Napędy do bram skrzydłowych – rodzaje

Bramy skrzydłowe najczęściej wymagają innych rodzajów napędów niż na przykład uchylne czy składane. Można wyróżnić dwa rodzaje napędów do bram skrzydłowych – mechaniczne i elektrohydrauliczne. Oczywiście zazwyczaj stosuje się siłowniki elektryczne do bram skrzydłowych. Mechaniczne także często się stosuje, ponieważ są odporne na kiepskie warunki pogodowe i mają mniejszą cenę.

Dodatkowo wyróżnia się kilka rodzajów napędów do bram, które klasyfikuje się biorąc pod uwagę rodzaj napędu i uchwytu. Najbardziej popularne są systemy śrubowe, które są trwałe i ekonomiczne. Śrubowy napęd do bramy dwuskrzydłowej zapewnia praktycznie bezawaryjne działanie systemu. Warto jednak wiedzieć, że tego rodzaju napęd może być zastosowany wyłącznie do bram lżejszych niż 600 kg, o skrzydle krótszym niż 7 m. W przypadku cięższej bramy należy zdecydować się na napęd elektro-hydrauliczny, czyli taki, w którym śruba jest zastąpiona siłownikiem hydraulicznym.

W przypadku bram zamontowanych na bardzo szerokich słupkach bardzo dobrze sprawdzają się mechanizmy z łamanym ramieniem. W tym wypadku siłowniki elektryczne do bram skrzydłowych można dobrać do niższego ciężaru – wyłącznie do 350 kg jednego skrzydła. Jednakże nie zawsze można je wygodnie zamontować – potrzebny jest do tego odpowiednio duży słupek i dość zwarta struktura bramy. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o napędach do bram.

Polecane nagrzewnice do garażu - sprawdź promocje!

Podobnie jak napędy do bram uchylnych czy przesuwnych, także te skrzydłowe mogą być podziemne. Zamontowanie ich w ziemi pod bramą to bardzo estetyczne rozwiązanie, ale niestety niezbyt tanie. Na dodatek często wiąże się z kosztownymi pracami, na przykład demontowaniem kostki brukowej i tym podobne. Wiele osób się jednak na to decyduje, ponieważ są po prostu niewidoczne.

Napędy do bram skrzydłowych – podstawowe parametry

Wybierając rodzaj napędu należy zwrócić uwagę na takie dane, jak wielkość każdego skrzydła – jego wysokość, szerokość, a przede wszystkim ciężar. Inaczej może okazać się, że po prostu siłownik do bram będzie zbyt delikatny i nie poradzi sobie z otwieraniem bramy (czy powstrzymaniem jej ruchu w czasie silnego wiatru).

Z drugiej strony ważnym parametrem jest miejsce montażu. Niestety, ale nie każdy rodzaj napędu nadaje się do wcześniej zbudowanych bram. Wielkość i rodzaj słupków są tutaj decydujące. Najlepiej skonsultować się ze sprzedawca, który stwierdzi, czy automaty do bram są w ogóle możliwe do zamontowania. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak wybrać bramę przesuwną.

Napęd bramy i automatyka do bram skrzydłowych – pozostałe parametry

Jednak nie tylko wielkością skrzydeł bramy należy się kierować. Kupując siłownik do bram warto zwrócić uwagę na bardzo wiele szczegółów. Warto zastanowić się także nad konstrukcją bramy. To oczywiście jest ściśle związane z jej ciężarem, ale nie tylko. Ogromne znaczenie ma to, z jakiego materiału została wykonana. O wiele inaczej będzie się zachowywać ażurowa brama z siatki, inaczej lekkie aluminium, które jest bardziej podatne na podmuchy wiatru.

Warto także dokładnie przeanalizować, jakie przeszkody będzie musiał pokonywać siłownik. Częstotliwość użytkowania, szybkość pracy, ukształtowanie terenu – wszystko ma tutaj znaczenie. Automatyka do bram skrzydłowych powinna być wybrana indywidualnie. Dlatego najlepiej zamówić dostawcę, który zajmuje się sprzedażą i projektowaniem, i który od razu wybierze dla ciebie napęd do bramy dwuskrzydłowej. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wyborze bramy wjazdowej?

Napędy do bram skrzydłowych – cena i opinie o producentach

W zasadzie większość producentów ma bardzo podobne stawki. Należy liczyć się z tym, że automaty do bram będą kosztowały od 1000 do 5000 zł (im mocniejszy siłownik, tym wyższa cena). Do tego dochodzi jeszcze koszt doboru i koszt montażu – to może być zależne od wielu czynników, na przykład ukształtowania terenu czy wielkości słupków. Cena całości powinna zamknąć się w kilku tysiącach złotych.

Bardzo popularne są produkty marki NICE, ale warto wiedzieć, że powoli wypierane są przez produkty trzech włoskich firm: BFC, Beninica i Genius. Wszystkie oferują gotowe zestawy wszystkich siłowników, napędów, lamp i komórek. Ceny wahają się w okolicach 1500-2500 zł. Na uwagę zasługuje także polska marka DTM. Cały napęd powinno się kupić za około 1700 zł. Marka w swojej ofercie ma także napędy do bram uchylnych oraz do bram przesuwnych. Sprawdź także ten artykuł o automatycznych bramach wjazdowych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny