Dlaczego warto samodzielnie stworzyć narożnik z palet?

Meble z palet stały się bardzo popularnym rozwiązaniem. Ich wygląd w niczym nie ustępuje produktom kupowanym w sklepie.  Co więcej, tworząc mebel samodzielnie możemy idealnie dopasować jego rozmiary do własnych potrzeb.  Przestronna rogówka z palet nie będzie wcale zbyt dużym wydatkiem. Nawet wykonane na zamówienie łóżko z palet może być kilkukrotnie tańsze niż sklepowe odpowiedniki. Przykładowo, duży narożnik z produkcji seryjnej pochłonie przynajmniej 3 000 zł. Tymczasem kanapa z palet o tych samych gabarytach będzie wydatkiem nieprzekraczającym 600 – 800 zł. Z czego najwięcej pieniędzy wydamy na ozdobne poduchy i miękkie siedzisko.  

Często docenianym atutem mebli z palet jest także ich niepowtarzalność. Rogówka z palet nie pochodzi z produkcji seryjnej. Nie spotkamy identycznego mebla u swoich znajomych. Nasz ogrodowy lub nawet salonowy narożnik z palet będzie unikatowy i z pewnością wzbudzi zainteresowanie gości. Dlatego warto zainteresować się takim rozwiązaniem. Inne pomysły na meble z palet znajdziecie natomiast tu.

Narożnik z palet

Jakie materiały będą potrzebne na narożnik z palet?

Łóżko z palet powinno być dopasowane do wielkości pomieszczenia. Dlatego przed wyborem materiałów warto dokonać dokładnych pomiarów. W większych wnętrzach dobrze sprawdzi się narożnik z palet typu euro. Standardowe wymiary europalet wynoszą 120 x 80 x 14 cm. Zatem z połączenia trzech sztuk otrzymamy narożnik o rozmiarach 200 x 240 cm i głębokości siedziska 80 cm. Wygodne łóżko z palet wymaga jeszcze zagłówków. Możemy wykonać je z płyty MDF lub przytwierdzonej pionowo palety.

Nasz narożnik zostanie wykończony ozdobnymi poduchami oraz siedziskiem z dociętej na wymiar pianki tapicerskiej (grubości 10 cm). Do prac potrzebne będą także metalowe nóżki, kątownik, wiertarko wkrętarka oraz wkręty.

Polecane narzędzia dla każdego majsterkowicza - sprawdź oferty

Gdzie kupię palety?

Palety można kupić na składach budowlanych bądź za pośrednictwem Internetu. Warto sprawdzić, czy materiał na meble nie jest zanadto zniszczony. Najlepszym pomysłem byłby zakup nowych palet. Jednak wiele osób decyduje się także na kupno produktów używanych.

Do montażu mebli najlepiej sprawdzają się europalety. Ich największą zaletą jest powtarzalność wymiarów. Warto także zaznaczyć, że tego typu produkty wytrzymują duże obciążenia statyczne i dynamiczne. Dzięki temu mebel będzie bardzo odporny. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, standardowe wymiary europalet wynoszą 120 x 80 x 14 cm. Jednak w razie potrzeby możemy też nabyć modele o innych rozmiarach. W składach budowlanych spotkamy także palety o wymiarach ISO (angielskich). Ich rozmiary 120 x 120 x 14 cm mogą posłużyć do budowy narożnika o głębszym siedzisku. Z kolei mała rogówka z palet może zostać wykonana przy użyciu materiału połówkowego, czyli 80 x 60 x 14 cm.

Wymiary europalet możemy także modyfikować poprzez docinanie poszczególnych fragmentów.

Przygotowanie materiału na narożnik z palet

Każdy narożnik czy kanapa z palet wymaga odpowiedniego przygotowania. Palety dostępne w ofertach sprzedaży produkuje się z surowych desek. Przed wykonaniem mebla musimy usunąć wszystkie nierówności. Do prac warto wykorzystać szlifierkę. Czyszczenie palety moglibyśmy też wykonać papierem ściernym, ale zajęłoby to bardzo dużo czasu.

Niektóre używane palety noszą ślady uszkodzeń. Przed wykonaniem mebla musimy przyjrzeć się jakości każdej deski. Nadgniłe, czy mocno wyszczerbione elementy warto zastąpić nowymi. Tego rodzaju uszkodzenia co prawda nie zmniejszą wytrzymałości mebla, jednak ograniczą jego walory dekoracyjne. Dzięki wymianie desek zyskamy pewność, że narożnik z palet będzie prezentował się atrakcyjnie.

Po oczyszczeniu i oszlifowaniu palety przychodzi czas na malowanie. Nasz przyszły mebel może być pokryty farbą kryjącą lub lakierem, który podkreśli naturalny wygląd drewna. W przypadku narożników na taras lub do ogrodu musimy pamiętać o zabezpieczeniu przeciwko szkodnikom i warunkom pogodowym. W tym wypadku zaleca się zastosowanie dobrej jakości impregnatu, który sprawi, że mebel poradzi sobie ze zmiennymi warunkami zewnętrznymi.

Pamiętajmy jedynie, aby podczas malowania nie ominąć trudnodostępnych przestrzeni. Niepomalowane fragmenty będą widoczne i sprawią, że nasz narożnik z palet zacznie wyglądać mniej elegancko.

Czas na montaż narożnika z palet

Palety przytwierdzamy do siebie za pomocą dużych drewnowkrętów. Na górze mebla montujemy cienką płytę OSB. Dzięki niej nasze siedzisko nie będzie się zapadać i zyska większy komfort użytkowy. Po zmontowaniu siedziska przechodzimy do przytwierdzenia zagłówka. W tym celu przykręcamy przycięte na wymiar, pionowe palety. W miejscach styku możemy zastosować dodatkowe łączniki.

Pamiętajmy także o montażu nóg meblowych. Ich zastosowanie zwiększy walory dekoracyjne mebli i zabezpieczy podłogi przed porysowaniem. Najlepiej sprawdzą się modele z regulacją wysokości. Dzięki temu zyskamy możliwość zwiększenia stabilności.

Nasza rogówka z palet jest już prawie gotowa. Jednak wypoczywanie na drewnie nie wydaje się zbyt przyjemne. Dlatego narożnik z palet musi mieć miękkie siedzisko. Do prac posłuży nam pianka tapicerska grubości 10 cm. Nabędziemy ją na wielu aukcjach internetowych. Piankę docinamy na wymiar siedziska. Następnie obszywamy ją materiałem obiciowym o dowolnym kolorze. Przydatnym pomysłem jest także przytwierdzenie rzepów, które zapobiegną przemieszczaniu się miękkiego siedziska na kanapie.Kanapa z palet - czas na dodatki

Przygotowany przez nas narożnik z palet posiada jeszcze twarde oparcia. Jednak możemy temu zaradzić poprzez kupno dużych, ozdobnych poduch. Innym rozwiązaniem będzie wykonanie zagłówków z pianki tapicerskiej. Musimy jednak pamiętać, że zagłówki z pianki będą sztywne, a ich obszycie wymaga większej wprawy. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, możemy wykorzystać materiał obiciowy, którym obszywaliśmy siedzisko. Dzięki temu miękkie fragmenty mebla będą tworzyły jedną, spójną całość.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny