Nazwa rośliny
Falenopsis (hybrydy) (łac. Phalaenopsis ×hybrida) znana też jako ćmówka, falenopsis, storczyk falenopsis
Systematyka
storczykowate > falenopsis > falenopsis hybr.

Storczyk phalaenopsis (Falenopsis) - pielęgnacja, podlewanie, porady

Storczyki to rośliny, które są cenione zwłaszcza za piękne kwiaty. Jest to rodzina roślin bardzo wielu gatunków, które różnią się między sobą pokrojem, a przede wszystkim stopniem trudności w uprawie. Uznaje się, że Dendrobium phalenposis, czyli falenopsis to storczyk najłatwiejszy, o najmniejszych wymaganiach i świetnie spisujący się w rękach początkujących amatorów roślin. Jednak nawet on może kaprysić i mieć swoje humorki i wymagania. Dowiedz się, jak dbać o storczyk phalenopsis.

Jeśli szukasz firmy, która wykona aranżację ogrodu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza uzyskasz dostęp do najlepszych ofert sprawdzonych fachowców.

Dendrobium phalenopsis, czyli popularny falenopsis

Phalenopsis, falenopsis, ćmówka – to nazwy tej popularnej rośliny. Łaciński Dendrobium phalenopsis jest elegancji, wyniosły i przede wszystkim, bardzo, bardzo piękny. Obecnie na rynku dostępne są najróżniejsze odmiany, które różnią się od siebie kolorem, wzorem płatków, liczbą wypuszczanych pędów, a ostatnio niezwykle popularny jest phalenopsis mini – miniaturowa wersja storczyka, która na każdego rzuci urok swoimi maleńkimi kwiatami. Porady na temat uprawy i pielęgnacji storczyków znajdziesz w tym artykule.

Jak wygląda falenopsis?

Phalenopsis orchids jest tak popularny, że rośliny tego gatunku to aż ¾ wszystkich sprzedawanych storczyków. Nic dziwnego, łączą w sobie przepiękne kwiaty ze stosunkowo łatwą uprawą. Storczyk phalenopsis wytwarza długie, ciemnozielone liście, które najczęściej rozchodzą się jedynie na dwie strony. Są dość grube i mięsiste, długo utrzymują wodę. Spomiędzy liści wyrasta jeden lub dwa długie pędy kwiatostanowe, które dość szybko wytwarzają długo utrzymujące się kwiaty. Storczyki tego gatunku mają korzenie powietrzne, przybyszowe, które wyrastają od liści. W naturalnych warunkach żyją na drzewach, czerpiąc wodę z ich kory i żywiąc się słońcem, więc w uprawie domowej korzenie storczyka także powinny być odsłonięte.

Piękne kwiaty storczyka phalaenopsis

Jednak pielęgnacja storczyków prowadzona jest wyłącznie dla ich kwiatów. A te są naprawdę przepiękne. Pojawiają się w nibygronach, bardzo luźnych, na szycie długich łukowato wygiętych pędów. Na młodych roślinach jest ich zaledwie kilka, na starszych zawsze więcej, ponieważ pędy z biegiem czasu mają tendencję do rozgałęziania się. Kwiaty mają bardzo ciekawy kształt, trochę motylkowaty. Listki okwiatu układają się płasko, otaczając znamię i warżkę, która jest dość mocno zaznaczona.

Odmiany phalaenopsis

Storczyk phalenopsis to wdzięczny materiał do działań botaników i hodowców, więc ma już setki odmian. Na rynku dostępne są storczyki różowe, białe, żółte, czerwone, bordowe, fioletowe a nawet niebieskie. Na uwagę zasługują także wszelkie dwubarwne i wielobarwne odmiany, które mają ciekawe wzory na płatkach okwiatu. Mogą być w paski, kropki, rzucik, nieregularne wzory i plamki, powstały także liczne mieszańce międzygatunkowe, które różnią się także nieznacznie budową kwiatów. Różnice są widoczne także w wielkości pędów, phalenopsis mini na przykład może mieć zaledwie kilkanaście centymetrów wysokości. Jest w czym wybierać.

Orchidea na parapecie? Co lubi storczyk phalenopsis

Storczyk phalenopsis potrzebuje dość specyficznych warunków, dlatego wiele osób myśli, że są to rośliny doniczkowe bardzo skomplikowane w uprawie. A jednak nie – jeśli tylko zapewnisz im odpowiednie stanowisko i doniczkę, pielęgnacja nie będzie żadnym problemem i zajmie ci naprawdę mało czasu. Falenopsis to jeden z najmniej wymagających pod tym względem storczyków, ale w źle dobranym miejscu nie będzie się rozwijał, a jego korzenie będą bardziej podatne na gnicie. Przeczytaj także nasz artykuł: Pielęgnacja storczyków - jak dbać o storczyki. Uprawa storczyków w domu, także dla początkujących, nie będzie aż tak trudna, jeśli pozna się podstawowe zasady.

Storczyk phalenopsis i wymagania stanowiskowe

Storczyki w doniczce potrzebują dużo słońca, ale postawienie ich na parapecie nie zawsze jest dobrym pomysłem. Ich głównym wymaganiem jest jasne stanowisko, szczególnie dlatego, że do ich korzeni musi docierać słońce. Jednak na parapecie mogą być narażone na zbyt silne działanie promieni słonecznych, co szybko zauważysz po nieestetycznych plamach na wierzchniej stronie liści – oparzeniach. Mogą one spowodować, że roślina błyskawicznie zacznie umierać, więc należy pomyśleć o oknie wschodnim lub po prostu latem przenieść storczyki w głąb pomieszczeń, gdzie będą miały zapewnione bardziej rozproszone światło.

Storczyki w uprawie - podłoże

Kolejnym ważnym warunkiem, który należy spełnić w uprawie phalenopsis, jest odpowiednie podłoże. Używa się wyłącznie specjalnie w tym celu przygotowanych podłoży, które są po prostu skrawkami kory różnego rodzaju drzew. Taka kora dłużej utrzymuje wilgotność, bez której pielęgnacja storczyków nie jest możliwa. Aby zapewnić roślinom odpowiednią wilgotność powietrza. warto od czasu do czasu spryskiwać je lub postawić doniczkę na podstawce z wodą.

Pielęgnacja storczyków wymaga także zapewnienia im odpowiedniej doniczki. W uprawie najlepiej sprawdzają się przezroczyste osłonki, zarówno szklane, jak i plastikowe. Na uwagę zasługują także wszystkie kolorowe i transparentne – ważne, żeby przepuszczały światło, które musi docierać do korzeni. Przez doniczkę powinieneś mógł je dokładnie widzie, to właśnie ich stan jest wskazówką, czy nie popełniasz jakiś błędów w uprawie.

Jaką temperaturę lubi storczyk phalenopsis?

Storczyki to rośliny doniczkowe pochodzące z ciepłych miejsc świata, dlatego powinny mieć zapewnioną w domu odpowiednio wysoką temperaturę, powyżej 20 stopni Celsjusza. Falenopsis ma właśnie tę przewagę nad innymi storczykami, że łatwo jest zapewnić mu odpowiednie warunki do rozwoju, bo dobrze czuje się w temperaturze pokojowej. Nawet zimą, nie trzeba jej zmniejszać – Dendrobium phalenopsis to jeden z niewielu gatunków storczyka, który nie potrzebuje zimowego okresu spoczynku.

Pielęgnacja storczyków: phalenopsis lubi wodę

Jak pielęgnować stroczyki w domu krok po kroku? Storczyk falenopsis nie jest trudny w uprawie, jednak należy pamiętać o tym, że jest to roślina, która lubi być często podlewana, a raczej przelewana. Jej podłoże nie może być mokre i nie powinna zbyt długo stać w wodzie, jednak należy ciągle pilnować, by falenopsis miał zapewnioną ciągłą wilgotność. Dlatego częstotliwość podlewania jest trudna do wyznaczenia, jest to zależne od bardzo wielu czynników. Najlepiej obserwować korzenie rośliny – jeśli są zielone i gładkie, nie trzeba jej podlewać, jeśli robią się białe, oznacza to, że storczyki domagają się wody, jeśli natomiast są ciemne – mają jej za dużo i zaczynają gnić. Jeśli zainteresował cię ten temat, w tym artykule znajdziesz szczegółowe porady, jak podlewać storczyki.

Pielęgnacja storczyków phalenopsis, jak widać, nie jest szczególnie skomplikowana, skoro sama roślina zdaje się nam komunikować swoje potrzeby. Jednak storczyki potrzebują odpowiedniego rodzaju podlewania. Przede wszystkim, ich podłoże i korzenie muszą dobrze namoknąć, więc polecane są dwa sposoby dostarczania roślinom wody. Jeden z nich polega na wstawieniu ich pod kran, gdzie mogą mieć warunki podobne do ulewnego deszczu – w tej sytuacji należy tylko uważać, by liście nie zostały zamoczone.

Drugi sposób polega po porostu na zostawieniu doniczki w wodzie na dłuższy moment, nawet kilkadziesiąt minut. Oba świetnie sprawdzają się także w przypadku odmiany phalenopsis mini. Po nawodzeniu należy odstawić roślinę w takie miejsce, gdzie nadmiar wody z doniczki będzie mógł swobodnie wyciekać. Dzięki temu nie będziesz musiał się obawiać gnicia korzeni.

Storczyk phalenopsis lubi wodę, a zwłaszcza wilgotne powietrze. Szczególnie w okresie ogrzewania, gdy wilgotność powietrza jest naturalnie niższa, nasza orchidea powinna być dobrze spryskiwana. Należy jednak uważać, by liście rośliny były wilgotne a nie mokre, ponieważ ich zbytnie zamoczenie może być impulsem do rozwijania się chorób grzybowych. Stroczyk nie nadaje się do uprawy w ogrodzie, a także na balkon.

Pielęgnacja storczyków: nawożenie warunkiem kwitnienia

Kolejnym zabiegiem pielęgnacyjnym, który zapewni nam powodzenie w uprawie storczyków, jest nawożenie. Pielęgnacja storczyków wymaga przede wszystkim podawania im w okresie wytwarzania pąków i kwitnienia, odpowiedniej dawki składników odżywczych. Podłoże z kory nie jest szczególnie zasobne, więc storczyk falenopsis może potrzebować dodatkowego zasilania.

Na rynku dostępne jest mnóstwo preparatów, za stosowanie których storczyki będą ci wdzięczne. Część z nich jest przeznaczona do storczyka phalenopsis, ale wiele uniwersalnych także świetnie się sprawdza. Nawozy te mogą mieć różną postać – od pałeczek nawozowych, poprzez żele w aplikatorze aż do standardowych koncentratów dodawanych do wody w czasie podlewania. Storczyk phalenopsis do kwitnienia potrzebuje sporo składników odżywczych, warto więc po kilkutygodniowym okresie spoczynku wznawiać nawożenie i kończyć je wraz z momentem zamierania kwiatów.

Pielęgnacja storczyków: rozmnażanie i inne dodatkowe informacje

Pielęgnacja storczyków obejmuje jednak nie tylko podlewanie i nawożenie. Warto wiedzieć, że rośliny te bardzo źle znoszą kurz, który często osadza się na ich dużych liściach. W związku z tym od czasu do czasu należy je po prostu umyć. Robi się to miękką, bardzo delikatnie zwilżoną ściereczką. Nie trzeba się obawiać – storczyk phalenopsis nie jest trujący w kontakcie ze skórą. Także phalenopsis mini musi być od czasu do czasu przetarty z kurzu.

Pielęgnacja storczyków - przesadzanie

Ponadto pielęgnacja często wymaga także przeprowadzania przesadzania. Falenopsis ma to do siebie, że po kilku latach staje się dość dużą rośliną, co więcej, bardzo silnie rozwijają się jego korzenie, które mają tendencje do wychodzenia poza doniczkę. Kiedy zaczynają ją przerastać, należy roślinę przesadzić. Kolejnym powodem do przesadzania jest także stopień rozłożenia podłoża – kora szybko się kruszy; i przestaje być odpowiednim podłożem dla storczyka. W tym wypadku należy wymienić podłoże dla rośliny.

Mogłoby się wydawać, że moment przesadzania to świetny czas na wykonanie zabiegu rozmnażanie, ale nie jest to takie proste. W zasadzie w domu rozmnażanie jest możliwe wyłącznie w przypadku storczyków, które wytwarzają bulwy, niestety storczyk falenopsis do nich nie należy. Jednak możliwe jest rozmnażanie go poprzez pobieranie pędów bocznych, jednak to jest dość żmudne i czasochłonne zadanie. Storczyk falenopsis na większą skalę uzyskiwany jest w laboratoriach w czasie bardzo długotrwałego rozmnażania z nasion.

Co zrobić, kiedy storczyk przekwitnie?

W przypadku storczyka bardzo duże znaczenie ma także pielęgnacja po przekwitnięciu. Kiedy kwiaty obumierają, roślinie pozostaje niezbyt estetyczny pęd, który powoli staje się nagi i sam zaczyna schnąć. Jeśli pęd kwiatostanowy jest zżółknięty, można go całkiem odciąć, jeśli jednak jest żywy, wystarczy go nieznacznie skrócić. Wtedy jest szansa, że odbije i wytworzy rozgałęzienia, a cała roślina będzie wyglądała jeszcze piękniej. Pielęgnacja po nawożeniu zakłada także, że na jakiś czas zahamujesz podlewanie i nawożenie rośliny. Ten krótkotrwały spoczynek sprawi, że odrodzi się ona ze zdwojoną siłą i twój storczyk falenopsis stanie się jeszcze bardziej zachwycający. Wszystkie porady na temat storczyków zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.

Wygląd storczyka falenopsis

Pochodzenie:
Azja Południowo-Wschodnia, Filipiny, Indonezja
Roczne przyrosty:
20 cm - 30 cm
Maksymalna wysokość:
10 cm - 40 cm
Maksymalna szerokość:
20 cm - 30 cm
Po ilu latach osiąga docelowe rozmiary:
2 lata


Cechy charakterystyczne:
zimozielona
ozdobne kwiaty
Kolor kwiatów:
różowy, biały, żółty, czerwony, niebieski, fioletowy, wielobarwny
Wielkość i forma kwiatów:
kwiatostan
Rodzaj ulistnienia:
Kształt liścia:
eliptyczne
Kolor liścia:
ciemnnozielone

Sadzenie i stanowisko dla storczyka falenopsis

Termin sadzenia:
marzec, kwiecień, maj, wrzesień, październik
Rozstaw przy sadzeniu:
30 cm - 40 cm
Sposób rozmnażania:
rozmnóżki


Stanowisko:
Gleba:
podłoże dla storczyków
Odczyn pH gleby:
Wilgotność podłoża:
umiarkowane


Dogodne miejsca uprawy:
Nadaje się na:

Pielęgnacja storczyka falenopsis

Trudność uprawy:
średni
Poziom odporności:
dobra odporność
Typowe choroby:
Typowe szkodniki:

Terminy

IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Kiedy można sadzić?
Kiedy można przesadzać?
Przesadzanie wykonuje się nie częściej niż co dwa lata. Roślina lepiej czuje się w małej doniczce.
Kiedy kwitnie?
Nawożenie
Nawóz do storczyków. Nawozić raz w miesiącu.
Podlewanie
Umiarkowane zapotrzebowanie na wodę. Podlewaj raz w tygodniu.
Nawadnianie prowadzi się poprzez kąpiel bryły korzeniowej.
Nawilżanie powietrza
Storczyki lubią podwyższoną wilgotność powietrza.

Zastosowanie w kuchni

Przydatność do spożycia:
ikona podziel się Przekaż dalej