Kuchnie na zamówienie - po pierwsze estetyka

Pierwszym zagadnieniem, które rzuca się na myśl jest kwestia estetyki. Meble powinny elegancko współgrać z charakterem wnętrza oraz efektownie podkreślać jego stylistykę kompozycyjną. Zwróćmy uwagę na ich barwę – w małych i słabo oświetlonych kuchniach lepiej sprawdzą się jasne meble zainspirowane stylem nowoczesnym. Są to produkty wprowadzające wrażenie lekkości, które wizualnie powiększają pomieszczenie. Nowoczesne meble kuchenne nie posiadają bogatych zdobień i nie wyglądają zbyt masywnie. Dzięki temu są uniwersalnym rozwiązaniem, sprawdzającym się w kuchniach o dowolnym rozmiarze.

Masywne, bogato zdobione meble na zamówienie efektownie podkreślają tradycyjny charakter aranżacji. Są świetnym uzupełnieniem dużych, połączonych z jadalnią pomieszczeń kuchennych. Efektowne zdobienia i masywne szafki świetnie komponują się w pełnych przepychy, luksusowych aranżacjach.

Kuchnie na zamówienie - po drugie kwestie praktyczne

Meble kuchenne na wymiar powinny być możliwie jak najbardziej funkcjonalne. Pamiętajmy, że kuchnia jest specyficznym pomieszczeniem, które powinno być wyposażone w dużą ilość głębokich szuflad. Dzięki temu będziemy mogli zmieścić w nich wszystkie niezbędne przybory kuchenne oraz różnego typu produkty.

Zwróćmy też szczególną uwagę na zagadnienia ergonomii kuchennej. Wybierzmy takie meble kuchenne, w których każdy element będzie miał jasne przeznaczenie użytkowe. Podstawą jest zachowanie tzw. trójkąta roboczego obejmującego kuchenkę, zlewozmywak oraz lodówkę. Najbardziej ergonomiczne jest umieszczenie ich niewielkiej odległości od siebie oraz w układzie przypominającym trójkąt. Osiągniemy to poprzez wykonanie wyspy kuchennej, bądź umieszczenia lodówki przy drugiej ścianie kuchni (meble kuchenne przyjmują wtedy kształt litery L). Pamiętajmy, że właściwe rozmieszczenie lodówki, zlewozmywaka i kuchenki zapewni nam wysoki komfort przygotowania posiłków, a jednocześnie zwiększy bezpieczeństwo użytkowników pomieszczenia kuchennego.

Wybierając najlepsze meble kuchenne zwróćmy też szczególną uwagę na wysokość blatów roboczych. Niegdyś standardowym rozwiązaniem była wysokość 85 cm. Takie standardowe rozwiązanie nie będzie odpowiednie dla osób wyższych (sprawdza się jedynie u osób o wzroście do 165 cm). Przyjmuje się, iż osoby powyżej 170 cm wzrostu powinny już korzystać z blatu umieszczonego na wysokości 90 cm. Z kolei osoby bardzo wysokie (ponad 195 cm) powinny wyposażyć się w blat o wysokości 100cm. Oczywiście musimy wziąć pod uwagę wzrost każdego użytkownika kuchni. Najczęstszym rozwiązaniem jest zatem wybór blatu o wysokości 90 cm.

Meble kuchenne w atrakcyjnych cenach - sprawdź

Podstawa funkcjonalnej kuchni, czyli dobry projekt

Profesjonalny projekt jest podstawą do stworzenia funkcjonalnej i eleganckiej kuchni na wymiar. Jeśli wykonamy go w miejscu, w którym planujemy zakup, wówczas projekt będzie stworzony gratis. W przeciwnym razie przyjdzie nam zapłacić od 100 do 400 zł (w zależności od ilości mebli i ich stopnia skomplikowania).

Tworzenie projektu rozpoczyna się od dokładnego pomiaru pomieszczenia kuchennego. Następnie warto przedyskutować z projektantem sugerowany styl aranżacyjny, wysokość blatów oraz proponowane rozmieszczenie sprzętów AGD. Mile widziany będzie także wstępny szkic narysowany przez inwestora. Dzięki temu projektant będzie znał nasze oczekiwania oraz preferencje. Przeglądając gotowy projekt zwróćmy uwagę nie tylko na estetykę, ale także na zachowanie ergonomii pomieszczeń. Jeśli dwa powyższe aspekty będą dla nas zadowalające, możemy zaakceptować projekt i czekać na wykonanie naszych wymarzonych mebli kuchennych.

Gdzie można zamówić meble kuchenne?

Możemy przyjąć, że meble kuchenne na wymiar należą do grupy produktów z wyższej półki. Podczas ich zakupu nie warto sugerować się jedynie ceną. Jeśli zależy nam na obniżeniu kosztów, zrezygnujmy z mebli na wymiar i zastąpmy je dobrymi jakościowo meblami gotowymi. Koszt zarówno jednych, jak i drugich można sprawdzić na tym kalkulatorze.

W przypadku mebli na wymiar najistotniejsza jest jakość wykonania oraz rodzaj tworzyw zastosowanych do produkcji frontów oraz blatów. Najlepiej byłoby kupić meble w sprawdzonym i zaufanym miejscu, zatrudniającym wykwalifikowanego projektanta. Dobry projekt jest podstawą, bez którego nie warto nawet myśleć o zakupie dobrych jakościowo mebli kuchennych na wymiar. Przed zakupem ustalmy wszystkie szczegóły dotyczące materiałów, projektu, zasad gwarancji oraz wyceny poszczególnych elementów.

Najlepiej będzie unikać zakupów przez internet, bądź w miejscach oferujących podejrzanie niską cenę. Zakup bezpośredni da nam możliwość dokładnego obejrzenia materiałów, pełnego zapoznania się z gamą kolorystyczną oraz ułatwi nam doprecyzowanie wszystkich szczegółów. Pamiętajmy, że wyjątkowo atrakcyjne cenowo oferty opierają się na materiałach o najniższej jakości. Słabe jakościowo meble nie będą żywotne, a ich wygląd nie będzie zbyt reprezentatywny. Zatem, jeśli zależy nam na efektownym wyglądzie i wysokiej żywotności, wówczas dobrze będzie dokonać zakupu w miejscu sprawdzonym, oferującym normalne ceny rynkowe.Na co zwrócić uwagę projektując kuchnię na wymiar?

Najlepszym sposobem wybrania kuchni na wymiar będzie dokładne zapoznanie się z tematem ergonomii kuchennej. Następnie należy dobrze przemyśleć temat wyboru stylistyki aranżacyjnej. W oparciu o te dane wybieramy standard mebli kuchennych, oraz materiał użyty do produkcji blatów oraz frontów.

Dobrze będzie naszkicować własny projekt i w przedyskutować go z fachowcem. Meble na wymiar warto kupić w sprawdzonym miejscu, dającym gwarancje wysokiej jakości. Zakupy przez Internet i w niesprawdzonych miejscach mogą nie zapewnić nam optymalnego efektu.

Podstawą zakupu zawsze powinna być pisemna umowa oraz fachowy projekt mebli. Jeśli dokładnie zapoznamy się z tematem, wybierzemy odpowiedniego producenta, przemyślimy wszystkie aspekty i dopełnimy formalności, wówczas zakup będzie bezpieczny oraz w pełni zaspakajający nasze oczekiwania.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny