Na co zwrócić uwagę podczas budowy drewutni?

Konstrukcja drewutni na drzewo

Projekt drewutni może powstać już na etapie projektowania domu, uwzględniając lokalizację i charakter drewutni ogrodowej na drewno. Jeżeli to nowoczesna drewutnia o większych wymiarach nie ma przeszkód, aby był to projekt 2w1, wówczas jest to domek narzędziowy z drewutnią. Oczywiście jest to bardziej skomplikowany projekt, jego cena jest wyższa, a budowa takiej drewutni krok po kroku trwa dłużej, ale warto rozważyć taką koncepcję.

Często projekt drewutni zakłada, że przylega ona do jednej ze ścian domu, kiedy nie stanowi odrębnej konstrukcji. Najlepiej, aby taką drewutnię zlokalizować w najbardziej dogodnym miejscu, na przykład w obrębie tarasu. Wówczas korzystanie z drewutni będzie najbardziej komfortowe, przynajmniej wówczas, kiedy to drewutnia na drewno kominkowe. Takie drewutnie ogrodowe powinny być usytuowane przy południowej ścianie domu. W przypadku strony północnej drewno nie ma dostępu do promieni słonecznych. Cierpi też proces suszenia, gdyż jest narażone na większą wilgotność. Drewno nie może też dotykać ściany, a być od niej nieco oddalone, co zapewni właściwą cyrkulację powietrza. Projekty drewutni w tej formie mają swoje zalety. Ich budowa krok po kroku trwa krócej, nie ma też przeszkód, aby wiatę dobudować po wzniesieniu domu. W ofercie producentów są tzw. dobudówki.

Inną opcją są drewutnie wolnostojące. Producenci oferują gotowe wolnostojące drewutnie na drzewo. W zależności od skomplikowania konstrukcji różne są ich ceny. Jeżeli kogoś interesują bardziej złożone projekty drewutni, kiedy ma ona większe wymiary, cena gotowego produktu może być zbyt wysoka. W takiej sytuacji alternatywą jest samodzielne wykonanie drewutni. Dla oszczędności środków może to być drewutnia z palet, dla większej funkcjonalności domek narzędziowy z drewutnią. Sam materiał wykonania może być różny. Nowoczesne drewutnie z palet mogą być jednak mało atrakcyjne pod kątem wizualnym. Postawić można na lite drewno, a nawet blachę.

Nowoczesne drewutnie ogrodowe wolnostojące nie wymagają dodatkowych fundamentów, mogą też służyć jako rozwiązanie tymczasowe. Jednocześnie pozwalają zaprezentować składowane drewno w efektowny sposób, dzięki czemu nowego charakteru nabiera całe otoczenie. Jeśli szukasz innych rozwiązań, sprawdź także ten artykuł o gotowych drewutniach drewnianych z Castoramy.

Wymiary drewutni ogrodowej

Wymiary drewutni zależą od przeznaczenia składu na drewna. Jeżeli nie jest to tylko miejsce do przechowywania drewna, ale drewutnia z domkiem narzędziowym, a nawet sprzętem i maszynami wykorzystywanymi w ogrodzie, kubatura drewutni musi być większa.

Wymiary drewutni w przełożeniu na ilość kubików drewna kominkowego

Powierzchnia drewutni [m2] o wys. ok. 2 m

Ilość kubików drewna kominkowego

3,0 × 2,0 m

12 m3

7,0 × 1,0 m

14 m3

10,0 × 1,0 m

20 m3

Jednak przede wszystkim objętość drewutni powinna uwzględniać ilość przechowywanego drewna. Tu liczy się roczne zapotrzebowanie na opał. Szacuje się, że drewutnie ogrodowe muszą być na tyle duże, aby pomieścić zapas na półtora roku, a najlepiej na dwa lata opalania domu.

Z czego wykonać drewutnię ogrodową na drzewo?

Materiał na drewutnię ogrodową

Budowa drewutni jest możliwa z wykorzystaniem wielu różnych materiałów. Oczywiście najpopularniejsze jest drewno, ale to tylko jedna z opcji:

  • Drewno — najpowszechniejszy materiał budulcowy dla drewutni. Drewno jest neutralne i pasuje niemal do każdego ogrodu niezależnie od stylu, w jakim go urządzono. Ważna jest charakterystyka drewna, biorąc pod uwagę wygląd konstrukcji i jej wytrzymałość. Z pewnością drewutnia z palet nie będzie najpiękniejsza pod kątem wizualnym. Co innego sosna, która nie tylko prezentuje się o niebo lepiej, ale nadal jest stosunkowo tanim budulcem. Alternatywą są drewutnie z drzewa modrzewiowego lub świerkowego, a nawet egzotycznego. Te ostatnie są optymalne dla ogrodów orientalnych. Niestety, drewno egzotyczne jest trudniej dostępne i droższe. Przy drewutniach drewnianych warto pamiętać, że wykorzystane do ich budowy drewno musi być zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi. O ile gotowe drewutnie ogrodowe są zaimpregnowane, o tyle przy samodzielnej budowie deski należy systematycznie impregnować.
  • Stal — to materiał stabilny i wytrzymały. Drewutnia ze stali, o ile zostanie wykończona farbą antykorozyjną, posłuży przez lata. Z reguły są to nowoczesne drewutnie o minimalistycznym designie, pasujące do ogrodów nowoczesnych, a nawet miejskich. Konstrukcje o mniejszej kubaturze ustawić można w patio i na tarasie.
  • Aluminium — nowocześnie wyglądają również drewutnie aluminiowe. To materiał lekki, który nie jest podatny na korozję. Wiaty z aluminium można montować do ścian garażów z blachy. Same drewutnie aluminiowe sprawdzą się w ogrodach rustykalnych i naturalistycznych.

Cena drewutni

Drewutnie ogrodowe to szeroki zakres produktów i cen, które różnią się w zależności od wielkości, materiału wykonania, ale i producenta. Ceny wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Za gotowy, ukończony projekt drewutni zapłacić należy co najmniej w okolicach 300 zł. Wówczas to prosta wiata, pod którą można składować drzewo. Oczywiście nie jest to duża i pojemna konstrukcja. Im większa i bardziej funkcjonalna drewutnia ogrodowa, tym jej cena jest wyższa.

Najdroższy będzie domek narzędziowy z drewutnią. Wówczas jego cena sięga nawet przeszło 3 tysięcy złotych. To jednak rozwiązanie najbardziej funkcjonalne, ale przy tym potrzebujące najwięcej wolnej przestrzeni.

Drewutnia a przepisy prawa budowlanego

Drewutnię ogrodową można wykonać samodzielnie, kupić gotowy produkt lub zlecić to specjalistom. Jeżeli to samodzielna budowa, kiedy budujemy ją krok za krokiem, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na przepisy prawa budowlanego. Na szczęście budowa drewutni nie wymaga pozwolenia budowlanego. Przynajmniej wówczas, kiedy to konstrukcja, która nie przekracza powierzchni 35 mkw., co nie jest szczególnie trudne. Według przepisów prawa na działkę o powierzchni 500 mkw. przypadać mogą maksymalnie dwie takie drewutnie.

Jeżeli drewutnia spełnia te wymagania i nie narusza ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, wystarczy zgłosić decyzję budowy drewutni u starosty lub prezydenta miasta, jeżeli to miasto na prawach powiatu. Zgłoszenie budowy powinno nastąpić co najmniej 21 dni przed rozpoczęciem budowy i zawierać w sobie m.in.:

  • rodzaj, zakres, sposób i termin wykonania prac;
  • oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;
  • szkice, rysunki, pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami.

Jeżeli urzędnik nie wyda sprzeciwu, można rozpocząć wznoszenie konstrukcji.

Widać w związku z tym, że drewutnie na drzewo opałowe czy kominkowe mogą być bardzo różne. Warto przemyśleć wszystkie za i przeciw danego projektu drewutni, aby wybrać konstrukcję dla siebie optymalną. Tak pod kątem materiału, lokalizacji, wymiarów, ceny czy rodzaju drewutni. Oczywiście przed rozpoczęciem prac warto upewnić się, czy aby na pewno jest to obiekt zgodny z obowiązującymi przepisami prawa.

ikona podziel się Przekaż dalej