Projektujemy oświetlenie

Zastanawiasz się, dlaczego tak mocno zachęcamy do przemyślanego projektu schodów? Odpowiedz sobie na pytanie, jak często zmieniasz ich wygląd? W salonie wystarczy kilka nowych detali i kolorów, by aranżacja wyglądała zupełnie inaczej, w sypialni nowa narzuta czy zasłony i odświeżona przestrzeń jest gotowa. Co jednak ze schodami? Jak często zmieniamy ich wygląd? Obawiamy się, że nieczęsto, właśnie dlatego już przy pierwotnym projekcie warto je dobrze przemyśleć i zastanowić się nad ich ostateczną formą, a co za tym idzie nad ich praktycznym, funkcjonalnym, a przy tym eleganckim oświetleniem.

krysztalowy-kinkiet-glamour.jpg

Przy oświetleniu schodów bardzo często nie wystarczy jedna lampa wisząca czy plafon, tutaj należy zastanowić się nad bardziej funkcjonalnymi rozwiązaniami, takimi jak liniowe oświetlenie wpuszczane w stopnie schodów czy w poręcz lub punktowe oświetlenie w ścianie. Zapewniamy, że takie rozwiązania sprawdzają się doskonale podczas codziennego użytkowania, jednak należy o nich pomyśleć w miarę wcześnie.

Jak oświetlić schody

W podstawowej charakterystyce oświetlenia schodów można wyróżnić trzy główne rodzaje światła. Są to:

Oświetlenie górne, zwane też centralnym, które rozświetla schody z sufitu lub z górnych części ścian, są to lampy wiszące, plafony oraz kinkiety. Takie oświetlenie wykorzystywane jest głównie w domowych „godzinach szczytu”, kiedy domownicy często korzystają ze schodów, a gaszenie światła często nie ma sensu, szczególnie jeśli korzystamy z żarówek energooszczędnych. Takie oświetlenie ma też bardzo ważną zaletę, jaką jest funkcja dekoracyjna. Pięknie zdobiony żyrandol Princess (zobacz) czy kinkiet Emilia (zobacz) z dekoracyjnym kloszem są nie tylko elementem oświetlenia, ale też częścią dekoracji wnętrza. To szczególnie ważne na schodach, gdzie możliwość dekoracji jest mocno ograniczona. Na schody okrągłe, gdzie przestrzeń pomiędzy barierkami zostaje pusta, warto wybrać lampę wiszącą z kloszami zamontowanymi na planie koła, taką jak Seymour , taka lampa z pewnością  przekuje uwagę każdego.

O czym warto pamiętać wybierając lampę na schody? Pamiętaj, by źródło światła było dobrze osłonięte lub skierowane na sufit, dzięki temu unikniesz efektu rażenia w oczy na poszczególnych poziomach schodów, dodatkowo takie światło dobrze rozprasza się po pomieszczeniu, więc schody będą oświetlone równomiernie.

Oświetlenie punktowe, są to małe punkty świetle wpuszczane w ścianę lub w stopnie schodów, takie jak lampa Terra. To nowoczesne, bardzo funkcjonalne rozwiązanie, tutaj jednak również należy pamiętać o pewnych zasadach. Po pierwsze, jeśli schody są otwarte, światło w ścianie, którego promień pada na wprost może razić w oczy osoby przechodzące obok schodów, więc takie rozwiązanie lepiej wybierać na schody zamknięte, innym rozwiązaniem jest też skierowanie światła do góry, to stworzy efektowne snopy światła na schodach. Jeśli chodzi o światło wbudowane w stopnie schodów, należy pamiętać o tym, że lampki będą stale narażone na deptanie po nich tutaj trzeba więc zwrócić uwagę na stopień ochrony lampek na wstrząsy.

glamour-kinkiet-zloty-swiecnziki-podowjny.jpg

Światło liniowe, czyli najnowsze rozwiązanie w oświetlaniu schodów. Mowa tu głównie o ledowych listwach zamontowanych pod stopniami, wzdłuż schodów, czy nawet w poręczy schodów. Ledy montowane w schodach najlepiej sprawdzą się skierowane do wewnętrznej części stopnia (zamontowane na jego krańcu), dzięki temu światło nie razi bezpośrednio w oczy, a odbite od stopnia dobrze rozprasza się.

Dwa ostatnie rodzaje oświetlenia schodów sprawdzają się przede wszystkim, jako oświetlenie nocne, czyli delikatne, dodatkowe oświetlenie, z którego korzystamy, kiedy dom spowity jest już ciemnością. Takie delikatne światło pomaga dotrzeć w nocy do łazienki lub do kuchni. Jego funkcjonalność podnosi się jeszcze bardziej, jeśli włączane jest nie tradycyjnym włącznikiem, a za pomocą czujnika ruchu lub czujnika zmierzchu (światło uruchamia się tylko, jeśli w pomieszczeniu jest ciemno). Można też połączyć oba te czujniki i światło na schodach będzie uruchamiało się po wyczuciu ruchu, ale tylko w nocy.  Takie rozwiązanie jest szczególnie przydatne, jeśli w domu są dzieci, które nie zawsze sięgają do włącznika.

Wskazówki do oświetlenia schodów

  • Światło na schodach powinno być nieco ciemniejsze niż w pomieszczeniach, do których prowadzi.
  • Nie zapominaj o tym, że na schody wchodzimy z dwóch stron, więc możliwość włączenia i wyłączenia światła powinniśmy mieć zarówno na górze, jak i na dole.
  • Wybierasz lampę z klasyczną żarówką? Pamiętaj o tym, że czasami trzeba będzie ją wymienić, zamontuj ją tak, by w razie potrzeby mieć do niej dostęp.
  • Nie zapominaj o stylu. Oświetlenie schodów powinno być spójne ze stylem aranżacji, jaki został wybrany do sąsiadujących z nimi pomieszczeń.

Więcej wskazówek, produktów i porad znajdziesz na Ardant.pl

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny