Nagrzewnice gazowe - rodzaje, wiodący producenci, opinie, ceny

Nagrzewnice powietrza – jaką wybrać?

Nagrzewnice powietrza, czyli tak zwane dmuchawy, ogrzewają powietrze, które następnie rozprzestrzenia się po pomieszczeniu. Sposób podgrzewania powietrza może być różny, dlatego wyróżnia się trzy rodzaje nagrzewnic powietrza: elektryczną, olejową i na gaz ziemny.

Nagrzewnice elektryczne są małe i najbardziej bezpieczne, jednak ich eksploatacja może być dość kosztowna. Ogrzewanie elektryczne należy przecież do najdroższych, dlatego też warto ją zamontować wyłącznie w małych pomieszczeniach, jak garaż czy pokój na poddaszu. Nagrzewnica olejowa to już tańsze rozwiązanie do większych pomieszczeń, jednakże także dość drogie. Sama nagrzewnica potrafi sporo kosztować, na dodatek jest po prostu większa. Powietrze ogrzewa się na dwa sposoby – metodą wymiennikową lub bez wymiennika, ale w tym drugim wypadku zawiera w sobie spaliny.

Nagrzewnica olejowa jest o wiele droższa w użytkowaniu niż nagrzewnice na propan-butan. W wielu przypadkach wydają się najlepszym wyborem. Optymalnie sprawdzają się w dużych pomieszczeniach, na przykład w halach przemysłowych, na dużych strychach i tym podobnych budynkach. Mają wiele zalet, ale zbierają bardzo skrajne opinie. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o nagrzewnicach.

Nagrzewnice gazowe – zastosowanie i zalety

Nagrzewnice na gaz ziemny świetnie sprawdzają się do ogrzewania lub dogrzewania dużych pomieszczeń. Niektóre rodzaje z nich są wyposażone w baterie lub akumulatorki, więc można je zamontować w miejscach, w których nie ma dostępu do energii elektrycznej. Dlatego też są tak wygodne. Mają jeszcze jedną ważną zaletę – są bardzo trwałe.

Nagrzewnice gazowe można zamontować wyłącznie w pomieszczeniach, które mają dobrą wentylację. Z jednej strony istnieją nagrzewnice powietrza z odprowadzaniem spalin, jednakże nawet jeśli odprowadzają dwutlenek węgla, produkują parę wodną, więc istnieje ryzyko zawilgocenia źle wentylowanych pomieszczeń. Nie powinno się zbyt długo przebywać w pomieszczeniach, w których znajdują się nagrzewnice gazowe. Dlatego nie stosuje się ich w mieszkaniach, w sypialniach ani innych pomieszczeniach, w których spędza się dość dużo czasu. O ich popularności decyduje także łatwość w obsłudze i możliwość łatwej regulacji stopnia nagrzewania i relatywnie niskie koszty użytkowania. Propan-butan jest o wiele tańszy niż olej czy energia elektryczna.

Polecane nagrzewnice - sprawdź ceny!

Nagrzewnice gazowe najczęściej są wyposażone w specjalny przewód, którym można połączyć je z butlą gazową o standardowej objętości 11 l. Dzięki temu można je swobodnie używać przez długi czas – konieczność wymiany butli jest rzadko. Niektóre z nich można oczywiście także podłączać do instalacji gazowej w mieszkaniu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o nagrzewnicy powietrza do domu?

Nagrzewnice gazowe – jaką wybrać?

Wybierając nagrzewnice gazowe należy zastanowić się przede wszystkim nad tym, ile pieniędzy chcesz przeznaczyć. Nagrzewnice powietrza na gaz mogą być całkiem proste – prosta konstrukcja z wbudowanym czujnikiem przeciwwypłowyowym gazu i podłączenie do butli gazowej. Mogą być jednak bardziej skomplikowane, droższe, na przykład z odprowadzeniem spalin lub z termostatem, dzięki któremu będziesz mógł wygodniej regulować poziom temperatury w pomieszczeniach i zmniejszyć zużycie gazu.

Nagrzewnice gazowe mogą mieć także różną wielkość i różną moc. To, jaką moc powinna mieć nagrzewnica (współczynnik wymaganej mocy cieplnej) można łatwo wyliczyć z poniższego wzoru:

V x ΔT x K = kcal/h

Gdzie V oznacza objętość pomieszczenia, które ma być ogrzane (szerokość x długość x wysokość) wyrażoną w m³. ΔT to wyrażany wymagany przyrost temperatury w °C, a K – współczynnik izolacji cieplnej.

Współczynnik izolacji cieplnej to wartość, którą warto obliczyć dla swojego domu ze względu na bardzo wiele elementów. Pokazuje on, jak wiele ciepła ucieka z budynku przez szpary, okna, piwnicę czy dach. Im lepiej zaizolowany budynek, tym niższy będzie współczynnik K. Można wyliczyć go ze wzoru, ale najczęściej przyjmuje się określone wartości. Sprawdź także ten artykuł o rodzajach nagrzewnic.

Poziom izolacji dla różnych wartości współczynnika K

Współczynnik K

Poziom izolacji

Typ konstrukcji

3-4

Niezaizolowany

Prosty budynek z drewna lub barak z blachy falistej

2-2,9

Słaba izolacja

Pojedyncza warstwa cegieł, proste okna i prosty dach

1-1,9

Średnia izolacja

Konstrukcja standardowa, podwójna warstwa cegieł, niewiele okien, zamknięty i zaizolowany dach

0,6-0,9

Dobra izolacja

Konstrukcja zaawansowana, podwójnie izolowana cegła/pustak, okna podwójne, solidne, zaizolowane fundamenty, ocieplony i zaizolowany dachNagrzewnica na gaz – najlepsi producenci i ceny

Cena nagrzewnic gazowych może być bardzo różna. Jeśli zdecydujesz się na urządzenie z termostatem i możliwością wygodnego regulowania dopływu ciepła, musisz spodziewać się nieco wyższych opłat niż w innych przypadkach. Znaczenie ma także wygląd nagrzewnicy. Te tarasowe, które są bardziej ozdobne potrafią kosztować 3-5 razy więcej niż te zwykłe, służące do ogrzewania pomieszczeń warsztatowych, przemysłowych czy gospodarczych. Wysokie ceny sprawiają, że wiele osób decyduje się na używane nagrzewnice. Można je spotkać na portalach aukcyjnych w dobrych cenach. Używane nagrzewnice to dobre rozwiązanie – stalowa konstrukcja jest bardzo trwała i niewielki przegląd podłączenia do gazu i zaworów powinien określić, czy nadaje się do użytku.

Nagrzewnice gazowe można kupić w wielu miejscach, nawet w sklepach typu Castorama czy OBI. Najczęściej pojawiają się tam takie marki jak Capral, Dedra, Master BLP czy Kraftdele. Przedstawiamy porównanie najbardziej popularnych urządzeń tych marek. Gazowe nagrzewnice to wybór wart rozważenia. A może zainteresuje cię także ten artykuł o ogrzewaniu garażu zimą?

Popularne urządzenia marek Capral, Dedra, Master BLP i Kraftdele

Marka i model

Moc

Czujniki

Regulacja mocy

Cena

Capral JN1100

15 kW

Przeciwwypływowy gazu

termostat

Ok 600 zł

Kraftdele KD 11700 z termostatem

20 kW

Przeciwwypływowy gazu

termostat

350 zł

Dedra

15 kW

Przeciwwypływowy gazu i obecności płomienia

Nie

350 zł

Master BLP17M

16 kW

Przed przegrzaniem

10-16 kW

450 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny