Nawóz do hortensji – rodzaje

Zastanawiasz się, czym zasilać hortensje, aby pięknie i długo kwitły? Obecnie do wyboru masz kilka grup różnych nawozów, wśród których z pewnością znajdziesz odpowiednią metodę dla własnego krzewu. Pierwszą grupą są wszelkie nawozy naturalne domowej roboty. Na pewno do nich zalicza się kompost, który uznawany jest za nawóz wieloskładnikowy. Warto mieć na uwadze, iż hortensje są krzewami, które dobrze czują się na podłożu o lekko kwaśnym odczynie. Dlatego można skorzystać z naturalnego nawozu, jakim są fusy od kawy. Wystarczy je wysuszyć, a następnie podsypać krzew. Fusy można również wymieszać z kompostem.

Nastawiając się na ekologiczną uprawę hortensji pytanie, czym zasilać krzewy jest szczególnie ważne. Ponieważ chcemy się nastawiać przede wszystkim na naturalne preparaty. Jednym z rozwiązań jest obornik, który jednak nie wyróżnia się zbyt przyjemnym zapachem. Alternatywą może okazać się biohumus, czyli wermikompost. Kompost pozyskuje się podczas hodowli dżdżownic kalifornijskich, które po zjedzeniu resztek roślinnych, wydalają cenny koprolit. Decydując się na ostatni nawóz do hortensji, należy uważać na ewentualne przenawożenie lub nawet zniszczenie krzewów, jeżeli za słabo rozcieńczymy preparat.

Kolejna grupa nawozów obejmuje preparaty naturalne dostępne praktycznie w każdym sklepie ogrodniczym. Najczęściej występują one w formie granulek i proszku. Zastanawiając się, czym nawozić hortensję, dobrze jest wybierać pomiędzy długodziałającymi preparatami, a tymi które rozkładają się w ciągu kilku tygodni. Dzięki temu będziemy mieć gwarancję, iż krzew otrzyma dużą dawkę składników mineralnych, szczególnie na wiosnę. Nawozy w płynie również zaliczają się do grupy naturalnych preparatów. Trzeba pamiętać, że ich zakres czasowy, jeżeli chodzi o działanie jest już dużo krótszy, w porównaniu do nawozów podsypywanych pod krzewy.

Ostatnią grupę nawozów tworzą preparaty syntetyczne. Jeżeli nie mamy czym nawozić hortensji w sposób naturalny lub też krzewy są bardzo mocno zaniedbane z powodu braku składników mineralnych, wtedy rzeczywiście można sięgnąć po sztuczne nawozy. Jednak warto pamiętać o tym, by robić to w ostateczności, kiedy hortensja nagle zmarnieje lub była zaniedbywana przez dłuższy czas. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie hortensji Silver Dollar?

Nawożenie hortensji wiosną lub latem może również przyczynić się do zmiany kolorów kwiatów. Wybarwienie płatków jest uzależnione od odczynu gleby. Dlatego przy kwaśnym odczynie możemy spodziewać się niebieskiego koloru, natomiast przy glebach zasadowych, płatki zaczną wybarwiać się na różowo. Należy pamiętać, iż barwiące nawozy przeznaczone są do konkretnych odmian hortensji. Dlatego zastanawiając się, czym nawozić krzewy, warto pamiętać o upodobaniu konkretnej odmiany do odczynu kwaśnego lub zasadowego.

Polecane nawozy do hortensji

Kiedy nawozić i czym podlewać hortensje?

Wiedząc już czym zasilać hortensję, dobrze jest jeszcze pamiętać, w jakich terminach należy to robić. Okazuje się, że okres nawożenia przypada nie tylko na wiosnę, ale trwa on praktycznie do końca sierpnia. Czyli do momentu, aż okres wegetacyjny będzie zmierzał ku końcowi. Faktycznie nawożenie hortensji wiosną jest najintensywniejsze, ze względu na przyrost nowych pędów. Terminy nawożenia zależy również od tego, czym zasilać będziemy krzewy. Długodziałające granulaty, wystarczy podsypać 2-3 razy w całym sezonie. Natomiast płynne preparaty powinny być stosowane nie tylko na wiosnę, ale przez cały sezon, średnio co 1-2 tygodnie.

Różowe hortensje podczas sadzenia w ogrodzie, a także nawóz do hortensji i ich nawożenie
Jaki nawóz do hortensji warto wybrać, a także nawożenie hortensji wiosną

Pielęgnacja obejmuje nie tylko nawożenie hortensji wiosną, ale również umiejętne podlewanie krzewów. Jak wiadomo, hortensja lubi wilgotne podłoże. Chcąc się dowiedzieć czym podlewać krzewy, należy mieć na uwadze deszczówkę lub wodę pobraną ze stawu. Jeżeli podłoże ulega odkwaszaniu, istotne jest to, czym podlewać będziemy hortensje. Najlepiej wtedy sprawdzi się miękka woda.

Nawożenie hortensji wiosną i jesienią – cennik nawozów

To, czym podlewać krzewy, jaki nawóz do hortensji wybierzemy, a także jak powinna przebiegać prawidłowa pielęgnacja, wszystko ostatecznie wpłynie na rozwój i kwitnienie kwiatów. Dobrze jest wiedzieć, jaki koszt poniesiemy z tytułu regularnego nawożenia kupnymi preparatami. Dlatego w poniższym zestawieniu znajdują się propozycje popularnych nawozów przeznaczonych do zasilania hortensji.

Przykładowe ceny nawozów do hortensji

Nazwa produktu

Cena

Nawóz do hortensji długo działający 100 dni, Substral 1 kg

23,90 zł

Nawóz na wiosnę do hortensji Biopon, 1kg

9,99 zł

Nawóz do hortensji Target, 1 kg

11,50 zł

Nawóz zakwaszający Florovit, 1 kg

11,90 zł

Nawóz naturalny Biohumus Ekodarpol, 5 l

29,90 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 84,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny