Najpopularniejsze choroby brzoskwini

Brzoskwinie są drzewami owocowymi, które wykazują się wysoką wrażliwością na panujące warunki pogodowe. Szczególnie plony są narażone na późno występujące przymrozki. Jednak oprócz niekorzystnych warunków atmosferycznych, owocowanie może nie wystąpić wcale lub być mniej liczne z powodu różnych chorób. Drzewa te najczęściej narażone są na patogeny grzybowe, które bez naszej interwencji będą bardzo szybko rozprzestrzeniały się na kolejne części brzoskwini.

Do najczęściej występujących chorób brzoskwini zaliczymy takie przypadłości, jak:

  • Kędzierzawość liści brzoskwini - najpopularniejsza choroba grzybowa wywołana przez Taphrina deformans. Nabrzmiewania pąków, pojawiające się karminowe plamy na obrzeżach liści - to tylko niektóre z wielu objawów kędzierzawki. Warto przyjrzeć się im bardziej szczegółowo, aby kędzierzawość liści brzoskwini nie została pomylona z niedoborem fosforu. Tego typu choroby brzoskwini oczywiście skutkują znacznym obniżeniem ilościowym i jakościowym plonów. Jeżeli nie zaczniemy reagować odpowiednimi środkami, może drzewo może całkowicie uschnąć.
  • Brunatna zgnilizna drzew pestkowych - choroby brzoskwini wywołane są przez patogeny Monilinia laxa oraz Monilinia fructigena. Dotyczy również innych drzew pestkowych takich jak grusze, śliwy, czy też jabłonie. Jeżeli choroba zaatakowała w fazie kwitnienia drzewa, to pierwsze objawy zaobserwujemy po uschnięciu i zbrunatnieniu kwiatów. Niewystarczająca ochrona brzoskwini spowoduje, że zarażone zostaną pędy, a następnie liście, które również zaczynają usychać. Na dojrzałych owocach pojawiają się plamy, które powinny być jak najszybciej wyrzucane. Nie nadają się one do spożycia.
  • Szara pleśń - te choroby brzoskwini bardzo szybko rozprzestrzeniają się w całym ogrodzie, dlatego tak ważne jest szybkie zwalczanie chorób grzybowych. Szara pleśń objawia się przede wszystkim szarym i nieco puszystym nalotem, szczególnie na łodygach. Konsekwencją tego patogenu grzybowego jest gnicie owoców. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach roślin.

Przyczyny chorób drzew pestkowych

Oczywiście główną przyczyną powyższych chorób są pojawiające się patogeny grzybowe. Jednak nieodpowiednia pielęgnacja znacząco przyczynia się do ich szybkiego rozwoju. Kędzierzawość liści brzoskwini występuje zdecydowanie częściej przy upalnym i suchym lecie. Natomiast zgnilizna drzew pestkowych w fazie owocowania pojawia się najczęściej po ulewnych deszczach lub w wyniku uszkodzeń wywołanych przez szkodniki.

Szara pleśń jest chorobą, która rozwija się przy wilgotnym powietrzu, którego temperatura osiąga wartość od 17 do 23 stopni Celsjusza. Nieodpowiednia ochrona brzoskwini polegająca na braku pielęgnacji, niestety również przyczynia się do pojawienia się i rozwoju szarej pleśni. Mowa jest tutaj przede wszystkim o niegrabieniu liści oraz spadów. Dodatkowo szara pleśń rozwija się bardziej na drzewach, na których gałęzie rosną zbyt gęsto. Dlatego warto zwalczanie chorób grzybowych rozpocząć od właściwej pielęgnacji swoich upraw.

Rekomendowane opryskiwacze - sprawdź promocje

Ochrona brzoskwini przed chorobami

Już wiemy, że nabrzmiewania pąków lub pojawiające się plamy na liściach zwiastują kędzierzawość liści brzoskwini. Pozostałe choroby drzew pestkowych również powinny być łatwe w rozpoznaniu. Pozostaje więc odpowiedzieć sobie na pytanie, w jaki sposób powinno odbywać się skuteczne zwalczanie chorób grzybowych. Oczywiście dobór preparatów dopasowany jest do konkretnych patogenów grzybowych.

Oprysk w ogrodzie oraz choroby brzoskwini, kędzierzawość liści brzoskwini, ochrona brzoskwini, zwalczanie chorób
Najczęstsze choroby brzoskwini, kędzierzawość liści brzoskwini i ochrona brzoskwini

Najlepszy środek na kędzierzawość liści to oczywiście Miedzian 50 WP. Ten fungicyd miedziowy gwarantuje skuteczne zwalczanie chorób drzew pestkowych. Środek ten zwalcza również parch jabłoni, czy też parch gruszy. Środek na kędzierzawość liści należy zastosować z odpowiednim wyprzedzeniem przed zbiorami owoców. Najczęściej jest to ok. 60-75 dni przed zbiorami. Każdy środek na kędzierzawość liści będzie zawierał taką informację. Innym rozwiązaniem jest naturalny środek na kędzierzawość liści, który można przygotować całkowicie samodzielnie. Zanim zauważymy nabrzmiewania pąków, brzoskwinie warto spryskać naturalnym roztworem z pokrzyw lub skrzypu polnego.Ochrona brzoskwini oraz innych drzew pestkowych powinna obejmować również walkę ze szkodnikami. Najczęściej spotykane szkodniki brzoskwini, to mszyca brzoskwiniowo-ziemniaczana, czy też mszyca brzoskwiniowa plamista. Na mszyce najlepiej jest zastosować gotowe opryski. Szkodniki skutecznie zwalczymy takimi preparatami jak Basudin, czy też Bactospeine Jardin. Naturalnym sposobem może okazać się oprysk z gnojówki pokrzywy. Widząc szkodniki, należy bardzo szybko reagować, ponieważ w błyskawicznym tempie rozprzestrzeniają się one na inne drzewa oraz rośliny.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 82,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny