Narzędzia niezbędne w przydomowym warsztacie - co wybrać?
Narzędzia niezbędne w przydomowym warsztacie - co wybrać?
Przydomowy warsztat jest miejscem, w którym wiele czasu spędzają zapaleni majsterkowicze. Czy warto by taki kącik zaaranżowały osoby, które chwytają za narzędzia tylko, kiedy muszą? Oczywiście, że warto. W każdym domu pojawiają się większe lub mniejsze usterki. Czasem trzeba coś dokręcić, przyciąć czy naprawić. Narzędzia zgromadzone w jednym miejscu znacznie to ułatwią. Tylko, które z nich są naprawdę niezbędne?
Podstawowe narzędzia ręczne i elektronarzędzia
Do podstawowych narzędzi niezbędnych w warsztacie z całą pewnością należy młotek. Chodzi tu o wersję ślusarską z wyraźnym zwężeniem z jednej strony. Warto też zakupić młotek ciesielski wyposażony w ząbki do wyciągania gwoździ. Kolejne ważne akcesoria to zwijana miara popularnie zwana metrówką oraz poziomica. W zupełności wystarczy poziomica, w której pęcherzyk powietrza wskazuje wynik pomiaru. Oba wymienione przyrządy to absolutna konieczność w każdym warsztacie. Przechodzimy do kolejnych narzędzi.
Gdy mamy już młotek to potrzebne będą szczypce, obcęgi i kombinerki. Wspomniane elementy przydają się do przytrzymywania i podważania niewielkich elementów. Następne miejsce na liście niezbędnych narzędzi zajmują wkrętaki znane też, jako śrubokręty. Warto zaopatrzyć się w wersje płaskie i krzyżakowe o różnych długościach. Ciekawym rozwiązaniem jest zakup multiwkrętaka z wymiennymi końcówkami. Nie można zapominać o kluczach narzędziowych. W każdym warsztacie przydadzą się wersje płaskie i płasko-oczkowe(rozmiary 8, 10, 11 i 13). Swą przydatność okażą też klucze nasadowe osadzane na pokrętle z grzechotką.
Do niezbędnych elektronarzędzi należą wiertarki i wkrętarki. Pierwsze z wymienionych służą do wykonywania otworów w różnych materiałach. Wykorzystuje się je również do rozwiercania. Do drobnych prac w zupełności wystarczą wiertarki akumulatorowe z wyciąganą baterią. Nie poradzą sobie jednak z twardymi materiałami takimi jak beton. Tu stosuje się narzędzia zasilane z gniazdka. Mają większa moc i dysponują udarem. Tymczasem wkrętarki przede wszystkim służą do wkręcania i wykręcania śrub. Można też nimi wiercić w takich materiałach jak drewno. Są to zazwyczaj narzędzia akumulatorowe.
Szlifierka, pilarki i piły mechaniczne
Szlifierka zajmuje ważne miejsce wśród narzędzi warsztatowych. Bardzo wszechstronnym urządzeniem jest odmiana kątowa. Jej wymienne tarcze dają duże pole manewru. Umożliwiają szlifowanie i polerowanie drewna, metalu kamienia czy gipsu. Szlifierka kątowa jest też wykorzystywana do cięcia i przycinania wspomnianych materiałów. Widać, więc, że przyda się w każdym warsztacie. Majsterkowicze często wykorzystują szlifierki oscylacyjne do drewna. Obrabia się nimi większe powierzchnie na przykład drzwi lub blatów kuchennych.
Na koniec pozostawiliśmy pilarki i piły mechaniczne. Wśród pierwszych z wymienionych popularnością cieszą się odmiany tarczowe. Mają element tnący w postaci tarczy z zębami. Nadają się do cięcia drewna, płyt drewnopodobnych, tworzyw sztucznych, metalu, kamienia. Taki sprzęt zdecydowanie przyda się w warsztacie. Podobnie jak pilarka łańcuchowa elektryczna. Może być zasilana z sieci lub akumulatorowo. Przycinamy nią gałęzie drzew i inne drewniane elementy. Tymczasem piła mechaniczna to urządzenie o większej mocy zasilane silnikiem spalinowym. Przydaje się do cięcia drzew i drewna na opał.