Najczęstsze błędy, które popełniamy przy wyborze drzwi wewnętrznych
Nie jest tak, że drzwi kupujemy podobnie do ulubionych od lat bułeczek w sklepie z pieczywem - wybór drzwi wewnętrznych wymaga chwili refleksji i odrobiny wiedzy.
Niedopasowany do wnętrza styl drzwi
Drzwi zamknięte w projektowaniu wnętrz traktuje się jako funkcjonalną część ściany, drzwi otwarte zaś skłaniają raczej do korzystania z nich, czyli wchodzenia i wychodzenia z/do pomieszczeń i wtedy ich aspekt estetyczny znika na rzecz wartości czysto utylitarnych. O tym później.
Co stanowi wnętrze? Na którym etapie urządzania wnętrza powinniśmy pomyśleć o drzwiach wewnętrznych? Jeżeli jako wnętrze pomieszczenia potraktujemy przestrzeń nie tylko ograniczoną ścianami, ale także przestrzeń “zakrzywioną” przez ustawione w niej sprzęty, o których zgodność i dopasowanie dbamy, to drzwi będą stanowić część tej przestrzeni. Nie zakładamy garnituru w prążki udając się na sobotni jogging. Podobnie drzwi wewnętrzne powinny albo doskonale harmonizować stylem z umeblowaniem (a nawet oświetleniem), albo - i to jest druga, bardziej awangardowa szkoła - powinny wyraźnie się odróżniać od ściany czy to jednolicie zamalowanej czy też urządzonej jako płaszczyzna zagospodarowana np. obrazami.
Natomiast etapem, na którym wybieramy drzwi wewnętrzne jest ten moment urządzania pokoju, kiedy główne sprzęty uzyskały w nim już naszą akceptację. Nie zaczynamy od montażu drzwi, ale drzwi instalujemy, kiedy sam rdzeń designu pomieszczenia jest już gotowy.
Nieodpowiednio zmierzony otwór drzwiowy
Ten przypadek zdarza się osobom, które nie zadały sobie trudu zebrania informacji o wymiarach drzwi, myśląc zapewne, że “drzwi jak drzwi” będą pasowały wszędzie. Jest inaczej. Drzwi powinny po zamknięciu dokładnie się domykać, bez pozostawiania szpar. Nie każda futryna przyjmie każde drzwi.
Niepraktyczny wybór strony otwierania drzwi
Słuchacze techników budowlanych na pierwszych lekcjach dowiadują się, że rozróżniamy drzwi prawe i lewe. Po prawdzie większość współczesnych drzwi wewnętrznych można zamontować tak, aby otwierały się w wybranym przez nas kierunku. W tej kwestii zadbajmy tylko o to, aby otwarte drzwi nie zagradzały ważnych korytarzy komunikacyjnych lub dostępu do istotnych miejsc w pomieszczeniu.
Niewłaściwy montaż drzwi
Dobra ekipa remontowa montuje drzwi tak, że trzymają pion i poziom, otwarte nie poruszają się (np. nie zamykają się same), a zamknięte doskonale chronią przed hałasem z zewnątrz, ponieważ uszczelki, zawiasy, wysokość zamka - to wszystko zostało dopasowane co do centymetra.
Bardzo instruktywny materiał dotyczący montażu drzwi znajdziemy tu: https://erkado.pl/blog/montaz-drzwi-wewnetrznych-jakimi-zasadami-sie-kierowac/ - to gotowy przepis, krok po kroku, na udany wybór, montaż i użytkowanie drzwi do pomieszczeń wewnętrznych.
Podsumowanie - drzwi dobrze wybrane
- Aby nie popełnić błędu przy wybieraniu drzwi wewnętrznych, przestrzegajmy następujących zasad:
Najpierw ustalamy jakie meble chcemy mieć w pokoju - drzwi dobieramy w następnej kolejności tak, aby stylistyka odpowiadała kanonom zgodności lub kontrastu. - Przygotowania techniczne - zebranie wiedzy o aspektach technicznych montażu drzwi przy uwzględnieniu ich przyszłego użytkowania.
- Drzwi wewnętrzne nie powinny otwierać się tak, by tarasować przestrzeń. Powinny być wkomponowane w system przejść komunikacyjnych.
- Dobra rada: jeśli nie czujemy się pewnie, zlećmy montaż drzwi profesjonalnej ekipie remontowej, co nie będzie od nas wymagało wielkich wydatków.
Drzwi mogą być wspaniałą ozdobą każdego pomieszczenia, a także elementem należycie spełniającym swoją funkcję, czyli umożliwienie czynności wchodzenia i wychodzenia z pomieszczeń. Nie pomylmy się w fazie projektowej i w sklepie.
artykuł sponsorowany