Warsztat

Narzędzia ręczne do domu

Poza wymienionymi wyżej podstawowymi narzędziami ręcznymi (zobacz na phuabc.com.pl), które znajdziemy w każdym domu, zawartość skrzynki z narzędziami warto niekiedy poszerzyć o kilka innych równie przydatnych elementów. Wszystko zależy oczywiście od tego, jakie prace jesteśmy w stanie wykonać własnoręcznie – jeśli nie posiadamy ogrodu, to kupno nożyc do trawy będzie zbędnym wydatkiem, a jeśli nie mamy pojęcia o malowaniu sufitów, to raczej nie potrzebujemy wałka do farby. Nigdy nie wiemy natomiast, kiedy przydatny okaże się komplet kluczy, na który złożą się klucze nasadowe uchylne, klucze płaskie, maszynowe i dynamometryczne, dzięki którym poradzimy sobie z cieknącą rurą pod zlewem lub rozchybotanym stolikiem.

Narzędzia ręczne do ogrodu

Coraz więcej osób przeprowadza się do jednorodzinnych domów, które okalają ogrody. Wiąże się to z większą swobodą i przestrzenią, ale również nowymi obowiązkami – jeśli nie chcemy zatrudniać profesjonalnego ogrodnika, to sami będziemy musieli dbać o bujną roślinność. Poza kosiarką spalinową przydadzą nam się bez wątpienia również sekatory i nożyce ogrodowe, piły ręczne oraz siekiery. Sekatory możemy podzielić na jednoręczne i dwuręczne – tych drugich użyjemy do przycięcia grubszych łodyg i gałęzi.

Dzięki teleskopowym rączkom nożyc ogrodowych będziemy mogli przyciąć wysokie żywopłoty bez konieczności wchodzenia na drabinę. Uschniętych konarów drzew pozbędziemy się przy użyciu pił sadowniczych z wymiennym brzeszczotem lub mniejszych siekier. Cięższe wersje tego ostatniego narzędzia posłużą nam również do rozłupywania pni – w zależności od osobistych preferencji możemy wybrać siekierę z trzonkiem drewnianym (najczęściej jesionowym lub akacjowym) lub wykonanym z tworzywa sztucznego.

Korzystanie z elektronarzędzi to żaden wstyd

Jak już wspomnieliśmy – niekiedy ciężko poradzić sobie bez elektronarzędzi podczas domowych remontów lub pielęgnacji ogrodu. Trudno będzie pochwalić się idealnie przystrzyżonym trawnikiem bez użycia kosiarki oraz zaimponować żonie zawieszeniem na ścianie jej ulubionego obrazu bez skorzystania z wiertarki.  Postępująca technika ułatwia nam życie, więc powinniśmy korzystać ze wszystkich udogodnień, jakie mogą nam zaproponować producenci zarówno narzędzi ręcznych, narzędzi akumulatorowych, jak i elektronarzędzi.

Akcesoria i osprzęt, które przedłużą życie Twoich narzędzi

Niezależnie od rodzaju, wszystkie narzędzia w czasie użytkowania podlegają stopniowemu zużyciu, które finalnie może prowadzić do awarii. Wymiana pojedynczych elementów jest tańsza i niekiedy również łatwiejsza niż kupno nowego sprzętu – zdają sobie z tego sprawę zarówno klienci sklepów budowlanych, jak i producenci narzędzi poszerzając swoją ofertę o liczne akcesoria i osprzęt (zobacz na phuabc.com.pl). Dlatego też nikogo nie dziwi, że łańcuch w pile łańcuchowej trzeba co jakiś czas naoliwiać specjalnym olejem, a gdy się stępi, to trzeba go będzie naostrzyć, a pewnego dnia po prostu wymienić. Jeśli prowadnica zostanie uszkodzona to również ją można wymienić – by jednak tego uniknąć warto zaopatrzyć się w osłonę na miecz, który zapewni łańcuchowi i prowadnicy odpowiednią ochronę, gdy piła będzie nieużywana.

Polecane promocje na narzędzia

Podobnie sprawa wygląda z kosiarkami – choć może nam się wydawać, że jest to „sprzęt nie do zdarcia”, to tak naprawdę co jakiś czas będziemy musieli wymieniać drobne elementy, które ulegają eksploatacji w czasie użytkowania. Kosy i podkaszarki elektryczne korzystają z głowic żyłkowych – linka tego typu, tnąca trawę dzięki obrotom o wysokiej prędkości, samoistnie się zużywa, więc warto mieć zapasowy kłębek na podorędziu. Nie inaczej jest z kosiarkami spalinowymi, których noże również się z czasem tępią, choć o wiele wolniej w porównaniu do wspomnianych linek.

Ubrania robocze, które gwarantują bezpieczeństwo i poprawiają komfort pracy

Korzystając z różnych elektronarzędzi zawsze powinniśmy pamiętać o własnym bezpieczeństwie. Warto zainwestować w ubrania ochronne, które w najbardziej ekstremalnych przypadkach mogą zapobiec poważnym wypadkom. Rękawice robocze z kevlarową powłoką gwarantują pewny chwyt i chronią dłonie przed przecięciem na całej powierzchni. Przydatna może okazać się również kamizelka narzędziowa – być może nie ma ona specjalnych właściwości ochronnych, ale dzięki licznym kieszeniom i schowkom, każde potrzebne narzędzie będziemy mieli zawsze przy sobie.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny