Nawiewniki higrosterowane i nawiewniki ciśnieniowe ratunkiem dla naszego zdrowia

Nawiewniki higrosterowane - co warto wiedzieć?

Dzisiaj budujemy domy szczelne i docieplone, a wszystko po to, aby w okresie jesienno-zimowym ponosić jak najniższe koszty ogrzewania. Nie ma się co dziwić, ponieważ ceny ogrzewania z roku na rok szybują w górę, a Polska to kraj, w którym okres grzewczy trwa bardzo długo. Niestety z uwagi na oszczędność bardzo często przymykamy oko na prawidłowe wentylowanie pomieszczeń, co ma ogromny i jednocześnie negatywny wpływ zarówno na zdrowie, jak i komfort życia lokatorów. Z pomocą przychodzą higrosterowane nawiewniki.

Nieprawidłowe stężenie wilgotności wewnątrz budynku ma negatywny wpływ nie tylko na funkcjonowanie organizmu, ale także na sam budynek oraz wszelkie jego wyposażenie – takie jak meble czy sprzęty gospodarstwa domowego. Przy zbyt dużej wilgotności wyroby drewnopochodne, takie jak drzwi czy meble, pęcznieją i tracą swoje walory estetyczne oraz funkcjonalne. Równie negatywny wpływ ma para wodna na sam budynek, a dokładniej rzecz ujmując, na materiał, z którego został stworzony. Nieprawidłowa wentylacja, a co za tym idzie, zbyt duży poziom wilgotności w pomieszczeniu ma wręcz degradacyjny wpływ na nasz dom.

Nasuwa się pytanie – skąd w ogóle bierze się ta wilgoć w powietrzu? Cóż, prawda jest taka, że w dużej mierze sami ją produkujemy. W przeciętnym domu rodzinnym podczas codziennych zajęć, takich jak gotowanie, mycie czy nawet oddychanie, lokatorzy dostarczają do powietrza blisko 12 litrów wody! Doprowadza to do znacznego przekroczenia prawidłowego stopnia wilgotności w powietrzu, które powinno oscylować pomiędzy 45 a 65%. Nadmierną wilgotność powietrza możemy zauważyć gołym okiem, szczególnie w chłodniejsze dni, kiedy to na szybach okien gromadzą się krople wody.

Nawiewniki higrosterowane - rodzaje

Wychodząc naprzeciw potrzebom, powstały specjalne nawiewniki ścienne oraz wywietrzniki do okien, dzięki którym powietrze w domu staje się świeże i wolne od toksyn. Spośród dostępnych na rynku produktów rozróżniamy między innymi nawiewniki higrosterowane, które dodatkowo dzielą się na okienne i ścienne. Taki nawiewnik higrosterowany to doskonały zamiennik dla zwykłych wentylatorów czy kanałów wentylacyjnych, które działają jako wentylacja mechaniczna. Nawiewnik higrosterowany działa naturalnie, ponieważ otwarcie przepustnicy regulowane jest poziomem wilgotności względnej w pomieszczeniu. Higrosterowane nawiewniki to dobre rozwiązanie do każdego pomieszczenia.

Nawiewnik higrosterowany okienny to pewnego rodzaju nawietrzak okienny, montowany w górnej części okna. Zapewni on dopływ świeżego powietrza do pomieszczeń, nawet przy szczelnie zamkniętym oknie. Z pośród dostępnych na rynku produktów powinniśmy precyzyjnie dobierać wywietrzniki do okien pod względem wydajności jak i izolacji akustycznej. Wbrew pozorom izolacja akustyczna ma wielkie znaczenie, szczególnie jeśli montujemy je w oknach sypialni czy pokoju dziecięcego.

Alternatywą dla nawiewników okiennych są nawiewniki ścienne, które jak sama nazwa wskazuje montujemy na ścianie. Nawiewnik ścienny higrosterowany w zasadzie ma takie samo działanie -  doprowadza świeże i czyste powietrze do wnętrza budynku. Nawiewnik ścienny higrosterowany może być idealnym rozwiązaniem dla hal czy pomieszczeń biurowych, gdzie z przyczyn technicznych nie można zamontować nawiewników okiennych.

Nawiewniki ciśnieniowe

Nawiewniki ciśnieniowe, jak wszystkie nawiewniki, są elementami odpowiadającymi za doprowadzenie świeżego strumienia powietrza z zewnątrz do wnętrza budynku. Dzięki nim gwarantujemy odpowiednią cyrkulacje powietrza oraz zmniejszamy wilgotność w pomieszczeniu.

Nawiewniki ciśnieniowe, choć na pierwszy rzut oka są łudząco podobne do nawiewników higrosterowanych, to jednak różnią się od siebie zastosowaną technologią i tym samym zasadą działania, ale o tym troszkę później.  Mimo tego, podobnie jak nawiewniki higrosterowane są samoregulujące, co przekłada się na stały i kontrolowany przepływ powietrza i znacząco ogranicza koszty ogrzewania. Ten rodzaj wentylacji sprawdzi się szczególnie tam, gdzie wilgotność powietrza jest wyższa – czyli w domach i mieszkaniach usytuowanych bliżej zbiorników wodnych.

Do wyboru mamy również nawiewniki ścienne jak i okienne, których jedyna różnica polega na miejscu montażu, zaś zasada działania jak i przeznaczenie pozostają niezmienne. Sprawdź także, co warto wiedzieć na temat wentylacji mechanicznej.

Na jakich zasadach działają nawiewniki higrosterowane?

Nawiewnik higrosterowany, czyli wentylator sterowany wilgotnością powietrza

Nawiewniki higrosterowane w swojej budowie posiadają specjalną taśmę poliamidową, której zadaniem jest stała analiza poziomu wilgotności względnej w pomieszczeniu. Zależnie od stopnia wilgotności względnej, nawietrzak okienny higrosterowany zmienia otwarcie nawiewnika, tym samym dostosowując odpowiednio ilość napływu powietrza do potrzeb lokatorów.

Ich zasada działania ma ogromny wpływ na ograniczenia kosztów ogrzewania. Dzieje się tak ponieważ automatyczna regulacja pozwala ograniczyć ilość dopływu powietrza w czasie, gdy w domu nikogo nie ma. Dlaczego? Otóż podczas naszej nieobecności zmniejsza się wilgotność względna, która jest zależna od poziomu zanieczyszczeń, jaki panuje w powietrzu. Wpływ na niego mają codzienne czynności, czyli oddychanie, pocenie się, a nawet pranie, prasowanie czy gotowanie. Ujmując prościej – im większa będzie wilgotność względna tym nawiewnik będzie dostarczał większą ilość strumienia powietrza poprzez większe otwarcie przepustnicy.

Wydawać by się mogło, że może to mieć wpływ na akustykę. Nic bardziej mylnego. Nawiewniki higrosterowane zarówno te okiennem jak i nawiewniki ścienne zabezpiecza specjalna izolacja akustyczna, która doskonale tłumi dźwięki docierające z zewnątrz. Dzięki temu zyskujemy cyrkulację powietrza, przy jednoczesnym zachowaniu komfortu akustycznego podczas wentylacji.

Nawiewnik ścienny higrosterowany, jak i nawiewniki okienne doskonale regulują ilość pary wodnej w pomieszczeniu, pozwalając dostarczyć idealną proporcjonalnie ilość świeżego powietrza. Warto tutaj wspomnieć, że urządzenia te zostały tak zbudowane, aby ich czujniki nie stykały się bezpośrednio z zewnętrznym powietrzem, a analizowały warunki jakie panują w pomieszczeniu.

Co więcej nawiewniki higrosterowane działają bez jakiegokolwiek zasilania elektrycznego oraz nie wymagają udziału człowieka. Niemniej jednak posiadają możliwość ręcznego ustawienia blokady, dzięki czemu domownicy mogą regulować minimalny przepływ powietrza.

Nawiewniki ciśnieniowe – zasada działania

Nawiewniki ciśnieniowe – samoregulujące

Ciśnieniowe wywietrzniki do okien czy też nawiewniki ścienne ciśnieniowe działają na zasadzie pomiaru różnicy ciśnienia na zewnątrz i w pomieszczeniu. W ten sposób regulują ilość dopływu powietrza. Maksymalna wydajność takiego nawiewnika osiągana jest wraz ze wzrostem poziomu różnicy ciśnień. Wydawać by się mogło, że np. w wietrzne dni nawiewnik będzie działał na maksymalnych wartościach. Ale producenci przewidzieli takie sytuacje i dlatego też wraz z dalszym wzrostem różnicy, skrzydełka odchylają się i w ten sposób ograniczany jest przepływ powietrza.

Podobnie jak w przypadku wcześniej opisywanych nawiewników, również i tutaj regulacja odbywa się automatycznie bez potrzeby ingerencji człowieka. Niemniej jednak nawiewniki ciśnieniowe także pozwalają ograniczyć ręcznie przepływ powietrza do minimum.

Nawiewniki ciśnieniowe, bez względu na to czy będą to okienne czy nawiewniki ścienne, mają ogromny wpływ na komfort życia użytkowników. Ich montaż pozwala przeciwdziałać powstawaniu nadmiernej pary wodnej. Ma to również wpływ na poprawę jakości powietrza, jakie panuje w pomieszczeniu i zapobiega negatywnym skutkom nieprawidłowej wentylacji.

Ceny nawiewników – czyli ile kosztują nawiewniki higrosterowane, a ile nawiewniki ciśnieniowe

Cena nawiewników higrosterowanych

Wydawać by się mogło, że komfort jaki daje taki nawietrzak okienny sporo kosztuje. Tymczasem przy odpowiednim planowaniu i wcześniejszym zorientowaniu się w temacie, możemy naprawdę sporo zaoszczędzić i zamontować nawiewnik higrosterowany w atrakcyjnej cenie.

Aby ponieść jak najniższe koszty, warto zaplanować taki zakup już na etapie budowy domu, bądź generalnego remontu mieszkania, kiedy to wymianie podlegają np. okna. Wówczas możemy skorzystać z ofert bezpośrednio u producentów okien i zamówić nawietrzak okienny wraz z oknem. Sposób ten zapewni ponadto fachowy montaż nawiewnika wraz ze wszystkimi elementami okna.

Niemniej jednak równie dobrze możemy zakupić wywietrzniki do okien już zamontowanych. Wówczas cena nawiewników higrosterowanych okiennych waha się pomiędzy 100 a 300 zł. Zaś za nawiewnik ścienny higrosterowany musimy zapłacić w granicach 200 – 400 zł. Cena nawiewników higrosterowanych zależna jest między innymi od jego rodzaju (okienny/ścienny), jak i od wyposażenia. Droższe nawiewniki wyposażone są dodatkowo w izolację akustyczną czy np. okap (zarówno nawiewnik ścienny higrosterowany, jak i ciśnieniowy). Takie urządzenie warte jest swojej ceny, gdyż nieporównywalnie poprawia komfort życia i wpływa pozytywnie na jakość powietrza w domu. A może zainteresuje cię także klimatyzacja do domu i mieszkania?

Cena nawiewników ciśnieniowych

Nawiewniki ciśnieniowe są nieco tańsze od higrosterowanych. Za tego typu nawietrzak okienny zapłacimy w granicach 50-150 zł, zaś ciśnieniowe nawiewniki ścienne kosztują podobnie jak higrosterowane – 200-400 zł.

Jak widać cena nawiewników higrosterowanych jak i ciśnieniowych jest podobna, zasada działania różna, ale funkcję spełniają tę samą – gwarantują prawidłową cyrkulację powietrza w domu. Wbrew pozorom warto jest zainwestować w taki produkt, gdyż przekłada się to na poprawę zdrowia i jakości życia. A na zdrowiu nie powinno się oszczędzać!

Podsumowując, odpowiednia wentylacja w pomieszczeniach jest niezwykle ważna dla naszego organizmu. Nawiewniki ścienne, jak i okienne są szczególnie polecane osobom cierpiącym na różnego rodzaju alergie, a także rodzinom z dziećmi. Prawidłowa cyrkulacja powietrza poprawia samopoczucie i zmniejsza ryzyko rozwoju szkodliwych dla zdrowia grzybów i pleśni. Nawiewniki higrosterowane czy ciśnieniowe są to nowoczesne systemy wentylacyjne, które wykorzystują naturalną wentylację. Jest to zupełnie inny rodzaj wentylacji niż wentylacja mechaniczna – gdyż działają samodzielnie, bez wykorzystania prądu i bez konieczności ingerencji człowieka.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny