Drzewa, krzewy ozdobne i kwiaty do ogrodu, czyli zasady aranżacji

Piękne ogrody utrzymane w jednolitym stylu. Kto o tym nie marzy? Jednak aranżacja nie jest wcale taka łatwa, zwłaszcza ze względu na ogrom możliwości. Kuszą nas bardzo liczne rośliny i kwiaty do ogrodu. Marzymy, by na samym środku działki pojawiło się oczko wodne, ocienione przez szumiące trawy ozdobne, a potem zamiast uporządkowania, mamy w ogrodzie kolorowy miszmasz. Wystarczy jednak kierować się kilkoma zasadami, by tego uniknąć. Poradzi sobie z nimi nawet ogrodnik amator.

Po pierwsze, z rozmysłem rozmieść drzewa i krzewy ozdobne, w tym takie krzewy ogrodowe, jak krzewy liścieste i krzewy iglaste. Są one dość duże i to one zawsze będą wyznaczały punkty organizacyjne w ogrodzie – nie da się ich przenieść, ponadto najczęściej rzucają cień, a to znacznie ogranicza rośliny ogrodowe, które możesz chcieć posadzić w pobliżu. Przy drzewach najlepiej sprawdzają się kwiaty wieloletnie o ozdobnych liściach, które można urozmaicić kolorowymi kwiatami, jakie ma begonia bulwiasta. Rzadko traktuje się je jako kwiaty ogrodowe, jednak świetnie się w nich sprawdzają. Aby oszacować koszty drzew do twojego ogrodu, skorzystaj z prostego w obsłudze kalkulatora online.

Kwiaty w ogrodzie nie muszą być w jednej kolorystyce. Wręcz przeciwnie, ładniej będą wyglądały, jeżeli stworzysz barwną rabatę. Pamiętaj jednak, że co za dużo, to niezdrowo, dlatego ostrożnie dobieraj rośliny. Te wyższe zasadź z tyłu – kolorowe kwiaty wiosenne będą ładnie wyglądały na tle zielonych łodyg bylin, które zakwitną nieco później.

Kwiaty ogrodowe w specjalnych strefach

Profesjonalni projektanci ogrodów radzą także, by wydzielić w ogrodzie strefy. W jednej z nich może znaleźć się oczko wodne i różne rośliny ogrodowe, typowe dla nasadzeń wodnych, jak kaczeńce, pałki wodne, czy trawy ozdobne. W innym zakątku możesz zrobić miejsce relaksu, gdzie będą rosły kwiaty cebulowe bulwiaste, krzewy kwitnące i wieloletnie rośliny o oszałamiającym zapachu. W jeszcze innym miejscu warto natomiast postawić na bardziej praktyczne rośliny ogrodowe, jak zioła czy krzewy kwitnące, które wytwarzają owoce o leczniczych właściwościach, na przykład aronia czy cytryniec chiński. Przy planowaniu stref z pewnością przyda się cennik najpopularniejszych roślin ogrodowych.

Ostatnia zasada dotycząca sposobu rozmieszczania roślin w ogrodzie: nie bój się zmian! To prawda, że drzew i krzewów nie przeniesiesz w inne miejsce, wieloletnie rośliny też z tobą zostają na długo, ale jednak warto co sezon wprowadzić trochę zmian. Hortensja co roku nabierze innego charakteru, gdy posadzisz przed nią niewielkie rośliny cebulowe, jak szafirki lub gdy dodasz do niej gęstą kępę mieczyków. Byliny na rabacie warto urozmaicać o drobne kwiaty ogrodowe, których urok polega właśnie na ulotności.

Najważniejsza zasada jednak brzmi: zwróć uwagę na porę kwitnienia roślin. To niezwykle istotne, bo może okazać się, że twój ogród wiosną będzie pełen przepychu i kolorów, ponieważ zakwitną wszystkie kwiaty cebulowe i krzewy kwitnące, a latem i jesienią będzie wyglądał ubogo i smutno. Aby temu zapobiec, postaw przede wszystkim na kwiaty wieloletnie o długim okresie kwitnienia, które uzupełnisz o kwiaty wiosenne, zimozielone byliny i krzewy ozdobne. Świetnym pomysłem będzie tutaj hortensja, której kwiaty pojawiają się wczesnym latem i utrzymują często aż do jesieni.

Wiosenne ogrody, czyli kwiaty cebulowe ponad wszystko

Po długiej i ponurej zimie kwiaty wiosenne i krzewy kwitnące są jak wybawienie. Piękne, kolorowe, radosne, działają jak najlepszy rozpraszacz smutków. Nic więc dziwnego, że to właśnie kwiaty wiosenne zajmują najwięcej miejsca w ogrodzie. Wśród nich na pierwszy plan wysuwają się przede wszystkim kwiaty cebulowe, które zasługują na uwagę zwłaszcza ze względu na łatwość w uprawie – poradzi sobie z nimi każdy ogrodnik amator, co więcej, są bardzo odporne na choroby i kwitną bardzo wcześnie.

Jako pierwsze odwiedzają ogrody ranniki, przebiśniegi i krokusy. Te kwiaty cebulowe pojawiają się już w połowie marca, często kiedy jeszcze na ziemi leży śnieg, który dopiero powoli zaczyna zamieniać się w rozpuszczoną breję. Inne kwiaty wiosenne, które w tym samym czasie zaczynają kwitnienie, to przede wszystkim zawilce, pierwiosnki i przylaszczki. Wszystkie są drobne, mają kilka kolorowych odmian. Dzięki temu ogrody na wczesną wiosnę są bardzo bogate i kolorowe. Jednak właściwe bogactwo kolorów pojawia się dopiero w kwietniu, gdy znacznie większe kwiaty wiosenne rozpoczynają kwitnienie.

Ten miesiąc jest szczególny w ogrodzie. Oczywiście nadal królują kwiaty cebulowe, czyli ciemnoniebieskie lub białe szafirki, narcyzy i żonkile roztaczają swój niezwykły urok. Co więcej kwiecień to przede wszystkim czas tulipanów. To kwiaty cebulowe, które cieszą się największym powodzeniem, na dodatek wspaniale prezentują się w każdym ogrodzie. Masz do wyboru kilka tysięcy odmian, więc możesz stworzyć naprawdę najbardziej kolorową rabatę. Ogrody, w których kwitną tulipany, są eleganckie i stylowe, na dodatek te rośliny ogrodowe są łatwe w uprawie.

Najlepsze meble ogrodowe - sprawdź promocje

Nie tylko kwiaty cebulowe...

Jednak kwiecień to nie tylko galeria roślin cebulowych. To przede wszystkim okres, kiedy krzewy kwitnące roztaczają swój największy urok. Są to rośliny wieloletnie, które wspaniale prezentują się w każdym ogrodzie. Do najpopularniejszych należy oczywiście magnolia – na jej gałązkach pojawiają się bardzo duże, przepiękne biało-różowe kwiaty, które wspaniale się prezentują. Ponadto ogrody często goszczą także migdałki – niewielkie, pienne krzewy ozdobne, których pędy całe pokrywają się drobniutkimi, różowymi kwiatkami. Są to krzewy ozdobne, których kwiaty pojawiają się wcześniej niż liście. Najpopularniejsza w ogrodzie wiosennym jest jednak forsycja, kwitnąca na żółto i ozdobna przez całą wiosnę.

Maj to moment, w którym najczęściej rozwijają się kwiaty wieloletnie. W tym czasie w cieniu pojawiają się konwalie majowe o drobnych, białych, dzbanuszkowatych kwiatuszkach. Jest to jednak przede wszystkim okres, w którym budzą się do życia krzewy ozdobne, z lilakami, czyli popularnymi bzami na czele. W tym czasie kwitnie także jaśminowiec i tawuła, ogrody nabierają także uroku z powodu kwitnących drzew jabłoniowych.

Kwiaty ogrodowe kwitnące latem

Kwiaty do ogrodu, które kwitną latem, są nieco mniej popularne. Nie warto jednak z nich rezygnować, ponieważ są przepiękne i wchodzą w kwitnienie, kiedy kwiaty ogrodowe z wiosny zaczynają powoli zamierać.

Oczywiście nadal w letnim ogrodzie można spotkać kwiaty cebulowe. Najpopularniejsze to przede wszystkim mieczyki – dość odporne na choroby, wysokie rośliny o wyjątkowych, bardzo kolorowych kwiatach. Mieczyki występują w setkach odmian, także takich najbardziej oryginalnych. Możesz zasadzić takie w kolorze intensywnej zieleni, albo różowo-czarne. Podobnie irysy, czyli kosaćce – to także kwiaty w ogrodzie, które cieszą się ogromnym powodzeniem. Są ładne i bardzo oryginalne, warto więc posadzić je na barwnej rabacie z mieczykami.

To także najpiękniejszy czas dla miłośników lilii i liliowców. Najczęściej kwitną przez całe lato i mogą być traktowane jako kwiaty wieloletnie, ponieważ nie trzeba wykopywać je przed zimą. Są jednak podatne na szkodniki, zwłaszcza nornice, które podgryzają cebulki, dlatego powinno się sadzić je w odpowiednich koszyczkach.

Jednak to byliny są najlepszą ozdobą ogrodu letniego. Świetnie sprawdzają się w ogrodzie, ponieważ przepięknie kwitną. Są najczęściej dość duże, zjawiskowo wyglądają także byliny w formie pnączy. Najczęściej można spotkać groszek pachnący lub róże pnące, które czepiają się specjalnych kratek i pergoli. Można posadzić je także przy balustradzie.

Jeżeli masz więcej czasu na zajmowanie się ogrodem, możesz postawić na nieco bardziej wymagające rośliny. Najpiękniejszym pnączem jest bowiem wisteria, zwana inaczej glicynią. Wymaga więcej uwagi i może być podatna na choroby i szkodniki, dlatego trzeba poświęcić jej jak więcej uwagi. Jej kwiaty w ogrodzie wprowadzają przepych i bajkowy, wyjątkowy nastrój.

Inne rośliny ogrodowe, które kwitną latem, to przede wszystkim piwonie, które pojawiają się w licznych odmianach kolorystycznych. Ich wielkie, pełne przepychu kwiaty w ogrodzie zwrócą uwagę każdego. Kwitną bowiem przez całe lato, pod ich ciężarem uginają się gałązki rośliny. Piwonie to także byliny, podobnie jak perukowce i tawułki.

Lato to czas, w którym kwitną liczne krzewy ozdobne. To właśnie wtedy swoje piękno rozwija hortensja, która cała pokrywa się bukietami drobnych, czteropłatkowych kwiatów w niebieskim lub różowym kolorze. Hortensja jest krzewem, który nie wymaga szczególnej pielęgnacji, wspaniale uzupełnia ogrody w stylu rustykalnym i wiejskim.

Kwiaty do ogrodu jesiennego

Jesień w ogrodzie nie musi oznaczać smutnego i ponurego krajobrazu. Wręcz przeciwnie, może to być najbardziej kolorowy moment w roku. Jesienne ogrody są przepiękne nie tylko ze względu na przebarwiające się krzewy ozdobne i drzewa (także szczepione drzewa, np. bez czarny), ale przede wszystkim wyjątkowe kwiaty ogrodowe na rabaty w ogrodach lub także na balkonie. Świetnie sprawdzają się zarówno byliny, jak i rośliny jednoroczne.

Kwiaty do ogrodu jesiennego na samym początku tej pięknej pory roku to zdecydowanie kwiaty wieloletnie. Wtedy kwitną jeszcze krzewy ozdobne, takie jak wspomniana wcześniej hortensja i niektóre odmiany róż piennych. Są to rośliny wieloletnie, bez których ogrody są niekompletne. Inne byliny, które także kwitną w tym czasie to budleja Dawida, której kwiaty utrzymują się aż do października czy ozdobny acanthus mollis, czyli akant miękki. Kwiaty ogrodowe, które czarują kolorami w tym samym czasie to hibiskusy – ich ładne, najczęściej różowe lub białe kielichy nie tracą walorów estetycznych aż do końca października. Często giną dopiero po pojawieniu się pierwszych przymrozków.

Jesień to moment, kiedy kwitną astry (aster alpejski i aster dumosus, czyli aster krzaczasty, które nadają się także na kwiat cięty) i marcinki. To właśnie te kwiaty, które bardzo długo, bo aż do połowy listopada, utrzymują ładne, kolorowe kwiaty. Inne kwiaty do ogrodu jesiennego, które warto posadzić, to przede wszystkim jeżówki. Są podobne do astrów, w stokrotkowatym typie, bardzo kolorowe i bardzo duże, świetnie uzupełniają kwiaty w ogrodzie, które powoli zaczynają przekwitać. Nie są to byliny, jednak warto je posadzić.

Byliny, które niezaprzeczalnie królują w jesiennych ogrodach to wrzosy. Są piękne i niewielkie, na dodatek nie wymagają szczególnych starań. Te wieloletnie rośliny ogrodowe każdego zauroczą swoim wdziękiem. Można zasadzić je na jednej rabacie i uzupełnić o inne byliny typowe dla wrzosowiska, na przykład iglaki. Te kwiaty ogrodowe najczęściej kojarzą nam się z fioletowymi kwiatami, ale mogą być także białe, różowe, czerwone i purpurowe.

Jesienią pięknie prezentują się także rośliny ogrodowe o ozdobnych liściach, np. berberys thunberga. To najczęściej byliny, które na jednym stanowisku wytrzymują kilka lat. Należy do nich zwłaszcza hosta, zwana także funkią i żurawki. Ich ozdobność wynika tak z kolorów, jak i faktury liści. Co więcej, te wieloletnie rośliny wyróżniają się także ładnymi kwiatami, które także utrzymują się jesienią.

Ogrodnik - znajdź ogrodnika w Twoim mieście
Wybierz z ponad 13 000 polecanych ogrodników z serwisu Fixly:

Wieloletnie rośliny ogrodowe piękne zimą

Zimą cały ogród śpi, jednak to nie znaczy, że nie może być atrakcyjny. Istnieją rośliny ogrodowe, które są atrakcyjne przez cały rok i wspaniale prezentują się przykryte śniegiem lub pokryte szronem. Kwiaty do ogrodu zimowego, które szczególnie zasługują na uwagę, to przede wszystkim kapusta ozdobna. Sadzi się ją jesienią, by zimą mogła roztoczyć cały swój urok i przebarwić liście na fioletowo lub różowo.

Kwiaty do ogrodu zimowego nie są zbyt liczne, znacznie lepiej sprawdzają się byliny i wieloletnie rośliny ogrodowe, które na zimę utrzymują kolorowe owoce. Są one najczęściej niejadalne dla człowieka, albo rzadko wykorzystywane, jednak bardzo ładnie się prezentują pod śniegiem lub zmrożone i pokryte szronem. Najciekawsze byliny to ostrokrzew, który dodatkowo jest ozdobny ze względu na piękne, skórzaste i błyszczące liście. Ładnie prezentują się także owoce rokitnika zwyczajnego i golterii – to rośliny wieloletnie, których pędy oblepione są kuleczkami w pomarańczowym lub czerwonym kolorze.

Kwitnących roślin zimą nie ma za wiele, ale możemy pokusić się o doniczkowe kwiaty do ogrodu zimowego czy na balkon. Rośliny doniczkowe są bardzo ozdobne i wspaniale wyglądają. Można wystawić je na chłodny ganek lub osłonięty taras. Takie ogrodowe rośliny świetnie znoszą chłód, jednak nie mogą stać na silnym mrozie i potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Najpopularniejszy, jeśli chodzi o kwiaty doniczkowe jest grudnik, nazwany inaczej kaktusem bożonarodzeniowym, który właśnie zimą wytwarza długie, szczytowe kwiaty. W tym czasie możemy liczyć także na kalanchoe i guzmanię. W wielu ogrodach króluje hipeastrum, czyli jednopędowa roślina, wytwarzająca ogromne kwiaty. One z pewnością umilą długotrwałe oczekiwanie na wiosnę i będą wspaniałym towarzystwem, gdy będziesz wybierać kwiaty do ogrodu na kolejny sezon.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny