Namioty spawalnicze - kiedy ich użycie może być konieczne?
Praca spawacza jest bardzo niestandardowa i wymaga nie tylko specjalnych umiejętności, lecz także korzystania z przystosowanego do warunków sprzętu. Podczas zleceń na zewnątrz niekiedy liczyć się trzeba z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, które mogą utrudnić dokończenie pracy. Wówczas o jej ciągłość pomagają zadbać mobilne zadaszenia - nie chodzi jednak o typowe namioty handlowe, lecz modele przystosowane do pracy podczas spawania.
Zabezpieczenie miejsca pracy
Podstawowym zadaniem, jakie spełniaja namiot spawalniczy na miejscu wykonywania instalacji jest ochrona specjalisty i sprzętu przed oddziaływaniem warunków atmosferycznych. Stelaż z zadaszeniem i ścianami bocznymi osłania montera przed wiatrem, deszczem, czy śniegiem. Modele posiadające wyłącznie pokrycie dachu sprawdzą się również jako zabezpieczenie pracownika przed intensywnym nasłonecznieniem. Z uwagi na dużą mobilność namioty można swobodnie przenosić nad kolejne części spawanej instalacji, przez co praca z nimi nie jest uciążliwa. Standardowe namioty handlowe różni od spawalniczych zarówno materiał, z którego te zostały obszyte, a także dodatkowe wzmocnienia i elementy w konstrukcji. Do namiotów spawalniczych wybierane są tylko te tekstylia, które odznaczać się będą odpornością na oddziaływanie wysokich temperatur - gwarantuje ją certyfikat trudnopalności.
Namioty spawalnicze jako uniwersalne rozwiązanie
Okazuje się, że kupione do firmy namioty spawalnicze mogą być wykorzystywane nie tylko zgodnie z nadanym przez producenta przeznaczeniem. Jak podaje firma Vitabri, zajmująca się tworzeniem tego typu instalacji, namiot spawalniczy (zobnacz na vitabri.pl) z powodzeniem wykorzystywać można również jako osłonę podczas prac budowlanych, czy skład dla sprzętu. Dzięki swojej mobilności, a jednocześnie stabilnej konstrukcji stelaże perfekcyjnie sprawdzają się w czasie prowadzenia wykopów, czy prac wodociągowych. Użytkownicy stosują je również jako stanowiska dla terenowych zespołów specjalistów w budownictwie, leśnictwie i energetyce. Namioty spawalnicze doceniane są za swoja niezawodność - konstrukcja odporna jest na oddziaływanie wiatru, a sam jej montaż i przenoszenie nie zajmują wiele czasu.
O tym musisz wiedzieć, wybierając namioty spawalnicze
Tajemnicą zadowolenia z pracy namiotu spawalniczego na miejscu projektu jest jego budowa. Wykonany z solidnych, niełamiących się, lecz jednocześnie lekkich elementów stelaż to pierwszy krok do sukcesu. Warto więc przykładać szczególną uwagę do materiału, jaki został wykorzystany do jego stworzenia. Ze względu na szczególne warunki pracy spawaczy istotną rolę odgrywać będzie tkanina pokrywająca namioty. Ta z uwagi na pracę w szczególnych warunkach powinna cechować się przede wszystkim trudnopalnością. Jak podaje Vitabri - o tej właściwości tekstyliów informuje certyfikat M2. Co więcej, warto by kupujący decydował się na materiały wodoszczelne i odporne na promieniowanie UV. Zamawiając namioty spawalnicze warto zaopatrzyć się również w akcesoria dodatkowe, ułatwiające pracę z tymi konstrukcjami. Ważne będą obciążniki, torby do przenoszenia złożonego stelażu, czy specjalne szpile do montażu w posadzce.
artykuł sponsorowany