Nawiewniki okienne

W celu zapewnienia naturalnej wentylacji można skorzystać z kilku rozwiązań, bez wątpienia jednak najlepszym z nich są nawiewniki, z których decyduje się skorzystać coraz więcej osób, zwłaszcza posiadaczy nowoczesnych okien energooszczędnych.

Cechy nawiewników

Nawiewniki, zwane także nawietrzakami, to urządzenia montowane w oknach, które mają za zadanie zapewnić dostęp świeżego powietrza z zewnątrz, oczywiście w pożądanej ilości. Nie jest ona na tyle duża, by możliwe było obniżenie temperatury panującej w budynku, dlatego nawiewniki są lepszym rozwiązaniem niż inne stosowane do zapewnienia wentylacji.

Najczęściej stosuje się rozszczelnianie okien, na przykład poprzez wyjmowanie uszczelki, a także ręczne uchylanie okien. To pierwsze rozwiązanie jednak wpływa na oziębienie pomieszczeń, drugie zaś jest kłopotliwe i nie zawsze możliwe do wykonania (na przykład podczas nieobecności ludzi w budynku). Nawiewniki zaś są wygodne w użytkowaniu, zwłaszcza że ich poszczególne rodzaje działają w określony sposób.

Typy nawiewników

W ofercie firmy Okna Mielczarek znaleźć można nawiewniki higrosterowane, ciśnieniowe oraz ręczne. Każdy z tych rodzajów ma własne zalety, warto zatem dobierać te urządzenia przede wszystkim pod kątem własnych preferencji, dopasowując ich działanie do swoich potrzeb i oczekiwań. Nawiewniki higrosterowane same dozują ilość przepuszczanego powietrza, uzależniając ją od stopnia wilgotności w pomieszczeniu, czyli od obecności w nim pary wodnej.
Takie nawiewniki pozwalają na szczególnie dobrą wentylację na przykład podczas gotowania czy suszenia prania. Nawiewniki ciśnieniowe są nie mniej wygodne, gdyż również same regulują ilość wpuszczanego do wnętrza powietrza, uwzględniając różnice ciśnień wewnątrz i na zewnątrz. Trzeba jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach użytkowanie tych dwóch typów nawietrzaków jest ograniczone przez przepisy. Dotyczy to na przykład mieszkań z instalacją gazową w postaci podgrzewaczy do wody. W takich przypadkach alternatywą są ręcznie sterowane nawiewniki, w których wystarczy zmieniać położenie przepustnicy, regulując dopływ świeżego powietrza w zależności od potrzeb.

Więcej informacji technicznych znajdziesz na www.oknamielczarek.pl/nawiewniki/. Zapraszamy

artykuł zewnętrzny

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 75,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny