Ogrzewanie za pomocą węgla

Węgiel kamienny stanowi jedno z najtańszych i wciąż bardzo popularnych rozwiązań. Nowoczesne piece węglowe są efektywne energetycznie i zapewniają ciepło niewielkim kosztem. Wybierając jeden z nowocześniejszych pieców węglowych, możemy zdecydować się na modele z automatycznymi podajnikami, które same dozują odpowiednią ilość węgla. Dzięki temu nie ma konieczności ciągłego dokładania do pieca w kotłowni.

Oczywiście pomimo najnowszych osiągnięć techniki piec węglowy jest cały czas jednym z bardziej czasochłonnych sposobów ogrzewania domu. Musimy przed sezonem zapewnić odpowiednią ilość węgla, co jakiś czas napełniać automatyczny dozownik, a także czyścić palenisko w piecu.

Zamiast węgla do ogrzewania domu można używać również ekogroszku, drewna opałowego, biomasy i słomy. Ta ostatnia jest wciąż mało wykorzystywanym, choć ciekawym surowcem grzewczym.

Ogrzewanie elektryczne

Jest bardzo nieopłacalne. Koszty energii wciąż rosną, a wydłużający się w naszym kraju sezon grzewczy powoduje, że korzystanie z tego sposobu ogrzewania jest niemal luksusem. Prosta instalacja oraz łatwość użytkowania i małe niebezpieczeństwo, bywają jednak dość przekonywującymi argumentami dla majętnych klientów.

Do montażu grzejników elektrycznych nie potrzeba praktycznie nic poza dostępem do gniazdka elektrycznego. Większość z nich nie potrzebuje nawet większej mocy, wystarczy im standardowe gniazdko 230V. To idealne rozwiązanie jako ogrzewanie zapasowe, wykorzystywane w przypadku na przykład awarii sieci gazowniczej czy miejskiej ciepłowni.

Szczegółowe informacje dotyczące kosztów związanych z ogrzewaniem domu energią elektryczną możesz znaleźć, klikając w ten artykuł.

Ogrzewanie gazowe

To jeden z najlepszych pomysłów pod względem stosunku ceny do jakości i pracochłonności. Ogrzewanie gazowe zapewnia stosunkowo korzystną cenę użytkowania oraz wysoki komfort. Piec gazowy podłączony do instalacji centralnego ogrzewania włącza się automatycznie, gdy temperatura spada poniżej określonego przez nas poziomu. Wszystko odbywa się automatycznie i użytkownik po zaprogramowaniu pieca musi martwić się tylko i wyłącznie o terminowe opłacanie rachunków za gaz.

Gaz ziemny, to niemal same zalety i coraz więcej ludzi decyduje się na montowanie tego typu instalacji w swoich domach. Tego typu instalacja jest również najpopularniejszym rozwiązaniem w starych domach i kamienicach, w których instalacja centralnego ogrzewania jest dopiero instalowana.

W tym momencie ogrzewanie gazowe jest chyba najpopularniejszym w Polsce źródłem energii cieplnej niezależnym od wielkich elektrociepłowni.

Kolektory słoneczne

Solary na dachu domu jednorodzinnego, czyli najlepsze sposoby ogrzewania domu jednorodzinnego krok po kroku
Najlepsze sposoby ogrzewania domu jednorodzinnego

Kolektory słoneczne są ciekawą alternatywą dla osób, które szczególnie cenią proekologiczne podejście do tematu ogrzewania. Energia cieplna pozyskiwana jest z promieni słonecznych.

Akcesoria do ogrzewania w dobrych cenach

Należy pamiętać, że wbrew zapewnieniom ekologów o ogromnych oszczędnościach związanych z użytkowaniem takiej instalacji, energia pozyskiwana z tego odnawialnego źródła wcale nie jest taka tania. Jest to związane z bardzo wysokimi kosztami montażu takiej instalacji, wielokrotnie przewyższającymi piec gazowy czy węglowy. W praktyce jednorazowo za montaż takiej instalacji płacimy często tyle, co za kilka pełnych sezonów grzewczych.

Należy również pamiętać, że kolektory słoneczne nie mogą być jedynym źródłem energii, gdyż w pochmurne i krótkie jesienne dni ilość energii pozyskiwanej z ich pomocą będzie niewielka, pozwalająca na zaspokojenie często mniej, niż 30% naszego zapotrzebowania.

Dobrą stroną kolektorów słonecznych i generalnie wielu rodzajów energii odnawialnej są dopłaty do nich, oferowane przez Państwo czy Unię Europejską. Często można w ten sposób refinansować nawet kilkadziesiąt procent wartości inwestycji.

Kominek z płaszczem wodnym

Bardzo ekonomicznym, ale jednocześnie pracochłonnym sposobem na ogrzewanie domu jednorodzinnego są kominki z płaszczem wodnym. W przeciwieństwie do standardowych kominków takie urządzenie nie ogrzewa jedynie powietrza w swojej okolicy, ale również wodę, która później trafia do systemu centralnego ogrzewania i jest pompowana do grzejników w całym domu.

Kominki z płaszczem wodnym to dobry wybór dla osób, którym zależy na jak najniższych kosztach ogrzewania, a dodatkowy nakład pracy nie stanowi dla nich problemu. Koszt drewna na jeden sezon grzewczy nie przekracza zwykle 1.500 zł, maksymalnie 2.000 zł.

Kominek z płaszczem wodnym wymaga jednak od nas dużego nakładu pracy. Wiąże się on z koniecznością pocięcia drewna na kawałki nadające się do włożenia do kominka, codziennym rozpalaniu ognia i utrzymywaniu go przez cały dzień. Średnio co 2-3 dni należy również przeczyścić kominek i usunąć nagromadzony popiół, a co kilka sezonów przydaje się również przeczyszczenie komina.

Z powodu tak dużej pracochłonności kominki z płaszczem wodnym nie są zwykle jedynym sposobem na ogrzewanie domów. Wiele osób stosuje je jako główne źródło ciepła w zimie, ale w obwodzie zawsze ma możliwość dogrzania pomieszczeń na przykład za pomocą gazu lub prądu.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o kosztach ogrzewania domu kominkiem z płaszczem wodnym, zapraszamy do kliknięcia w ten artykuł.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny