pożaru.

Z drugiej strony urządzenie to charakteryzuje wydajność niższa niż w przypadku odpowiedników zasilanych olejem lub gazem i duży pobór mocy. Im większe jest pomieszczenie, tym więcej prądu zużywa nagrzewnica. Z tego powodu, mimo niskiej ceny samego sprzętu, koszty jej eksploatacji są wyższe niż urządzeń innego rodzaju.

Nagrzewnice olejowe – duża wydajność za wysoką cenę

Ze względu na dużą wydajność, zdecydowanie większą niż urządzeń elektrycznych i gazowych, nagrzewnice olejowe są przeznaczone do ogrzewania dużych pomieszczeń, np. hali oraz placów budowy. Jeśli jesteś zdecydowany na ten zakup, upewnij się, że wybrany model zawiera system odprowadzania spalin – tylko wówczas będzie emitować czyste i ciepłe powietrze. Urządzenia tego typu znajdują się w ofercie największych marketów budowlanych, takich jak Leroy Merlin.

Polecane nagrzewnice - sprawdź ceny!

Nagrzewnice gazowe – tanie i wydajne rozwiązanie

Jeżeli zależy ci na tym, by urządzenie oraz jego zasilanie były tanie, wybierz nagrzewnicę gazową. Jej wydajność jest wprawdzie niższa niż urządzeń olejowych, ale wciąż przewyższa moc działania modeli elektrycznych. Do istotnych zalet tego typu sprzętu należy mobilność oraz możliwość regulacji mocy działania. Nagrzewnice gazowe nadają się do ogrzewania zarówno całych budynków, jak i pojedynczych pomieszczeń. Ich użytkowanie jest proste i komfortowe, a konserwacja nie sprawia trudności.

Korzystanie z gazu pociąga za sobą jednak pewne problemy. Przede wszystkim musisz zadbać o to, by ogrzewane pomieszczenie było wyposażone w drożny system wentylacyjny – zapobiegnie to spalaniu z wydzieleniem czadu, a w konsekwencji ochroni zdrowie użytkowników. Wentylacja jest także niezbędna, by odprowadzić nadmiar wody wytworzonej przez urządzenie w trakcie spalania. Pamiętaj także, że nagrzewnice gazowe operują otwartym płomieniem, co zawsze wiąże się z potencjalnym zagrożeniem pożarowym.

Zanim wybierzesz nagrzewnicę do ogrzewania pomieszczeń, dobrze się zastanów, jakie powinna mieć funkcje. Oszacuj także koszty – nie tylko samego zakupu, ale także paliwa oraz konserwacji. Weź pod uwagę wielkość ogrzewanego pomieszczenia oraz jego warunki architektoniczne.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 46,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny