Narzędzia ogrodowe – co warto mieć?

Dobrej jakości narzędzia ogrodnicze będą służyły przez długie lata, dlatego warto poczynić większą inwestycję i wybrać renomowany sklep. Sprzęt ogrodniczy z powodzeniem można także kompletować z czasem, by nie narażać się na jednorazowy duży wydatek. Warto zacząć od podstawowych przyrządów ogrodniczych i rozszerzać swoją kolekcję w miarę potrzeb.

Najważniejsze, a jednocześnie dość tanie są takie ręczne narzędzia ogrodowe, jak małe łopatki do sadzenia, motyczka i pazurki. Przydadzą się do pielenia chwatów na grządkach, wysadzania małych roślin na rabaty i do doniczek, a także do spulchniania i wzruszania ziemi. W przypadku tych ostatnich przydatny może być także mały kultywator. Jeśli jednak mamy do czynienia z dużym ogrodem, warto pokusić się również o wersje tych ręcznych narzędzi ogrodowych na długim trzonku.

Narzędzia ogrodowe w domu trudno wyobrazić sobie zatem bez tak standardowych elementów, jak szpadel i łopata, a także grabie. Pierwsze ułatwią sadzenie większych roślin w ogrodzie, przekopywanie ziemi, natomiast grabie przydadzą się do utrzymywania porządku. Z czasem warto zdecydować się na zakup szerokich grabi prostych, a także w kształcie wachlarza. Świetnie sprawdzą się przy zgrabianiu liści.

Ogród, to nie tylko sadzenie, ale także pielęgnacja. Wśród zabiegów pielęgnacyjnych chyba śmiało można uznać, że najważniejsze jest podlewanie. Na liście zakupów, którą zabierzemy do sklepu ogrodniczego powinien się zatem znaleźć wąż ogrodowy o odpowiedniej długości (tak, by swobodnie doprowadzał wodę od miejsca jej poboru do wszystkich ważnych miejsc w ogrodzie) oraz konewka, a nawet konewki. Jeśli chodzi o tego rodzaju przyrządy ogrodnicze, w małym ogródku być może wystarczy nawet sama konewka. Niemniej jednak warto pamiętać, że do kwiatów doniczkowych przyda się mała, ale już do podlewania rabat lepiej zaopatrzyć się w wariant o większym rozmiarze.

Do prac ogrodzie, w tym przewożenia ciężkich kamieni, ziemi czy innych przedmiotów przydatna okaże się także pojemna taczka. Będzie równie niezastąpiona przy wszelkiego rodzaju pracach porządkowych, jak koszenie trawy, pielenie czy zagrabianie liści, to zbierania i odwożenia zbędnych odpadów. Aby uniknąć prac w ogrodzie, sprawdź także cennik usług ogrodniczych.

W jaki sprzęt ogrodniczy warto się zaopatrzyć?

Dobrze wyposażony warsztat to nie tylko narzędzia ogrodnicze, ale także sprzęt ogrodniczy. Jest on przeznaczony głównie do pielęgnacji roślin i trawnika. Duży ogród nie może się zatem obejść bez kosiarki. Na mniejszej przestrzeni sprawdzi się niewielka kosiarka elektryczna, ale na swobodne dotarcie we wszystkie zakamarki dużego ogrodu pozwoli kosiarka spalinowa. Nie należy zapominać także o niewielkiej, ręcznej kosiarce do przycinania trawy w trudnodostępnych miejscach, jak przy ogrodzeniu, wokół skalniaka czy oczka wodnego. Do tego celu można wykorzystać także nożyce do trawnika, ale oczywiście trzeba liczyć się z tym, że przycinane ździebeł będzie o wiele bardziej czasochłonne.

Skoro o przycinaniu już mowa, to jeśli w ogrodzie znajdują się krzewy i drzewa, na ogrodniczym wyposażeniu muszą znaleźć się także sekatory ręczne, a w razie potrzeby również piła do usuwania przycinania konarów. W małym ogrodzie, zwłaszcza na tuż po jego założeniu, z pewnością wystarczający okaże się sam sekator, więc zakup większego sprzętu ogrodniczego tego typu można spokojnie odłożyć na później.