Napęd do bramy uchylnej w garażu już istniejącym i nowym

Napędy do bram garażowych uchylnych można zamontować natychmiast, w czasie budowy garażu albo założyć je na istniejącej już bramie. To drugie rozwiązanie jest bardzo popularne – nie zawsze mamy fundusze, by kupić mechanizm wcześniej, a zamontowanie go potem nie przysparza większych problemów.

Mimo wszystko najlepszym, także pod względem finansowym, rozwiązaniem jest zamontowanie napędu do bramy od razu w czasie budowania garażu. Większość producentów oferuje siłowniki do bram od razu w zestawie. Ceny są o wiele niższe, ponadto bardzo często montaż jest od razu wliczony w koszty. Warto wiedzieć, że brama garażowa może być połączona z bramą wjazdową. Kupując dwa napędy także możesz liczyć na rabat. Warto jednak pomyśleć o tym na etapie budowania domu, podczas robienia podjazdu – napęd do bramy skrzydłowej wjazdowej możesz schować pod ziemią. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o bramach wjazdowych.

Napęd do bramy uchylnej – rodzaje

W zasadzie każda brama elektryczna w garażu jest wyposażona w jeden rodzaj napędu – standardowy. Tak naprawdę w przypadku bram ogrodzeniowych można zastosować bardzo wiele różnych napędów, zarówno widocznych, jak i ukrytych pod ziemią. Jednak automatyka do bram garażowych uchylnych tak naprawdę występuje tylko w jednym rodzaju.

Napęd powinien jednak być dobrany do parametrów bramy. Oznacza to, że jego siła, wielkość, rodzaj ramienia powinny być dopasowane do jej kształtu i ciężaru. Kupując napędy do bram garażowych uchylnych powinieneś najpierw sprawdzić wszystkie parametry. Może pomóc ci w tym przedstawiciel producenta lub sprzedawca w sklepie. Warto od razu zrobić także projekt, jak dany napęd powinien być zamontowany. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak wybrać bramę przesuwną.

Bramy wjazdowe i napędy - sprawdź!

Automatyka do bram garażowych uchylnych – parametry

Napędy do bram garażowych uchylnych można podzielić na rodzaje ze względu na moc działania. Jednak w czasie ich kupowania należy zwrócić uwagę na mnóstwo różnych parametrów. Oczywiście najważniejszymi są siła ciągnięcia i pchania, które sprawiają, że automatyczne otwieranie bramy garażowej jest w ogóle możliwe. Napędy do bramy uchylnej, podobnie jak do bramy skrzydłowej, o małym rozmiarze i wykonanej z lekkiego materiału (aluminium lub drewno) mogą mieć zaledwie 400 N. Jednakże już w przypadku napędów do bram skrzydłowych lub uchylnych w dwupojazdowych garażach potrzeba już dużo mocniejszego siłownika – nawet do 1200 N.

Prędkość przesuwu to kolejny ważny parametr, na który należy zwrócić uwagę podczas kupowania napędu do bramy uchylnej. Jest ona skorelowana oczywiście z siłą, ale nie tylko. Prędkość przesuwu można samodzielnie ustawić na pasującym nam poziomie, tak, by nie trzeba było czekać zbyt długo na automatyczne otwarcie bramy garażowej. Niektóre siłowniki do bram garażowych jednak pracują wolniej i nie są w stanie przyspieszyć. Standardem jest 10 m/s, jednakże zdarzają się napędy pracujące w zakresie od 5 do 30 m/s. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o bramach garażowych.

Dopasowanie rodzaju napędu do rodzaju bramy uchylnej

Napęd powinien być idealnie dobrany do wielkości i ciężaru bramy garażowej. Czasami jednak powinien być dopasowany także do jej rodzaju. Niektóre bramy nie zostawiają miejsca do zamontowania napędu, więc trzeba dobrze wszystko wymierzyć i przemyśleć.

Do bramy garażowej uchylnej świetnie sprawdzi się każdy napęd, jednak najlepiej sprawdzają się te dedykowane właśnie do tego rodzaju bramy, które montuje się na drzwiach garażu od środka. Jest prawie niewidoczny i dobrze się sprawdza. W przypadku bram w garażach dwusamochodowych konieczny jest napęd o sile pchania i ciągnięcia przekraczającej 1000 N. Do bram segmentowych bocznych stosuje się także napęd tradycyjny, jednak warto zwrócić uwagę na to, że musi być nieco mocniejszy niż do typowych bram uchylnych. Brama garażowa uchylana automatycznie to wygodne rozwiązanie.

Napęd do bramy uchylnej – ceny i opinie o producentach

Zdecydowana większość producentów bram, jak Wiśniowski czy Hormann oferują od razu napędy dobrane do swoich produktów. Jednakże można kupić je także osobno, wykorzystując całe systemy automatyki do bram produkowane przez inne firmy. Bardzo dobre opinie zbierają napędy marki Nice, warto zainteresować się ofertą firm Krispol i Normastal. Sprawdź także ten artykuł z cennikiem różnych bram.

Cena zazwyczaj zawiera się w 1000 zł, ale warto pamiętać, że jest to tylko koszt napędu. Dodatkowe metalowe pręty, które stabilizują bramę to dodatkowe kilkaset złotych. Do tego oczywiście dochodzi koszt robocizny, czyli zamontowania i dobrania napędu. Oczywiście na rynku znajdują się napędy do samodzielnego montażu, które możesz kupić za 600-700 zł. Najczęściej są to mało popularne marki, które są sprzedawane na portalach aukcyjnych. Niestety ich jakość pozostawia wiele do życzenia, dlatego w tym wypadku warto zainwestować w profesjonalne rozwiązania i zlecić montaż specjalistom. Taka brama garażowa z napędem to wybór wart rozważenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny