Najczęstsze przyczyny cieknącego kranu

Wycieki wody z kranów starego typu są najczęściej spowodowane uszkodzeniem uszczelek. Pamiętajmy, że uszczelki są produktami o ograniczonej żywotności. Z biegiem lat tracą swoją elastyczność, ulegają mikropęknięciom i mogą przepuszczać krople wody. W tej sytuacji wystarczy rozkręcić kran oraz wymienić uszczelki na nowe. Wymiana będzie bardzo prosta, a koszty symboliczne.

W przypadku baterii nowego typu (jedno uchwytowych) najczęstszą przyczyną wycieku wody jest uszkodzenie głowicy (czyli tzw. mieszacza). Zakup tego elementu będzie znacznie droższy niż zakup uszczelek. Warto zastanowić się wtedy, czy nie lepiej będzie wymienić całą baterię.  

Zarówno w kranach starszego jak i nowszego typu może dojść do rozszczelnienia wylewki. Jest to dość częsta i łatwa do usunięcia usterka. W przypadku tego typu nieszczelności wystarczy wymienić uszczelki oraz pierścienie. Koszt nie powinien przekroczyć kilku złotych.

Jak wymienić uszczelki w cieknącym kranie?

Pierwszą czynnością, którą wykonujemy przed wymianą uszczelki jest odcięcie głównego dopływu wody. Jest to podstawowa czynność, która nie dopuści do zalania naszego mieszkania. Zawór głównego dopływu wody może znajdować się w piwnicy bądź w okolicach naszego wodomierza. Po jego zakręceniu upewnijmy się jeszcze, czy woda została całkowicie odcięta.

Zepsuty kran należy wymienić niemalże od razu. W zasadzie często dobrze sprawdza się wyłącznie wymiana uszczelek, głowica kranu może pozostać najczęściej ta sama, chyba, że jest bardziej uszkodzona.
Jak naprawić cieknący kran - najlepsze sposoby

Po takim przygotowaniu możemy przejść do kolejnego etapu, którym jest sprawdzenie szczelności dławicy obejmującej sworzeń. Często zdarza się, że dokręcenie dławicy całkowicie załatwia sprawę cieknącego kranu. By dostać się do tego elementu musimy najpierw zdemontować pokrętło wraz z jego obudową. Najczęściej wystarczy odkręcić dwie śruby, a następnie mocno dokręcić dławicę. Jeśli to nie pomoże, wówczas przystępujemy do wymiany uszczelki.

Najmodniejsze baterie kuchenne - sprawdź promocje

Sposób działania jest stosunkowo prosty. Odkręcamy korpus kranu i zdejmujemy z niego zawór grzybkowy. Następnie odkręcamy małą nakrętkę, która utrzymuje starą uszczelkę. Wyjmujemy uszczelkę, zastępujemy ją nową, a następnie ponownie dokręcamy nakrętkę, aż do wyczucia lekkiego oporu. Po wymianie uszczelki na nowo przykręcamy zawór grzybkowy i umieszczamy go w korpusie baterii. Kran powinien być już optymalnie uszczelniony, a wyciek wody powinien być w pełni usunięty.

Jeśli mamy do czynienia ze starym i wysłużonym kranem, możemy dodatkowo uszczelnić gwint dławicy. Warto wiedzieć, iż w skokach gwintu dławicy znajduje się specjalny sznur uszczelniający. Możemy go usunąć i zastąpić dobrą jakościowo taśmą uszczelniającą. Alternatywą jest bawełniana nić, którą należy dokładnie namoczyć roztworem stearyny, a następnie szczelnie nawinąć na skoki gwintu dławicy. Dzięki temu zwiększymy prawdopodobieństwo usunięcia wycieku oraz zwiększymy żywotność gwintu dławicy.

Najlepsze sposoby na cieknący kran to te wymagające wymiany uszczelek czy głowicy. Wymianę kranu można zrobić samodzielnie.
Jak naprawić cieknący kran - najlepsze sposoby

Jak wymienić głowicę kranu?

Przed wymianą głowicy zakręcamy dopływ wody, następnie przygotowujemy narzędzia. W tym wypadku wystarczy nam klucz płaski bądź klucz nastawny. Pierwszą praktyczną czynnością jest demontaż uchwytu baterii (przeważnie zamontowanej za pomocą pojedynczej śrubie, ukrytej w specjalnej zaślepce). Bezpośrednio pod uchwytem baterii powinna znajdować się lekko dokręcona rozeta. Wystarczy odkręcić ją ręką i odłożyć na bok. W ten sposób otrzymamy dostęp do nakrętki, która utrzymuje naszą głowicę. Warto sprawdzić czy jest ona odpowiednio dokręcona. Czasem zdarza się, że przykręcenie nakrętki wystarczy do całkowitego wyeliminowania usterki. Jeśli jednak nakrętka jest dobrze dokręcona, musimy ją odkręcić i wyjąć głowicę kranu.

Istotna uwaga – W ofertach handlowych znajdziemy wiele typów głowic dostosowanych do baterii jednouchwytowych. Najlepiej będzie wykręcić nasz zużyty element i zanieść go do sklepu. Dzięki temu będziemy w stanie wybrać odpowiednią nową głowicę, która będzie dobrze dopasowana do naszego kranu.

Po powrocie ze sklepu nakręcamy nową głowicę, wkręcamy rozetę oraz uchwyt baterii. Następnie odkręcamy dopływ wody i sprawdzamy, czy wyciek został skutecznie usunięty.


Sposób na uszczelnienie ruchomej wylewki

Wyciek z ruchomej wylewki jest najłatwiejszy do zdiagnozowania. Występuje tylko wtedy, gdy odkręcamy nasz kran, a woda wydostaje się bezpośrednio spod podstawy wylewki. Tego typu awaria jest też najłatwiejsza do usunięcia. Co prawda w tym wypadku nie musimy wyłączać głównego zaworu wody, jednak to działanie jest zawsze wskazane.

Następnie odkręcamy śrubę mocującą wylewkę i wymieniamy zużyte uszczelki oraz pierścienie. Możemy do tego użyć klucza nastawnego bądź płaskiego. Później wystarczy już tylko ponownie przykręcić wylewkę do korpusu odbiornika baterii.  Zwróćmy jedynie uwagę na stopień dokręcenia – użycie zbyt dużej siły może sprawić, że wylewka nie będzie ruszała się na boki. Aby tego uniknąć możemy zrezygnować z klucza i ręcznie dokręcić śrubę mocującą. W ostatnim etapie odkręcamy główny dopływ wody, oraz upewniamy się, czy nasze działania wyeliminowały wyciek wody.

Gwarancja sukcesu

Jak widać, możemy bez problemu sami naprawić nasz cieknący kran. Jednak jest jeden uniwersalny warunek. Musimy posiadać odpowiednie narzędzia, które nie uszkodzą delikatnych elementów baterii. Ważne będzie także to, by stosować wyłącznie dobre jakościowo, nowe uszczelki oraz pierścienie. Pamiętajmy, że nawet nieużywana, ale stara uszczelka może stracić swoje właściwości – a jej wymiana może nam nic nie dać. Zatem nie warto trzymać tego typu produktów na zapas.

Znacznie lepiej będzie udać się do sklepu w chwili zauważenia usterki. Podobna sytuacja dotyczy wymiany głowicy kranu. Najlepiej będzie kupić całkowicie nowy i dobry jakościowo produkt, który został wykonany przez sprawdzonego producenta. Tylko takie działanie da nam pewność, iż wymiana zakończy się usunięciem awarii.

ikona podziel się Przekaż dalej