Najpopularniejsze narzędzia budowlane - rodzaje, ceny, producenci, opinie

Narzędzia budowlane biorą udział w każdym etapie powstawania budynku. Bez nich nie ma mowy o rozpoczęciu jak i zakończeniu budowy. Występują w wielu odmianach i mają rozmaite zastosowania. W tym artykule zajmiemy się podstawowym podziałem na dwie główne grupy. Do pierwszej należą ręczne narzędzia a do drugiej elektronarzędzia. Opiszemy najpopularniejsze rodzaje, ceny i wymienimy wiodących producentów.

Ręczne narzędzia budowlane

Każdy dobrze zaopatrzony sklep budowlany ma w swojej ofercie ręczne narzędzia. Warto, więc przystąpić do przeglądu najpopularniejszych z nich. Podstawą są bez wątpienia szpadle i łopaty. Przydadzą się wszędzie tam gdzie konieczne są prace ziemne. Dzięki nim wykonamy wykopy czy przerzucimy sypkie materiały. Ceny są zależne od typu rękojeści i długości oraz kształtu trzonka. Mieszczą się jednak w przedziale 20-80 zł, są to, więc dość tanie narzędzia. Renomowany producent to między innymi Fiskars, Geolia i Topex. Równie ważną rolę odgrywają młotki dzielące się na ślusarskie, stolarskie, kamieniarskie. Na budowie ciężko też obejść się bez łomów i łapek do wyciągania gwoździ.

Wiele prac na placu budowy wymaga dokładnych pomiarów. Pojawiają się, więc kolejne ręczne narzędzia. Najbardziej uniwersalne są poziomice i łaty murarskie. Dokładnie wyznaczają pion oraz poziom, co jest przydatne zarówno podczas stawiania ścian jak i wieszania półek. Profesjonalne poziomice nie należą do najdroższych. Ceny utrzymują się w przedziale 20-100 zł. W tej kwestii wiele zależy od wielkości. Nie należy też zapominać, że ważne narzędzia budowlane to kątownice. Pozwalają precyzyjnie wyznaczyć kąt, pod którym będziemy ciąć metal lub drewno. A gdy już piszemy o cięciu trzeba wspomnieć o różnego rodzaju piłach ręcznych i siekierach.

Obróbka drewna nie ogranicza się jedynie do cięcia. Praca w tym materiale ma duże znaczenie podczas wznoszenia dachu czy innych elementów budynku. W skrzynce na narzędzia budowlane warto mieć dłuta i zdzieraki. Można nabyć je pojedynczo lub w zestawach. Dobry producent tych narzędzi to firma Kirschen, ale też Nomi i Narex. Orientacyjne koszty zakupu to około 50-130 zł za zestaw dłut. Ręczne narzędzia to również przybory do malowania. Są nieodłącznym elementem prac wykończeniowych i remontów. Wyróżniamy tu profesjonalne rolki emulsyjne, pędzle o różnym rozmiarze i kształcie. Wiele odmian tych akcesoriów pozwala na dobranie ich do konkretnej farby i powierzchni. Warto też zainwestować w kuwety i pojemniki na farby.

Elektronarzędzia niezbędne na placu budowy

Sklep działający w branży budowlanej powinien mieć w swojej ofercie elektronarzędzia. Są to urządzenia, które ułatwiają pracę i pozwalają zaoszczędzić czas. Jednym z najważniejszych jest wiertarka. Jej podstawowym zadaniem jest wykonywanie i powiększanie otworów. Oprócz tego przydaje się przy mieszaniu zapraw gipsowych i betonowych. Profesjonalne egzemplarze wyposażone są w udar. Wiodący producent wiertarek to firma Bosch oraz Makita i Metabo. Niezastąpione są również wkrętarki. Dzięki nim skręcanie mebli czy drobne prace remontowe wykonujemy szybciej i sprawniej. Czas na ceny, dobrej jakości wiertarki można kupić za około 500 zł. Wkrętarki są zazwyczaj tańsze, solidny sprzęt kosztuje około 250 zł. Ewentualnie można zakupić wiertarko-wkrętarkę.

Elektryczne narzędzia budowlane reprezentuje też szlifierka kątowa. Umożliwia cięcie i szlifowanie metalu, betonu, płytek, kamienia i wielu innych twardych materiałów. To oczywiście nie jedyne zastosowania. To urządzenie nada się też do polerowania różnych powierzchni. Sprawdzi się przy zdzieraniu farby, szczotkowaniu i oczyszczaniu rozmaitych materiałów. Wszystko zależy od tego, jaką tarczę przymocujemy. Wykonanie powyższych zadań umożliwiają wersje do cięcia, szlifierskie, polerskie i szczotki druciane. Szlifierki to stosunkowo tanie narzędzia. Na rynku prym wiedzie kilka firma, najczęściej wybierane to Bosch, Makita, Einhell czy DeWalt. Ceny w zależności od modelu utrzymują się w granicach 150-350 zł.

Inne ważne elektronarzędzia

Elektronarzędzia opisane powyżej to oczywiście nie jedyne ważne urządzenia. W wielu pracach niezastąpiona będzie pilarka. To narzędzie jest powszechnie znane pod nazwą piły łańcuchowej. Jest bardzo uniwersalna, co potwierdzi kolejne zdanie. Pilarki są wykorzystywane do cięcia wszelkiego rodzaju drewna oraz sklejki i płyt wiórowych. Warto, więc odwiedzić sklep i wyposażyć się w to urządzenie. Największą popularnością cieszą się wersje spalinowe. Nic w tym dziwnego, oferują dużą moc, wydajność i funkcjonalność. Profesjonalne pilarki produkują firmy Husqvarna, Stihl czy Makita. Ceny rozpoczynają się w okolicach 700 zł i sięgają powyżej 1200. Zdecydowanie nie są to tanie narzędzia.

Ostatnie na naszej liście będą wyrzynarki. Ich zadaniem jest precyzyjne cięcie i podcinanie różnych materiałów. To narzędzie świetnie nadaję się do przycinania blatów kuchennych, płyt drewnianych, wiórowych czy drewnopodobnych. Do tego wyrzynarka ma wymienne ostrza, dzięki czemu łatwiej dopasujemy ją do konkretnego zadania. Podobnie jak w przypadku poprzednich elektronarzędzi popularny producent to Bosch, Einhell oraz Makita. Warto też dodać, że wyrzynarki to dość tanie narzędzia. Odwiedzając sklep z szerokim asortymentem zauważymy, że ceny utrzymują się w przedziale 150-300 zł.