Naturalne sposoby impregnacji drewna
Impregnacja drewna jest niezwykle istotna dla zachowania jego walorów oraz trwałości. Dzięki specjalnym produktom do impregnacji nasącza się je różnymi substancjami, aby uchronić surowiec przed kornikami, grzybami, czynnikami atmosferycznymi i wieloma innymi zagrożeniami. Jednak impregnat impregnatowi nierówny, a część z nich może zawierać szkodliwe substancje.
Jak wybrać impregnat do drewna?
Przede wszystkim musimy dobierać środek zgodnie z jego przeznaczeniem. Jeżeli impregnat przeznaczony jest do stosowania na elementach zewnętrznych typu podbitki, elewacja, drobne budowle ogrodowe, to nie możemy zastosować go "przy okazji" we wnętrzu domu czy mieszkania. Grozi to narażaniem mieszkańców na wdychanie szkodliwych substancji. Jednym słowem drewno na zewnątrz i drewno w środku pomieszczeń impregnuje się inaczej.
Teoretycznie mówi się, że impregnaty służące do zastosowania wewnątrz emitują szkodliwe substancje tylko do czasu wchłonięcia lub wniknięcia w drewno. Z reguły na każdym opakowaniu jest taka informacja, kiedy impregnat przestaje emitować jakiekolwiek związki. Zwykle jest to czas około 48 godzin. Później wszystkie substancje lotne uwalniają się i nie ma zagrożenia dla organizmu człowieka. Kiedyś faktycznie, zdarzały się produkty zawierające szkodliwe substancje i niebezpieczne dla człowieka (chociażby używany przez wiele lat xylamid, który został wycofany ze sprzedaży).
Na wszystko trzeba jednak spojrzeć z dwóch stron. Skoro kiedyś dopuszczono do sprzedaży trujący impregnat i dopiero po pewnym czasie odkryto jego szkodliwość, jaką mamy pewność, że ta sytuacja nie powtórzy się? Dlatego czasem lepiej dmuchać na zimne i skierować się w stronę bardziej naturalnych rozwiązań. Tym bardziej, jeżeli w domu są dzieci. W takiej sytuacji powinniśmy podwójnie zadbać o to, aby najmłodsi mieszkańcy nie musieli narażać się na chemiczne substancje. Warto więc poznać naturalne sposoby impregnowania drewna.
Warto również wiedzieć, że impregnat oprócz ochrony drewna, może również je barwić. Dzięki temu możemy odświeżyć naturalny kolor drewna, albo nadać mu nowy odcień. Po dokładnej impregnacji z zabarwieniem, konstrukcja drewniana lub np. meble drewniane ogrodowe mogą wyglądać jak nowe. O tym jak ważna jest odpowiednio dobrana impregnacja drewna najlepiej wiedzą osoby, które zrobiły remont starego domu drewnianego - zobacz na musthavefashion.pl.
Naturalne impregnaty do drewna
W ofercie naturalnych impregnatów do drewna nie ma na rynku zbyt wielkiego wyboru. Najbardziej popularne są produkty na bazie oleju lnianego. To właśnie nim w dawniejszych czasach impregnowano drewno. Sposób ten przetrwał do dziś i dzięki temu możemy bez problemu dostać w sklepie naturalne impregnaty z olejem lnianym. Najbardziej popularny jest pokost lniany. Jest to zagęszczony olej z nasion lnu, do którego dodaje się dwa typy substancji wzbogacających: ułatwiające penetrację w głąb drewna i przyspieszające wysychanie (terpentyna, dodatki uszlachetniające na bazie żywic i rozpuszczalników organicznych). Konserwowanie drewna tego typu substancją znane jest od dawien dawna, a wytrzymałość drewnianych budowli sprzed dziesiątek i setek lat jest tego najlepszym dowodem.
Pokost lniany to zagęszczony olej z nasion lnu, do którego dodaje się dwa typy substancji wzbogacających: ułatwiające penetrację w głąb drewna i przyspieszające wysychanie. Dawniej jednym z dodatków były sole ołowiu, dziś, poza również klasyczną terpentyną, stosuje się dodatki uszlachetniające na bazie żywic i rozpuszczalników organicznych, choć bardzo często używany jest również „czysty” pokost – jest on wykorzystywany w procesie tzw. olejowania drewna i dziś najczęściej kojarzony jest z zieloną technologią jako wyrób w 100% naturalny.
Ciekawostką jest naturalny sposób impregnacji drewnianych schodów czy podłóg. Okazuje się bowiem, że do ich zabezpieczenia wystarczy... czarna herbata! Dzięki niej deski zyskają na gładkości oraz mogą zostać lekko przyciemnione. Dlaczego to właśnie herbata może konserwować powierzchnie drewniane? Zawarte w czarnej herbacie garbniki naturalnie chronią drewno przed mikroorganizmami, a sama herbata działa na nie jak politura, delikatnie barwi podłogę oraz wygładza, łagodząc powstałe ślady użytkowania.
Nie ważne, czy planujesz odnowienie i zabezpieczenie drewnianej huśtawki w ogrodzie, czy gruntowy remont starego domu, ważny jest odpowiedni dobór impregnatu do drewna. Mimo tego, że producenci zapewniają o bezpieczeństwie chemicznych środków, to może warto jednak skłonić się w stronę natury i wybrać naturalny impregnat. Tym bardziej, że przecież konserwowany surowiec również jest w naturalny.
artykuł partnera