Aranżacja piekarnika w kuchni – którą wersję wybrać?

Wybór najlepszego piekarnika należy zacząć od decyzji, czy piekarnik powinien być połączony z płytą grzewczą kuchenki elektrycznej (piekarnik podblatowy lub kuchnia do zabudowy), czy też będą to dwa całkowicie oddzielne urządzenia. Piekarniki współpracujące z płytą posiadają pokrętła do regulacji mocy grzewczej płyty.

Obecnie jednak bardzo modne i często spotykane w wyposażeniu wnętrza kuchni jest stworzenie zabudowy piekarnika w szafce kuchennej na odpowiedniej wysokości czyli w tak zwanym "słupku". Rozwiązanie takie spotyka się najczęściej w meblach robionych na wymiar, gdy przyszły właściciel może rozplanować sobie każdy szczegół położenia szafek.


Których funkcji w piekarniku naprawdę potrzebujesz?

Przed samym zakupem piekarnika należy się także zastanowić jak często i do jakich czynności będzie on używany.. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli piekarników o różnych funkcjach i programach. Najnowsze modele są wyposażone w automatyczne programy pieczenia lub  pieczenie na trzech poziomach jednocześnie co pozwala  skrócić czas pieczenia, a przez to oszczędzić czas i energię elektryczną. Ponadto różnorodność programów i funkcji ułatwia codzienne użytkowanie. Duże znaczenie ma również ilość montowanych grzałek – więcej grzałek to zwykle więcej zróżnicowanych programów pieczenia.

AGD w atrakcyjnych cenach - sprawdź promocje!

W piekarnikach elektrycznych można samodzielnie sterować grzałkami, w zależności od bieżących potrzeb. Osoby lubiące grillować będą korzystać głównie z grzałek grillowymi, z kolei do pieczenia ciasta niezbędny będzie piekarnik z termoobiegiem. Termoobieg to rodzaj wentylatora, który w połączeniu z grzałką powoduje ruch gorącego powietrza. Sprawia on, że w każdym miejscu piekarnika utrzymuje się taka sama temperatura. Z kolei funkcja rożen umożliwia łatwiejsze pieczenie mięsa za pomocą grilla. Niektóre nowoczesne piekarniki są wyposażone w funkcję gotowania na parze. Wówczas, do specjalnego pojemnika w środku piekarnika wlewa się wodę i po nastawieniu odpowiedniego programu rozpoczyna się proces gotowania w parze.

Kolejną funkcją o której warto pomyśleć przy wyborze piekarnika i która zwiększa komfort użytkowania jest funkcja samooczyszczania. Samoczyszczeniepiekarnika polega na rozgrzaniu piekarnika do bardzo wysokiej temperatury (prawie 500° C) na kilkadziesiąt minut, dzięki czemu zabrudzenia zostają spalone i opadają na dno piekarnika..

Kupując piekarnik należy również zwrócić uwagę na to, czy urządzenie posiada  łatwo otwierane drzwiczki, prowadnice teleskopowe oraz jaka jest klasa energetyczna urządzenia (czyli ile prądu zużywa piekarnik). Parametr ten wykazany jest na pasku energetycznym, określany jest literami od A+++ do G, gdzie A+++ oznacza urządzenie najbardziej oszczędne, a G – najmniej. W tym momencie najpopularniejsze są piekarniki o klasie energetycznej A+ lub A++, praktycznie niespotykane są te oznaczone literką B, C i gorsze. Etykieta energetyczna dołączona jest do każdego piekarnika i dostarcza niezbędnych informacji o zużyciu energii elektrycznej oraz hałaśliwości urządzenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 87,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny