Coraz więcej osób rozważa samodzielne inwestowanie wolnych środków. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż możliwości te są obecnie szerzej dostępne niż kiedykolwiek wcześniej. Postępująca technologia umożliwia łatwe zarządzanie finansami za pomocą smartfona, czyniąc obraz maklerów w czerwonych szelkach przed dziesiątkami monitorów reliktem przeszłości. Co więc jest kluczowe przy poszukiwaniu aplikacji do inwestowania online?

Bezpieczna aplikacja do inwestowania to podstawa

Gdy początkujący inwestor zgromadzi już środki na inwestycje na rynkach finansowych, kluczowe jest, aby ich nie stracić. Dlatego należy wybrać platformę inwestycyjną online, która jest godna zaufania. Kluczowe jest sprawdzenie, czy instytucja posiada długą historię działalności, pozytywne opinie od innych użytkowników oraz wysoką ocenę w niezależnych rankingach.

Ważne jest również, czy platforma inwestycyjna jest stabilna finansowo. Najlepiej weryfikować to na przykładzie spółek giełdowych, aby łatwo ocenić ich kondycję finansową, plany rozwojowe oraz ogólne zaufanie rynkowe.

Szerokie możliwości inwestowania online

Istotnym aspektem jest bogata oferta inwestycyjna. Obecnie istnieje wiele strategii inwestycyjnych, które mogą przyciągać inwestorów. Dlatego warto zwrócić uwagę na aplikacje do inwestowania, które oferują szeroki wachlarz instrumentów finansowych. To ma szczególne znaczenie na początku inwestycyjnej drogi, gdy inwestor może przetestować różne opcje - od pasywnego inwestowania w ETFy i obligacje, po bardziej aktywne inwestowanie w akcje, aż po dynamiczny i ryzykowny rynek CFD (contract for difference).

Jest to o tyle istotne, że chociaż na rynku jest wiele aplikacji to tych oferujący pełnię możliwości rynków finansowych już tak wiele nie ma. Dlatego warto poszukać takiej, która będzie tzw. super aplikacją do zarządzania finansami. To może również być wygodne, bowiem inwestor chcąc przenieść środki z wybranych akcji na ETF nie będzie musiał robić przelewów pomiędzy platformami, a zrobi wszystko w jednym miejscu za sprawą kilku kliknięć. Zobacz też: https://www.xtb.com/pl/edukacja/aplikacja-do-inwestowania.

Edukacja i wsparcie w aplikacji online do inwestowania

Niezbędne na każdym etapie działalności inwestora są dwie rzeczy: edukacja i dobra obsługa klienta. Edukacja obejmuje zarówno zdobywanie wiedzy o rynkach finansowych, jak i śledzenie aktualności z zakresu gospodarki, geopolityki czy technologii. Najlepsze aplikacje oferują usługi edukacyjne bezpłatnie, zapewniając dostęp do webinarów oraz najświeższych danych i informacji.

Wysokiej jakości obsługa klienta jest istotna zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych inwestorów. Ważne jest, aby móc łatwo porozmawiać o ewentualnych wątpliwościach lub problemach z dedykowanym opiekunem lub konsultantem online. Ponadto, w przypadku transakcji finansowych kluczowa jest możliwość komunikacji w języku ojczystym inwestora, aby uniknąć nieporozumień.

Inwestowanie online, a opłaty i prowizje

Czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę podczas wyboru aplikacji do inwestowania online są koszty. Na te składają się różnego rodzaju opłaty i prowizję. Chociaż często one wydają się nie być duże to na przestrzeni całej inwestycji mogą one znacząco wpłynąć na ostateczną stopę zwrotu. Dlatego warto dokładnie przeglądnąć tabele opłat i prowizji platformy inwestycyjnej, z której usług chce się skorzystać. 

Na szczęście obecnie na rynku finansowym panuje duża konkurencja, a wybór aplikacji do inwestowania jest bardzo duży. Dlatego najlepsze marki potrafią zaproponować naprawdę atrakcyjne warunki dla inwestorów indywidualnych, nawet tych inwestujących bardzo małe kwoty (już od kilku złotych). Śmiało można powiedzieć, że inwestycje zarówno na GPW, jak i innych światowych parkietach jeszcze nigdy nie były tak dostępne pod względem kosztów.

To tylko kilka aspektów wartych sprawdzenia przy wyborze odpowiedniej aplikacji do inwestowania. Ostateczna decyzja jest mocno indywidualna i przede wszystkim zależy od preferencji inwestora, wybranej strategii inwestycyjnej, jak i możliwości finansowych. Niemniej, należy pamiętać, że bez względu na wybraną platformę inwestycyjną oraz instrumenty finansowe, inwestowanie jest ryzykowne. Dlatego najważniejsze jest aby rozważnie dysponować swoimi, ciężko zarobionymi, pieniędzmi. 

ikona podziel się Przekaż dalej