Choroby świerku, jałowca i sosny

Czym jest fytoftoroza? Jak z nią walczyć?

Fytoftoroza iglaków uznawana jest za najgroźniejszą chorobę dla nich. Niestety, ale prowadzi ona bowiem do zamierania drzew. Na początku, drzewko przestaje rosnąć, a później następuje zamieranie pędów sosny, jałowca czy też świerku. Pędy żółkną i przypominają spalone, a następnie drzewo więdnie. Patogen z początku atakuje korzenie, więc przez to ogranicza im możliwość pobierania wody z podłoża, wraz z cennymi składnikami odżywczymi. Właśnie dlatego dochodzi później do zamierania pędów oraz igieł.

Niestety, ale z tą chorobą jest ciężko wygrać. Jeżeli choroba świerków, sosny czy jałowca dotknęła już drzewa, należy je wyciąć i spalić. Dobrze będzie zauważyć początek choroby i działać od razu, bo fytoftoroza szybko może zaatakować również inne rośliny. Miejsce, w którym rosły drzewa, koniecznie spryskaj odpowiednimi środkami ochronnymi (jak Biosept czy Proplant). Pamiętaj również o tym, że nie powinno się wysadzać iglaków w miejscach, gdzie pojawiać się mogą stałe lub okresowe zastoje wody.

Rdza iglaków. Po czym rozpoznać choroby iglaków?

Choroby jałowca, sosny czy świerków są bardzo różne. Do jednej z najbardziej popularnych wlicza się również rdza. Choroba ta objawia się jako żółto-pomarańczowe zarodniki ogniskowe, osłabiające iglaki. W dodatku, drzewa stają się momentalnie mało atrakcyjne, gdy zostają pokryte rdzawym nalotem.

Czy trudno jest zwalczyć rdzę z iglaków? Wystarczy opryskiwać je preparatem Baymat. Aby zaś zapobiec pojawianiu się rdzy, trzeba będzie unikać sadzania obok siebie niektórych gatunków drzew iglastych.

Szara pleśń na iglakach i brunatna pleśń śniegowa

Bardzo popularną chorobą iglaków jest również szara pleśń. Kiedy już pojawi się na drzewie, wśród igieł będziesz mógł dostrzec brązowe, wodniste plamy. Z czasem będą się one powiększać, przez co pędy iglaków mogą zacząć zamierać. Gdy zaś powietrze będzie bardzo wilgotne, pojawi się wówczas pylący i szarawy nalot na drzewie. Takie choroby sosny, świerku czy innego iglaka mogą dotknąć głównie młode drzewka, ale też często podlewane i gęsto sadzone rośliny. Na szczęście, szarą pleśń łatwo jest rozpoznać. Zwalczać chorobę możesz dzięki opryskowi gnojówką z roślin. Dodatkowo, powinieneś zadbać również o dobre rozstawienie drzew i regularne ich podlewanie (ale bez przesady!). Gdy pleśń zaatakuje naprawdę silnie, użyj odpowiedniego fungicydu (jak Teldor).

Brunatna pleśń śniegowa to częste choroby świerka srebrnego i kosodrzewiny. Najczęściej można zauważyć jej pojawianie się w obszarach typowo górskich. Pleśń będzie osadzać się tam, gdzie zimą śnieg zbyt długo leżał na drzewie. Pędy oraz igły zostają oplecione wówczas ciemną, grubą grzybnią. Oczywiście, należy ją usunąć jednak uważając przy tym, by nie pozbyć się całości. Warstwa ta chroni bowiem korzenie przed mrozem. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drzewach iglastych.

Choroby drzew iglastych i porażone igły oraz choroby świerków, choroby jałowca, choroby sosny
Powszechne choroby świerków, choroby jałowca, choroby sosny i inne choroby drzew iglastych

Choroby drzew iglastych

Choroby iglaków, czyli osutka sosny i jałowca

Choroby świerka srebrnego czy choroby bukszpanu to nie wszystko, co może spotkać rośliny. Bardzo często choroby grzybowe atakują również drzewa takie, jak sosna czy jałowiec. Popularną chorobą iglaków jest osutka, która uwidacznia się od późnej wiosny. Wówczas na igłach jałowca i sosny pojawiać się zaczynają niewielkie plamy. Na igłach zaś uwidaczniają się poprzeczne, pomarańczowe i żółte kreski. Igły następnie żółkną i usychają, masowo opadając albo trwale się deformując.

Zwalczyć osutkę możesz profilaktycznym albo doraźnym opryskiem, najlepiej fungicydem miedziowym. Możesz także skorzystać z preparatu Antracol, by dokładnie spryskać nim porażoną chorobą roślinę.

Zamieranie pędów sosny oraz innych drzew iglastych

Pędy sosny mogą zamierać przez zespół różnych chorób, wywoływanych przez wyżej wymienione już patogeny. Bardzo często zamieranie pędów będzie mieć podobne objawy zarówno u sosny, jak i u innych drzew iglastych. Gdy choroba dostanie się do podstawy pędu, prawdopodobnie zniszczy całą roślinę. Niestety, zamieranie pędów może się rozprzestrzenić na inne drzewa czy krzewy, sąsiadujące z zarażonym okazem.

Aby nie dochodziło do zamierania pędów, postaraj się o ochronę swoich roślin przed mrozem, zbyt dużą ilością nawozu oraz suszą. Dopiero jesienią i wiosną będziesz mógł zastosować specjalistyczny i dobrej jakości środek ochrony roślin.

Szkodniki sosny, jałowca i choroby świerków

Szkodniki są częstym powodem, przez który chorują drzewa iglaste. Do najbardziej popularnych szkodników iglaków zaliczają się:

  • miseczniki / tarczniki – obsiadają drzewa, tworząc tzw. „białą watę”. Bardzo często szkodniki te atakują jałowiec.
  • przędziorki – przez nie brązowieją i opadają igły. Szkodniki często atakują świerki i modrzewie.
  • mszyce i miodownice – najczęściej żerują na świerkach, powodując zniekształcenie młodych igieł i odbarwienie ich, a także zasychanie.
  • gąsienice / larwy – chętnie obsiadają sosny, powodując ich powolne brunatnienie i zamieranie.
  • opuchlaki i pędraki – opuchlaki są to chrząszcze, które potrafią wgryzać się w korę pędów. Larwy opuchlaków z kolei żerują na korzeniach. Te szkodniki najczęściej atakują żywotnik, świerk oraz cis.
  • mączystek jałowcowy – objawia się jako skupiska szkodników, które są pokryte mączystym nalotem i obsiadają pędy wewnątrz krzewów. Mączystek najchętniej żeruje na jałowcu.

Aby zwalczyć poszczególne szkodniki, zaleca się stosowanie specjalnych preparatów i oprysków. Zabiegi zawsze powinno wykonywać się starannie - a już zwłaszcza na pędach, które mieszczą się w środku iglastych krzewów i drzew.

ikona podziel się Przekaż dalej