Nagrzewnice - rodzaje, producenci, ceny, opinie, porady przy wyborze

Nagrzewnica jest urządzeniem pozwalającym zaoszczędzić na ogrzewaniu budynku mieszkalnego. To jednak tylko jedna z jej zalet. Kontrolowane i szybkie nagrzewanie pomieszczeń sprawdzi się w wielu innych miejscach. Warto, więc poznać te dmuchawy i dowiedzieć się, w jakich odmianach występują. Tym właśnie zajmiemy się w niniejszym artykule. Wspomnimy również o cenach i producentach najlepszego sprzętu.

Nagrzewnica – zasada działania i zastosowanie

Nagrzewnica to niezwykle uniwersalne urządzenie. Zasada jej działania jest prosta, co stanowi ogromną zaletę. Maszyna bardzo szybko podnosi temperaturę powietrza poprzez nagrzewanie przystosowanego do tego elementu konstrukcji. Następnie za pomocą mocnego wentylatora rozprowadza je po danym obszarze. Powietrze rozchodzi się równomiernie po całym pomieszczeniu lub jest kierowane w konkretne miejsce. Typowa nagrzewnica ma zasilanie elektryczne, lecz nie jest to jedyna opcja do wyboru. W sprzedaży znajduje się nagrzewnica spalinowa gdzie źródłem ciepła jest olej opałowy. Są też urządzenia na gaz ziemny lub LPG, gorącą wodę. Niektóre egzemplarze są zasilane węglem, koksem albo drewnem.

Nagrzewnice powietrza, powszechnie znane, jako dmuchawy, mają rozmaite zastosowania. Jednym z podstawowych jest ogrzewanie pomieszczeń mieszkalnych pozbawionych instalacji grzewczej. Pozostając w okolicach domu, tymi urządzeniami można dogrzewać garaże, warsztaty czy cieplarnie. Tymczasem nagrzewnice przemysłowe sprawdzają się w magazynach, halach fabrycznych, zakładach produkcyjnych i obiektach rolnych. Dmuchawy pojawiają się też na placu budowy. Wykorzystuje się je do osuszania podłoża, fundamentów czy ścian nowego budynku.To pozwala znacznie przyspieszyć prace. Nagrzewnice powietrza pozwalają pracować w trudnych warunkach takich jak mróz czy duża wilgotność.

Nagrzewnice elektryczne i nagrzewnice gazowe

Nagrzewnice elektryczne są bardzo popularne. To je najczęściej wykorzystujemy do ogrzewania domów i mniejszych pomieszczeń o innym przeznaczeniu. Są wyposażone w termostat do utrzymywania stałej temperatury. Do tego dochodzi regulator mocy grzania i czujnik wyłączający urządzenie w momencie przegrzania. Nagrzewnice elektryczne odznaczają się dość dużym poborem mocy. Zatem ogrzewanie pomieszczeń o dużej powierzchni wiąże się ze sporymi rachunkami za energię elektryczną. W trakcie zakupu warto zwrócić uwagę na moc urządzenia oraz wymagane napięcie. Nagrzewnice elektryczne, szczególnie mniejsze egzemplarze, nie są drogie. Trzeba za nie zapłacić od 150 do 400 zł. Większe maszyny firm Dera, Master czy Stanley można nabyć z około 1200-1500 zł.

Kolejne miejsce na naszej liście zajmują nagrzewnice gazowe. Jako, że nie potrzebują podłączenia do sieci elektrycznej, mogą pracować w dowolnym miejscu. Dodatkowo lepiej niż wersje elektryczne sprawdzają się w dużych pomieszczeniach. Nagrzewnice gazowe są proste w obsłudze i nie sprawiają problemów w trakcie konserwacji. Wystarczy podłączyć butlę gazową i są gotowe do działania. Mają też jednak pewne wady. Podczas pracy wytwarzają dwutlenek węgla oraz parę wodną. Dlatego też powinno się je ustawić wyłącznie w dobrze wentylowanych pomieszczeniach. Nagrzewnice gazowe powinny być wyposażone w czujnik wyłączający urządzenie w razie wycieku gazu. Wersje o mniejszej mocy i gabarytach kosztują około 400 zł. Za wydajniejsze dmuchawy zapłacimy od 1200 do 2500 zł.

Nagrzewnice olejowe i inne nagrzewnice przemysłowe

Nagrzewnice olejowe skonstruowano z myślą o dogrzewaniu średnich i dużych pomieszczeń. Zazwyczaj są zasilane lekkim olejem opałowym. Warto odnotować występowanie urządzeń spalających zużyte oleje silnikowe, hydrauliczne lub roślinne. Solidne nagrzewnice olejowe składają się z kilku ważnych elementów. Podstawa to komora spalania ze stali nierdzewnej. Ważny jest palnik olejowy z automatycznym odcięciem zapłonu. Nie należy zapominać o wymienniku ciepła, wentylatorze i układzie odprowadzającym spaliny. Nagrzewnice olejowe są wydajne, lecz przy tym dość drogie. Mniejsze wersje urządzeń firm Anslut, Master czy Dera kosztują około 1000 zł. Większe nagrzewnice powietrza tego typu dostępne są w przedziale cenowym od 1500 do nawet 8000 zł.

Nagrzewnica spalinowa to chętnie wybierana opcja. Nie jest jednak ostatnią propozycją na tej liście. Do dyspozycji mamy też najbardziej ekologiczną wersję. Chodzi tu o wodne nagrzewnice powietrza. Najczęściej występują w warsztatach, halach produkcyjnych, sklepach i pomieszczeniach biurowych. Jak już nazwa wskazuje, w tych urządzeniach czynnikiem grzewczym jest woda przepływająca przez wymiennik ciepła. Nagrzewnice przemysłowe tego typu mogą mieć naprawdę dużą moc. Jednakże idzie ona w parze z dość wysoką ceną. Podstawowe urządzenia dostępne są od około 1200 zł.

Nagrzewnice przemysłowe i odmiany domowe występują również w innych, mniej znanych wersjach. Takim urządzeniem jest chociażby nagrzewnica gazowo-elektryczna. Nie jest jeszcze rozpowszechniona. Z drugiej strony jest też nagrzewnica spalinowa zasilana paliwem stałym. Powoli odchodzi się od tego klasycznego, lecz nieprzyjaznego środowisku materiału. Można śmiało stwierdzić, że więcej zalet uzyskamy z urządzenia zasilanego drewnem, biomasą czy pelletem.