W jakich pomieszczeniach stosować rysunki na ścianie?

Fajne rysunki i dekoracyjne naklejki na ścianę to fenomen drugiej dekady XXI wieku na płaszczyźnie dekoracji wnętrz. Można to zrozumieć. Naklejki i rysunki na ścianie sprawdzają się w każdym wnętrzu niezależnie od stylu jego aranżacji - tak wnętrzach klasycznych, jak i nowoczesnych.

Naklejki ścienne z motywami czy postaciami z bajek i filmów dla dzieci często są wykorzystywane w pomieszczeniach najmłodszych. Szeroki wybór tych akcesoriów dekoracyjnych sprawił jednak, że w zależności od rodzaju i formy to również dobra opcja na dekorację do salonu, do sypialni, do kuchni, a nawet na korytarz.

Co więcej, naklejki czy szkice na ścianę nie powinny zmylić, biorąc pod uwagę ich umiejscowienie. Ne myślmy schematycznie, bo ściana to tylko jedna z możliwości. Faktycznie często spotyka się je za kanapą w salonie, łóżkiem w sypialni itp. Jednak fajne rysunki i naklejki równie dobrze można umieścić na suficie czy meblach.

Naklejki ścienne a szkice i rysunki

Rodzaje naklejek ściennych

Decydując się na dekory w postaci naklejek, wybrać trzeba przede wszystkim właściwy rodzaj tego produktu dekoracyjnego. Nie jest on duży, ponieważ sprowadza się do naklejek na ściany wykonane z folii welurowej lub zwykłej folii winylowej. Co je od siebie różni i który rodzaj naklejek jest lepszy?

Folia winylowa to materiał niezwykle cienki i gładki. Można być pewnym, że z daleka naklejka wygląda jak namalowany fajny rysunek. Plusem jest w tym przypadku również relatywnie niska cena naklejki bazującej na winylu.

Welur to już folia grubsza, a przy tym milsza w dotyku. Naklejka jest również łatwiejsza w aplikacji, ale wszystko ma swoją cenę, dlatego są to naklejki droższe niż wykonane na folii winylowej. Jeśli szukasz dodatkowych inspiracji, sprawdź także ten artykuł o najlepszych motywach naklejek na ścianę.

Jak stworzyć rysunki na ścianie?

Alternatywą dla naklejek są rysunki na ścianę. Stworzenie rysunku jest oczywiście znacznie trudniejsze. Szablony można wykonać samodzielnie, np. przez druk podobizny bohaterów na zwykłym papierze, a następnie odrysować ich kształt na brystolu czy kartonie. Później dla stworzonych rysunków na ścianie wystarczy znaleźć odpowiednie wypełnienie, dzięki czemu uda się stworzyć kreatywne i urokliwe kompozycje.

Oczywiście można pójść na łatwiznę, a przy tym zapewnić sobie piękne i oryginalne dekory. Wystarczy zwrócić się z pomocą do wykształconego kierunkowo artysty lub zaprzyjaźnionej osoby uzdolnionej plastycznie. Przynajmniej, aby wykonała ona szkice na ścianę, które można już uzupełnić osobiście lub zlecić jej całość projektu.

Same wzory oraz wielkość to już kwestia indywidualna. Wiele zależy tu od pomieszczenia. Inaczej będą wyglądać szkice na ścianach do salonów aniżeli sypialni, a tym bardziej pokojów dzieci.

Jakie naklejki na ścianę wybrać?

Szeroki wybór wzorów

Co najważniejsze, na rynku jest bardzo szeroki wybór naklejek na ścianę. Dzięki temu bez trudu można znaleźć coś do salonu, do sypialni, ale też kuchni, pokoju dziecka lub na korytarz.

Bardzo popularne są dziś dekoracyjne naklejki ścienne z tekstem. Postawić można tu na tekst tematycznie dobrany do pomieszczenia lub wręcz przeciwnie - z nim kontrastujący. A może by tak zdecydować się na cytat jednego z największych filozofów, sportowców lub autorytetów w innych dziedzinach?

Wśród naklejek popularne są także wzory geometryczne, ale i portrety znanych postaci, pejzaże itp. Najważniejsze, aby była to naklejka odpowiednio dobrana do pomieszczenia. W innym wypadku dekory będzie trzeba zdemontować.

Rysunki na ścianie oraz polecane rysunki na ścianę i naklejki na ścianę do salonu i nie tylko, a także najmodniejsze wzory
Najciekawsze rysunki na ścianę - najciekawsze pomysły, porady, ciekawostki

Jak dobrać naklejkę ścienną do pomieszczenia?

Naklejki do salonów są inne niż te, które powinny znaleźć się w sypialni i innych pomieszczeniach. Na co zwracać więc uwagę, aby mieć pewność, że naklejka jest dla danego pomieszczenia i wystroju wnętrz odpowiednia?

Kluczowe, aby właściwie określić rozmiar i kolor naklejki. Oferta naklejek ściennych jest szeroka, zawierając w sobie niewielkie kropki, większe kształty (np. kwiaty, napisy, figury geometryczne), aż po ogromne arkusze z ornamentami, ale też postaci z bajek, komiksów, filmów i znanych osobistości.

Nie ma żadnych ograniczeń, jeśli wziąć pod uwagę możliwości stosowania wzorów, ale pewne naklejki cieszą się większą popularnością od innych. Duże wzięcie mają naklejki, na których zawarte są wzory geometryczne, napisy i wszelkie obrazki. Trzeba tu wziąć pod uwagę, że producenci naklejek idą coraz chętniej na rękę zainteresowanym. Dlatego istnieje możliwość stworzenia własnego projektu naklejki i zamówienia takiego produktu, co daje niemal nieograniczone możliwości na płaszczyźnie tego rodzaju dekorów.

Najważniejsze jednak, aby naklejka była właściwa pod kątem jakości. Dlatego musi trzymać się ściany. Nie może rwać się i strzępić podczas nanoszenia jej na ścianę, sufit, mebel czy inną płaszczyznę. Oczywiście nie może również pękać. Dobra naklejka ścienna jest nie tylko wytrzymała, ale również odporna na wilgoć i promieniowanie słoneczne. To ważne, ponieważ są to dwa czynniki najczęściej występujące w mieszkaniach. Wówczas naklejka mogłaby dziś odkształcić, odkleić czy wyblaknąć.

Zobacz polecane naklejki i ozdoby

Montaż i demontaż naklejek dekoracyjnych

Jak przykleić naklejkę na ścianę?

Niezależnie od wyboru naklejki pod kątem rodzaju czy motywu, najważniejsze, aby została ona właściwie przyklejona na ścianę lub inną powierzchnię. Nie jest to trudne, ale warto przy tym trzymać się kilku podstawowych zasad, tj.:

  1. Sprawdź, czy powierzchnia, na którą przyklejasz naklejkę, jest równa.
  2. Zadbaj, aby ściana lub inna powierzchnia była sucha i czysta.
  3. Klejenie zacznij od góry, co jest wygodniejsze i bezpieczniejsze dla ewentualnego sklejenia się ze sobą poszczególnych warstw dekoru.
  4. Skorzystaj z pomocy drugiej osoby, co pomoże dokładniej nanieść naklejkę na wybraną powierzchnię.
  5. Zadbaj o to, aby pod naklejkę nie dostało się powietrze. Bąble usuń przy użyciu szmatki, przesuwając ją po naklejce od miejsca gromadzenia się powietrza w stronę brzegu.

Trzymanie się powyższych zasad pomoże w prawidłowej aplikacji naklejki ściennej. Lepiej zrobić to wolniej, ale dokładniej. Oczywiście najważniejsze, aby farba na ścianie się nie łuszczyła. W innym wypadku naklejka odpadnie ze ściany wraz z farbą czy tynkiem.

Jak odkleić naklejkę ze ściany?

Jak zostało wspomniane na wstępie, ogromną zaletą naklejek ściennych jest nie tylko ich stosunkowo niska cena. To również łatwość, szybkość i prostota aplikacji, ale i sam demontaż. Chcąc usunąć naklejkę ze ściany w sposób prawidłowy i bez uszkodzenia powierzchni, wcześniej należy podgrzać ją strumieniem ciepłego, ale nie gorącego powietrza. W tym celu najlepiej wykorzystać suszarkę. Później pozostaje już tylko odkleić naklejkę, zaczynając od góry i zrywając ją do dołu.

Nie ulega więc wątpliwości, że fajny rysunek czy ciekawa naklejka, to bardzo ciekawa dekoracja wnętrza niezależnie od stylu, w jakim je urządzono. W ten sposób, przy niewielkich nakładach finansowych i ogromnej prostocie można udekorować swoje pomieszczenia od korytarza aż po kuchnię.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 80,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny