Naprawa i renowacja - wyjaśniamy, jak wykonać proste naprawy w domu

Drobne awarie czy uszkodzenia wyposażenia zdarzają się w każdym domu. Do takich problemów można wzywać fachowców, ale nie zawsze trzeba. Samodzielna naprawa i renowacja również jest możliwa. Niektóre zadania, trudne z pozoru, okazują się proste. Nic, zatem nie stoi na przeszkodzie by zreperować cieknący kran lub uszkodzony parapet. Da się również odnowić stare meble, wystarczy tylko kierować się sprawdzonymi poradami.

Odnawianie starych mebli

Naprawa i renowacja elementów domowego wyposażenia jest branżą, w której działa wiele firm. Mimo tego, że wybór fachowców jest spory, cześć prostych prac warto wykonywać samodzielnie. Wystarczy tylko dobrze się do tego przygotować. Pierwszym krokiem jest zgromadzenie narzędzi potrzebnych w danym zadaniu. Drugi etap to zapoznanie się z cennymi poradami opublikowanymi na sprawdzonych stronach internetowych. Przecież nie każdy musi znać się na pracach technicznych. Zachęcamy, zatem do odwiedzania naszego portalu i korzystania ze zgromadzonych na nim informacji. Na przykład tych dotyczących renowacji mebli.

Odnawianie zniszczonych mebli staje się coraz bardziej popularne. Szczególnie, gdy są to elementy wykonane z litego drewna. By się do tego zabrać potrzebne są pewne narzędzia i preparaty. Do ściągania warstwy lakieru przyda się szlifierka oscylacyjna i mimośrodowa oraz papier ścierny. By naprawić zawiasy potrzebny będzie śrubokręt lub wiertarko-wkrętarka. Ubytki w drewnie wypełnia się masą szpachlową. Niezbędny jest także impregnat, grunt i podkład. Natomiast malowanie odbywa się przy pomocy pędzli, wałków. Potrzebna jest oczywiście farba lub bejca oraz lakier. Po skompletowaniu zestawu można przejść dalej.

By drewniane meble wyglądały jak nowe trzeba przeprowadzić kilka prac. Najważniejsze z nich to:

  • zeszlifowanie starych powłok malarskich i lakierniczych i dotarcie do czystego drewna,
  • usunięcie powstałego pyłu i szkodników, jeśli zaatakowały odnawiane meble,
  • uzupełnienie ubytków drewna za pomocą masy szpachlowej nakładanej szpachelką,
  • po zaschnięciu szpachli zeszlifowanie nadmiaru preparatu i ponowne usunięcie pyłu,
  • malowanie mebli bejcą i lakierem lub impregnatem, podkładem i farbą.

Użycie bejcy zachowa naturalny wygląd drewna. Farba i różne jej kolory zmienią wygląd mebla.

Domowa naprawa i renowacja

Odnawianie starych stołów czy szafek to satysfakcjonujące zajęcie. Wykazuje też sporo zalet. Jeśli w domu ma pojawić się całkiem nowa stylizacja, można dopasować do niej odświeżane meble. Należy dobrać odpowiednie farby oraz kolory, odmalować i gotowe. To oszczędność środków, nie trzeba bowiem inwestować w nowe wyposażenie.  Warto wiedzieć, że w podobny sposób da się naprawić również inne elementy. Na przykład popularne, drewniane okna oraz drzwi zewnętrzne i wewnętrzne. Renowacja stolarki otworowej w wielu punktach wygląda tak samo jak w przypadku mebli. Ważniejszą różnicą jest wymiana zużytych okuć.

Odnawiając okna i drzwi trzeba też pamiętać o założeniu nowych uszczelek. Dzięki nim do wnętrz nie będzie dostawało się zimne powietrze. To z kolei przełoży się na niższe koszty utrzymania domu. Kolejne zadanie, które można wykonać samodzielnie jest trudniejsze. Jednakże skomplikowanie polega na konieczności zastosowania odpowiednich zabezpieczeń a nie na samej pracy. Chodzi tu, bowiem o malowanie pokrycia dachowego. W ten sposób odnawiane są dachy z blacho-dachówki, blachy trapezowej, dachówki betonowej czy gontu bitumicznego. Do nanoszenia farby wystarczą standardowe narzędzia malarskie.

Odświeżając dach trzeba pamiętać o uprzężach zapobiegających upadkom. Zachowanie ostrożności to kluczowa sprawa. Reszta nie sprawia większych problemów. Jakie jeszcze prace domowe warto wykonywać samodzielnie? Należy do nich chociażby naprawianie zniszczonych ogrodzeń drewnianych. Wymienianie desek, malowanie tak by stylizacja była nietypowa.  Nic też nie stoi na przeszkodzie by odświeżyć stare i zardzewiałe ogrodzenie metalowe. Oczywiście przedstawiliśmy tylko kilka przykładów. Zarówno wspomniane jak i wiele innych prac dokładnie opisujemy na naszej stronie.