Przez nieocieplone ściany z budynku może uciekać nawet 30‒35% powietrza. Prawidłowo wykonana izolacja termiczna budynku wpływa na obniżenie kosztów ogrzewania i zmniejsza straty ciepłego powietrza. Do zabezpieczenia ścian w domach najczęściej wykorzystuje się styropian, piankę PUR, natryskiwaną celulozę lub wełnę mineralną.

Błędy wykonawcze podczas ocieplania domu

Błędy w montażu izolacji termicznej budynku często leżą po stronie ekipy wykonawczej. Brak doświadczenia i pośpiech sprzyjają np. niewłaściwemu przygotowaniu podłoża. W przypadku nowo wybudowanych domów sprawa nie jest szczególnie skomplikowana ‒ ściana najczęściej wymaga oczyszczenia, uregulowania chłonności i osuszenia. Starsze budynki potrzebują więcej zabiegów, do których należy ocena geometrii ścian, likwidacja nalotów i osadów organicznych oraz reperacja tynku. Brak wykonania powyższych czynności z dużym prawdopodobieństwem będzie skutkował odspojeniem warstwy izolacji. Dlatego poszukując ekipy budowlanej, najlepiej decydować się na fachowców, którzy mogą pochwalić się doświadczeniem oraz rekomendacjami poprzednich klientów. Miejscem, w którym można znaleźć oferty wykonawców w zakresie wykonywania izolacji cieplnej budynków, jest strona internetowa https://building-companion.pl/ocieplenia. Inwestorzy mogą tam porównać zakres usług i ceny różnych firm, a także obejrzeć galerie zdjęć zrealizowanych projektów. 

Brak przygotowanego projektu ocieplenia

Jedną z zasadniczych czynności, jaka powinna mieć miejsce przed rozpoczęciem ocieplania budynku, jest stworzenie projektu termoizolacji. Powinien on uwzględniać nie tylko estetykę budynku, ale także analizę cieplno-wilgotnościową ścian zewnętrznych. W takim szkicu powinny znaleźć się szczegółowe parametry dotyczące grubości i rodzajów materiałów izolacyjnych. Projektant powinien także sprawdzić, czy nowa izolacja i zastosowane w niej technologie nie przyczynią się do wzrostu wilgotności w ścianie, co mogłoby spowodować pogorszenie jej trwałości. Częstymi błędami w projektach jest brak szczegółowo określonego rodzaju i parametrów materiału izolacyjnego (wełny, styropianu lub folii) oraz pominięcie wartości współczynnika przenikania ciepła. Takie niedopatrzenia mogą skutkować wyborem niewłaściwych materiałów, które obniżą izolacyjność cieplną i parową budynku. Użycie nieodpowiednich materiałów zwiększa ryzyko występowania mostków cieplnych, szczególnie w miejscach takich jak wieńce, miejsca styku więźby dachowej ze ścianami, balkony, parapety oraz nadproża.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej