Czym powinniśmy się kierować kupując wiertarkę stołową?

Wiertarka stołowa nadaje się do zastosowań amatorskich, jak i profesjonalnych. Świetnie sprawdza się do wiercenia garażowego oraz w warsztatach ślusarskich. Wiertarki stołowe to narzędzia precyzyjne. Służą do wykonywania misternych wierceń zarówno w metalu, jak i w tworzywach sztucznych. Można je również stosować do wierceń w drewnie.

Inaczej będziemy wybierać wiertarkę dla majsterkowicza, a inaczej dla fachowca. Są różne kryteria, które pozwolą nam dobrać wiertarkę do naszych upodobań i przewidywanego zakresu prac, które będziemy wykonywać za jej pomocą.

Wiertarka stołowa do warsztatu przydomowego powinna być ekonomiczna i tania. Jednak nie cena jest tutaj głównym wyznacznikiem. Wybierając wiertarkę powinniśmy sprawdzić kilka ważnych parametrów danego modelu.

Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru jest moc narzędzia. Wiertarka stołowa o dużej mocy będzie mogła wiercić w twardszym materiale. Często w wiertarkach o dużej mocy montowane są solidniejsze silniki.

Wiertarki stołowe dostępne na naszym rodzimym rynku mają najczęściej moc w granicach 600 do 800 W, bywają jednak również dużo słabsze. Majsterkowicza powinna zadowolić wiertarka stołowa o średniej mocy.

Kolejną cechą do sprawdzenia jest maksymalna średnica wiercenia, podawana najczęściej osobno dla różnych materiałów. Następnym ważnym parametrem jest prędkość obrotowa, zarówno minimalna, jak i maksymalna. Każdy materiał wymaga innej prędkości wiercenia. Wiertarka stołowa powinna mieć dość płynną regulację prędkości.

Inne ważne informacje jakie powinniśmy zdobyć na temat wybranego modelu to również napięcie, moment obrotowy (szczególnie istotny przy wierceniach w twardych materiałach) oraz liczba biegów.

Słabsza wiertarka stołowa będzie z reguły tańsza, chociaż wybierając wiertarkę znanego, renomowanego producenta takiego jak Bosch musimy liczyć się z wyższym kosztem.

Polecane wiertarki do remontu - sprawdź ceny!

Alternatywnie można zakupić zestaw elektronarzędzi które sprawdzą się do różnych zastosowań. Występują w różnych konfiguracjach lub są to narzędzia wielofunkcyjne, na przykład wiertarko -wkrętarka.

W sprzedaży jest również szlifierka kątowa wraz z wiertarką. Najczęściej są sprzedawane w zestawie ze stojakiem. Szlifierka kątowa do zastosowań amatorskich nie jest zbyt droga. Szlifierka kątowa jest do nabycia w większości sklepów, w których asortyment to narzędzia i elektronarzędzia do warsztatów.

Przegląd modeli wiertarek stołowych

Jedną z firm oferującej narzędzia i elektronarzędzia do różnych zastosowań jest Grupa Topex. Jej marka Verto obejmuje elektronarzędzia dla majsterkowiczów. Produkty tej marki są przeznaczone do amatorskich prac przy średnim poziomie obciążeń.

Jedną z propozycji marki Verto jest kolumnowa wiertarka stołowa 350W 50G934. Model posiada pięciostopniowy zakres regulacji prędkości. Zakres obrotów to od 580 do 2650 na minutę. Wiertarka kolumnowa Verto ma moc 350 W. Jej cena to około 360 złotych. Została solidnie wykonana przy użyciu trwałych materiałów.

Bez wątpienia wysokojakościowym sprzętem jest wiertarka stołowa Einhell BT-BD 701. Narzędzia i elektronarzędzia niemieckiej firmy Einhell to solidne i wytrzymałe produkty. Taki jest również model BT-BD 701 o mocy 630 W. Wiertarka posiada ogranicznik głębokości pozwalający na jeszcze większą precyzję wierceń. Jest wyposażona w imadło. Cena tego produktu to około 900 złotych.

Narzędzia i elektronarzędzia o szerokim zakresie prac ma w swojej ofercie firma Bosch. Produktem godnym uwagi jest wiertarka stołowa Bosch PBD 40. Moc tej wiertarki to 710 W. Jest to wiertarka biegowa. Dwa biegi pozwalają na kontrolę mocy i prędkości obrotowej, która w maksymalnym zakresie bez obciążenia dochodzi do 2500 obrotów na minutę. Wiertarka biegowa PBD 40 została wzbogacona poprzez dodanie wskaźnika cyfrowego za pomocą którego dostosujemy prędkość oraz odczytamy głębokość wiercenia. Cena tego modelu to od 1200 złotych.

Wiertarki stołowe posiada w swojej ofercie również marka Dedra. Dużo tańszym modelem niż PBD 40 jest wiertarka stołowa Dedra -  DED7707. Możemy ją nabyć za cenę 350 złotych. Jest to wiertarka biegowa, o mocy 350 W. Przy użyciu odpowiednich wierteł można wiercić nią nie tylko w drewnie, metalu czy tworzywach sztucznych, ale również w kompozytach i ceramice.

Inną propozycją od Dedra jest wiertarka stołowa kolumnowa 450W DED7708. Jest to model o mocy 450 W. Przeznaczona jest do stosowania w amatorskich warsztatach do prostych prac. Oprócz standardowych materiałów po zastosowaniu odpowiednich wierteł można za jej pomocą wykonywać wiercenia w ceramice, stali konstrukcyjnej czy w kompozytach. Cena tej wiertarki to od 600 do 700 złotych w zależności od sklepu.

Alternatywnie zamiast kupować wiertarkę stołową można zdecydować się na zestaw dwóch elektronarzędzi. Szlifierka kątowa sieciowa TE-AG 125/750 750W plus wiertarka udarowa TH-ID 720/1E to wydatek zaledwie od 290 złotych. Szlifierka kątowa wraz z wiertarką z pewnością sprawdzi się w przydomowym warsztacie a cena zestawu jest niezwykle atrakcyjna.

Kupując wiertarkę w sklepie stacjonarnym czy internetowym zapytajmy sprzedawcę o wiertła odpowiednie do wybranego przez nas modelu. W niektórych sklepach oferowany jest rabat przy zakupach wiertarki wraz z zestawem wierteł. Ceny wierteł są bardzo różne w zależności od producenta. Stosunkowo drogie lecz cieszące się dobrą opinią użytkowników są wiertła Bosch które możemy nabyć w cenie od 30 do 150 złotych za zestaw w zależności od ilości elementów.Wiertarki stołowe - doskonały wybór dla majsterkowicza

Wiertarki stołowe posiadają szereg zalet, które sprawiają , że są to narzędzia idealne dla amatorów i majsterkowiczów. Świetnie sprawdzą się zarówno w małych warsztatach jak i przy pracach wykończeniowych czy do domowych remontów.

To co wyróżnia wiertarki stołowe wśród innych elektronarzędzi to komfort pracy i intuicyjna obsługa. Obsługa wiertarki z licznymi regulacjami w formie stacjonarnego urządzenia pozwala na precyzje wiercenia i bezpieczeństwo użytkowania.

Stabilna konstrukcja i łatwość obsługi to kolejne atuty tych wiertarek, które przemawiają za tym aby zdecydować się właśnie na ich zakup. Blaty robocze w tego typu wiertarkach są najczęściej tak skonstruowane aby zapewnić bezpieczne i dokładne umiejscowienie przedmiotu, który ma zostać poddany wierceniu.

W przypadku elektronarzędzi ręcznych dokładność nie jest najwyższa jak również są to narzędzia określane jako mniej bezpieczne w użytkowaniu. W zestawieniu z wiertarką ręczną wiertarka stołowa wypada zdecydowanie na plus.

Jednak kwestia bezpieczeństwa nie powinna być nigdy bagatelizowana. Przed użyciem wiertarki stołowej należy sprawdzić stan techniczny urządzenia. Oględziny zewnętrzne mogą uchronić nas przed ewentualnymi zagrożeniami wynikającymi z uruchomienia wiertarki niesprawnej czy wadliwej. Zanim przystąpimy do pracy sprawdzamy stan obudowy pod kątem ewentualnych uszkodzeń oraz działania poszczególnych regulatorów.

Kontroli wizualnej powinien być poddany również stan uszczelnień gumowych, śrub w obudowie oraz działania wyłącznika. Powyższe czynności powinny być wykonane w szczególności jeśli wiertarka nie była długo używana lub jeśli korzystają z niej również osoby trzecie.

Wiertarka to bardzo przydatne narzędzie, które pozwoli wiercić w różnorodnych materiałach. Zapotrzebowanie na te elektronarzędzia sprawiło, że dzisiejsze wiertarki to urządzenia bezpieczne, wytwarzane w zgodzie z najnowszą wiedzą techniczną. Wiertarkę dobierajmy zawsze pod kątem prac jakie będzie wykonywać. Wiele sklepów internetowych posiada osobne kategorie produktów podzielone na profesjonalne i amatorskie. Narzędzia amatorskie są najczęściej łatwiejsze w obsłudze i są w zupełności wystarczające do domowych i hobbystycznych prac.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 58,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny