Farby do mebli akrylowe i kredowe

To najpopularniejszy rodzaj farby przeznaczonej do malowania mebli drewnianych. Jako, że ich rozpuszczalnikiem jest woda, są one bardzo bezpieczne dla domowników. Farby akrylowe dostępne są w wielu odcieniach. W zależności od potrzeb, możemy wybrać farby, które dają efekt matowy, półmatowy, satynowy, a nawet z połyskiem. Na pomalowanej powierzchni nie będą widoczne usłojenia drewna. Brak przyczepności farb sprawia, że doskonale sprawdzą się na nowym umeblowaniu wykonanym z surowego drewna. Na ich korzyść przemawia także atrakcyjna cena, która idzie w parze z wydajnością. Porady na temat stosowania farby akrylowej znajdziesz w tym artykule.

Podobnie jak farby akrylowe, farby kredowe są wodorozcieńczalne, a co za tym idzie – bezpieczne dla domowników i środowiska. Całkowicie przywierają do drewna, tworząc przy tym matową powierzchnię. Jako że łatwo się ścierają, będą idealne do malowania mebli w stylu shabby shic. Meble drewniane pomalowane farbą kredową powinny być dodatkowo zabezpieczone woskiem lub lakierem, co znacznie podwyższa ich cenę. Same farby do mebli kosztować zaś będą 100zł/litr. Więcej o farbach kredowych przeczytasz w tym artykule.

Polecane farby do renowacji mebli - sprawdź ceny!

Bejca, lakier i wosk do mebli

Bejca to farba, która bardzo często pokrywa meble drewniane. Jej walorem jest transparentność i głębokie wnikanie w drewno, które zmienia jego kolor. Ostateczny wygląd mebli uzależniony jest od gatunku drewna, z jakiego jest wykonany. W zupełnie innym świetle prezentować się będzie biała bejca na jasnym brzozowym drewnie, a inaczej wyglądać będzie na egzotycznym wenge. Malowanie bejcą nie należy do czynności najprostszych – mebel powinien być odpowiednio oczyszczony, odtłuszczony, po czym pokryty farbą. Litr farby do mebli to koszt rzędu 50 zł.

W celu zachowania urody drewna, warto pokusić się o wybór lakieru. W przypadku mebli drewnianych najlepiej sprawdzą się preparaty powstałe na bazie wody. Na sklepowych półkach znajdziemy lakiery matowe, półmatowe i z połyskiem. Lakier zapewnia warstwę ochronną, nie wnikając przy tym w strukturę drewna. Tak zabezpieczone meble doskonale będą prezentować się przez wiele lat.

Wosk do drewna także ma na celu zabezpieczenie mebli przed zniszczeniem. Wosk, który wnika głęboką strukturę mebli, nie tworzy warstwy, którą daje się zauważyć w przypadku zastosowania lakieru. Nie jest on tak bezpieczny dla naszego zdrowia, należy go nakładać w rękawiczkach za pomocą szmatki lub pędzla. Koszt wosku to około 100 zł/litr.

Kolory farb do mebli

Producenci farb do mebli nieustannie nas zaskakują, posiadając w swojej ofercie szeroką gamę barw. Kolory farby do drewnianych mebli są bardzo różne, dlatego też możemy stwierdzić, że niemal każdy odcień i kolor jest osiągalny. Jeśli nawet dany producent nie posiada go w swojej palecie, bez problemu możemy skorzystać z profesjonalnych mieszalni, dzięki którym połączymy dwie farby uzyskując pożądany kolor. Poza paletą farb transparentnych, które doskonale podkreślają cechy mebli drewnianych, dużą popularnością cieszy się biała farba do mebli drewnianych sprzedawana w wersji z połyskiem. Bardzo poszukiwane są także farby do mebli w kolorze szarym, turkusowym i czarnym.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 72,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny