Narzędzia i maszyny budowlane - kompleksowe poradniki dla kupujących

Jakie narzędzia i maszyny budowlane będą niezbędne na budowie?

Każda inwestycja budowlana wymaga odpowiedniego przygotowania. Poszczególne etapy prac wykonamy jedynie przy użyciu niezbędnych narzędzi i maszyn budowlanych. Decydując się na realizacje budowy systemem gospodarczym często musimy sami zadbać o odpowiednie wyposażenie. Dlatego poniżej wymienimy najważniejszy sprzęt budowlany i narzędzia budowlane, które przydają się na każdym placu budowy.

Które maszyny budowlane przydadzą się na placu budowy?

Jedną z pierwszych maszyn, którą zobaczymy na placu budowy będzie koparka lub koparko ładowarka. To właśnie ten sprzęt budowlany przyda nam się do stworzenia wykopów pod fundamenty. Teoretycznie wykop pod fundamenty możemy wykonać własnymi siłami, używając jedynie łopaty. Jednak będzie to bardzo czasochłonne i pochłonie wiele sił pracownika. Wynajmując koparko ładowarkę zyskujemy możliwość szybkiego przeprowadzenia prac. Warto bowiem pamiętać, że ręczne wykonanie wykopów zajęłoby kilka dni, podczas gdy maszyny budowlane stworzą je w zaledwie kilka godzin. Naszym zadaniem okaże się jedynie wyrównanie wykopu i poprawienie jego kształtu w narożach.

Wymieniając maszyny budowlane na placu budowy warto wspomnieć także o wózkach widłowych. Ich zastosowanie w znaczący sposób ułatwi przewożenie materiałów budowlanych z miejsca na miejsce. Przy realizacji większych inwestycji przydadzą się także podnośniki hydrauliczne. Są to niezbędne maszyny budowlane, które posłużą do podnoszenia cięższych elementów konstrukcyjnych. Kolejnym sprzętem o podobnym przeznaczeniu będą żurawie. Co prawda nie spotkamy ich na typowej budowie zwykłych domów jednorodzinnych.  Żurawie znajdują zastosowanie przy budowie większych obiektów. Wybierając tego rodzaju maszyny budowlane warto zwrócić uwagę na ich rodzaj i parametry techniczne. Żuraw może posiadać budowę stacjonarną lub poruszać się na specjalnych gąsienicach. Warto dobrać je również pod kątem preferowanego udźwigu oraz tak zwanej wysokości użytecznej podnoszenia.

Wśród przydatnych maszyn budowlanych wyróżniamy także walce. Za ich pomocą zagęścimy glebę i przygotujemy ją do dalszych etapów budowlanych. Tego rodzaju pojazdy budowlane będą bardzo drogie w zakupie. Ceny maszyn budowlanych często przekraczają wartość kilkudziesięciu lub kilkuset tysięcy złotych. Z pewnością nie opłaca się inwestować w nie w przypadku realizacji jednego domu jednorodzinnego. Na szczęście większość z nich możemy bez problemu wypożyczyć lub wynająć wraz z operatorem.

Mniejszy sprzęt budowlany i narzędzia budowlane

Powyżej opisaliśmy maszyny budowlane, które przydają się na wielu placach budowy. Jednak podczas prac przydadzą się również narzędzia oraz mniejszy sprzęt budowlany, który umożliwi realizację poszczególnych etapów inwestycyjnych. Na każdym placu znajdzie się miejsce dla takich sprzętów jak:

  • Betoniarka – to jedna z podstawowych maszyn, która przyda się podczas prac budowlanych oraz remontowych. Ceny jej zakupu nie są tak wysokie, dzięki czemu możemy kupić betoniarkę na własny plac budowy. Wybierając tego rodzaju sprzęt budowlany zwróćmy uwagę na kształt mieszalnika, moc silnika i specyfikę działania. Ważnym parametrem okaże się także mobilność. W ofertach sprzedaży znajdziemy zarówno betoniarki do użytku stacjonarnego, jak i mobilny sprzęt budowlany. W drugim przypadku betoniarka posiada specjalne kółka, które ułatwiają jej transport z miejsca na miejsce.
  • Agregat prądotwórczy – to kolejny popularny sprzęt budowlany, który ułatwia realizację inwestycji. Agregaty prądotwórcze mogą okazać się dużym usprawnieniem podczas każdego etapu realizacji. Ich zadaniem będzie uniezależnienie placu budowy od stałych dostaw prądu. Jego wykorzystanie okaże się szczególnie opłacalne w miejscach narażonych na przerwy w zasilaniu energetycznym. Ceny większych agregatów okazują się dość wysokie. Dlatego często bardziej opłaca się odwiedzić komis, który wypożycza używane maszyny.
  • Gwintowinice – czyli specjalistyczne elektronarzędzia budowlane, które przydadzą się podczas niektórych prac. Gwintownice nie są potrzebne przez cały czas realizacji, dlatego warto je wypożyczyć.
  • Młoty hydrauliczne – znajdują zastosowanie przy wielu pracach remontowych i budowlanych. Tego rodzaju narzędzia budowlane służą do skuwania nawierzchni betonowych. Z pewnością nie jest to standardowy element wyposażenia firmy budowlanej.
  • Wiertarki oraz młotowiertarki – popularne elektronarzędzia budowlane, które przydadzą się również po zakończeniu prac. Zarówno wiertarki jak i młotowiertarki okazują się niezbędne podczas prac wykończeniowych i remontowych. Oba urządzenia stają się podstawowym elementem wyposażenia każdego majsterkowicza. Ceny zakupu nie są tak wysokie, dlatego ich wypożyczanie okazuje się mało opłacalne.
  • Wyrzynarka – z pewnością przyda się podczas prac wykończeniowych. Jest to łatwe w obsłudze i dość poręczne elektronarzędzie, które wykorzystamy do precyzyjnego przycinania drewna, blatów kuchennych bądź płyt wiórowych. Wyrzynarka może posiadać różne rodzaje brzeszczotów, które zwiększają możliwości jej zastosowania. Wybierając tego typu elektronarzędzia budowlane zwróćmy szczególną uwagę na moc.
  • Pilarka – czyli innymi słowy piła łańcuchowa. Może być przydatna podczas wykonywania różnorodnych prac wykończeniowych. Za jej pomocą przytniemy elementy drewniane i drewnopodobne. W ofertach sprzedaży znajdziemy pilarki elektryczne oraz spalinowe. Te pierwsze mają zazwyczaj mniejszą moc i nadają się do cięcia niewielkich elementów.
  • Spawarka – kolejny sprzęt budowlany, który może przydać się na wielu etapach budowy. Oferowane w sprzedaży spawarki posiadają bardzo zróżnicowane parametry techniczne. Stąd wynika różnica ceny pomiędzy poszczególnymi modelami.

Gotowe zestawy elektronarzędzi, czy to się opłaca?

Zakup gotowego zestawu elektronarzędzi może okazać się dobrym sposobem na poczynienie oszczędności. Oferta sprzedaży jest na tyle bogata, że bez trudu dobierzemy zestaw dopasowany do własnych potrzeb. Warto przy tym pamiętać iż gotowe zestawy mogą być nawet do 25 % tańsze w porównaniu z narzędziami, które trzeba byłoby kupić pojedynczo. Co więcej zestawy są sprzedawane w wygodnych walizkach, które ułatwiają przenoszenie elektronarzędzi. Dlatego warto zastanowić się nad tym rozwiązaniem przed rozpoczęciem budowy lub wykończenia nieruchomości.

Praktyczne narzędzia ręczne

Omawiając niezbędny sprzęt budowlany nie można pominąć prostych narzędzi ręcznych. Są one obecne na każdym placu budowy i niezbędne podczas wykonywania większości prac. Podstawowe narzędzia ręczne to łopaty i szpadle, które przydadzą się już na etapie tworzenia fundamentów. Podczas budowy z pewnością przyda się także taczka, poziomnica czy młotek. W trakcie murowania i prac wykończeniowych wykorzystamy kielnie, pace, szpachelki oraz szpachle. Narzędzia ręczne nie stanowią zbyt dużego wydatku, dlatego warto posiadać je na każdym placu budowy. Niektóre z nich ułatwią wykonywanie wielu prac, a dodatkowo usprawnią realizację inwestycji.

Czy opłaca się zakup używanych maszyn?

Wszystko zależy od rodzaju sprzętu, jego ceny oraz potrzeb inwestora. Każda giełda maszyn i komis branżowy umożliwi zakup niezbędnego sprzętu. Używane maszyny budowlane będą tańsze w zakupie niż ich nowe odpowiedniki. Jednak cena niektórych z nich i tak przekroczy możliwości wielu inwestorów. Większe, używane maszyny budowlane przydadzą się wykwalifikowanym ekipom budowlanym. Ich zakup nie będzie natomiast opłacalny w przypadku budowy jednego domu jednorodzinnego. Duże żurawie, koparki, walce czy koparko ładowarki to specjalistyczny sprzęt budowlany, który wymaga umiejętnego operatora. W razie potrzeby możemy odwiedzić komis i wypożyczyć sprzęt wraz z pracownikiem. Usługa wypożyczenia z pewnością nie będzie tak dużym obciążeniem budżetu, jak zakup nowego sprzętu.

Warto wspomnieć, że wypożyczalnie sprzętu budowlanego znajdują się obecnie w większości większych miast. Bez problemu wypożyczymy w nich mniejszy sprzęt i narzędzia budowlane. Wypożyczenie betoniarki, agregatu prądotwórczego, czy gwintownicy będzie wiązało się opłatą dobową. Przed pobraniem sprzętu należy też uiścić opłatę kaucyjną. Jej wartość zależy od indywidualnej stawki komisu lub wypożyczalni.

Narzędzie, które przydadzą się po zakończeniu prac budowlanych

Zakończenie budowy nie oznacza jeszcze końca prac. Inwestor musi oczyścić i zagospodarować teren swojej posesji. W przypadku domów jednorodzinnych usytuowanych na własnej działce budowlanej można stworzyć elegancką aranżację ogrodową, podjazd czy pas zieleni. Wybór zależy wyłącznie od indywidualnych potrzeb i oczekiwań inwestora. Aranżując własną posesję wykorzystamy narzędzia ręczne, które przydały się podczas prac budowlanych. Łopata i szpadel posłużą do uporządkowania terenu. Podczas aranżacji ogrodu możemy też wykorzystać większy sprzęt budowlany. Przy pomocy koparki wyrównamy teren, nawieziemy żyzną glebę i wstępnie przygotujemy działkę pod uprawę roślin. W kolejnych etapach prac przyda się glebogryzarka, która spulchni podłoże na większym obszarze.

Wybierając narzędzia ogrodowe zwróćmy także uwagę na:

  • Kosiarki – będą niezbędne, jeśli planujemy stworzenie trawnika. Dostępne w sprzedaży kosiarki różnią się od sobą mocą, szerokością koszenia i dodatkowymi funkcjami. W niewielkim, przydomowym ogrodzie możemy wykorzystać proste kosiarki elektryczne. Na większych przestrzeniach lepiej sprawdzą się mocniejsze kosiarki spalinowe.
  • Podkaszarki – wykoszą to, z czym nie poradziły sobie zwykłe kosiarki. Będą pomocne przy przycinaniu trawy wokół klombów, drzew i przy ogrodzeniu.
  • Nożyce do żywopłotu – w ofertach sprzedaży znajdziemy narzędzia ręczne, spalinowe i elektryczne. Nożyce ręczne dobrze sprawdzą się na niewielkich powierzchniach. Jednak w przypadku większych żywopłotów warto już zainwestować w bardziej wydajne nożyce elektryczne bądź spalinowe.