Czym jest i jak działa nawilżacz powietrza

Najprościej tłumacząc nawilżacz powietrza na kaloryfer, to nic innego jak pojemnik na wodę, który umieszczamy na grzejniku. Pod wpływem ciepła woda zaczyna parować, dzięki czemu w pomieszczeniach jesteśmy w stanie utrzymywać dość wysoką wilgotność powietrza. Bardzo często nawilżacze na grzejnik posiadają dodatkowo specjalny wkład bibułowy lub bawełniany. W ten sposób rzeczywiście możemy zwiększyć efektywność działania.

Należy mieć na uwadze, że zarówno żeberkowy, jak i również panelowy grzejnik może nam z powodzeniem posłużyć do tego, aby faktycznie zwiększyć wilgotność powietrza w mieszkaniu. Warto jednak mieć na uwadze, że taki pojemnik na wodę nie tylko posiada wiele zalet, ale również trzeba się liczyć z pewnymi wadami. Jeżeli chodzi o korzyści, jakie wypływają z korzystania z nawilżacza na kaloryfer żeberkowy lub panelowy, to przede wszystkim należy wspomnieć o:

 • Tani i prosty sposób na podwyższenie poziomu wilgotności powietrza w mieszkaniu - cena takich nawilżaczy powietrza jest naprawdę bardzo niska. Ponadto bez problemu możemy je kupić w sklepach z wyposażeniem dla domu, jak i również na serwisach aukcyjnych. Wystarczy napełnić pojemnik na wodę, aby móc korzystać z dobrodziejstw nawilżacza.
 • Designerski wygląd - nawilżacze występują w postaci pojemników na wodę, które często są bardzo dekoracyjne. W związku z tym, możemy je również potraktować jako ozdobę do sypialni, pokoju dziecięcego lub salonu.
 • Dopasowanie do każdego typu grzejnika - nawilżacz powietrza na kaloryfer jest skonstruowany w taki sposób, aby bez problemu powiesić go na dowolnym grzejniku. Dlatego nie musimy się obawiać, że posiadamy grzejnik żeberkowy starego typu, ponieważ bez problemu będziemy mogli go przymocować.
 • Szeroki wybór różnych typów nawilżaczy na grzejnik - przede wszystkim nawilżacze możemy podzielić pod względem materiału, z jakiego został wykonany. W ten sposób nie ma najmniejszego problemu ze znalezieniem odpowiedniego pojemnika na wodę, który spełni wszystkie nasze oczekiwania.
 • Grzejnik z nawilżaczem można potraktować jako odświeżacz powietrza - do pojemnika na wodę można kupić specjalne olejki do nawilżaczy ceramicznych. Dzięki temu wydzielająca się para wodna będzie unosiła jednocześnie olejków eterycznych o przyjemnym zapachu.

AGD w atrakcyjnych cenach - sprawdź promocje!

Wybierając nawilżacz powietrza na grzejnik, musimy być również świadomi tego, jakimi wadami się wyróżnia ten sposób nawilżania powietrza w pomieszczeniach. Przed zakupem należy uwzględnić:

 • Nawilżacz działa tylko przy ciepłych grzejnikach - niestety przymocowany ceramiczny pojemnik na wodę nie działa w czasie, gdy grzejniki są zimne. Warunkiem unoszenia się cząsteczek pary wodnej jest nagrzanie grzejnika i przekazanie energii cieplnej wodzie. Dlatego nawilżanie powietrza nie jest często możliwe w sezonie wiosenno-wakacyjnym.
 • Konieczne jest odpowietrzanie grzejników - jeżeli grzejnik nie działa, to również nie będziemy mogli korzystać z nawilżacza powietrza. Dlatego ważne jest regularne odpowietrzanie grzejników, aby ich wydajność grzania była jak największa.
 • Brak kontroli nad poziomem wilgotności powietrza w mieszkaniu - niestety grzejnik z nawilżaczem jest sposobem na zwiększenie wilgotności powietrza, na którego poziom nie mamy zbyt wielkiego wpływu. W porównaniu elektryczne nawilżacze pozwalają na ustawienie parametru, jakim jest ustawienie odpowiedniej wilgotności powietrza.
 • Niższa wydajność w porównaniu do nawilżaczy elektrycznych - wybierając pojemnik na wodę zamiast elektronicznego nawilżacza, niestety trzeba liczyć się z dużo niższą wydajnością wydzielanej pary wodnej. Sprawdź także ten artykuł o wyborze nawilżacza powietrza z jonizatorem.

Nawilżacze powietrza - rodzaje

Jeżeli już wiemy, w jaki sposób działa grzejnik z nawilżaczem, a także dlaczego ważne jest odpowietrzanie grzejników, to możemy również sprawdzić popularne typy pojemników na wodę. Tutaj podzielimy je przede wszystkim pod względem typu materiału, z jakiego zostały wykonane. Dobrze jest także sprawdzić opinie na temat każdego z nich, aby się przekonać, który rodzaj nawilżacza będzie dla nas najlepszy.

Wybierając pojemniki na wodę, możemy zdecydować się na:

 • Nawilżacz powietrza na kaloryfer ceramiczny - najpopularniejszy typ nawilżacza na kaloryfer. Właśnie ceramiczny pojemnik traktuje się często także jak odświeżacz, wlewając do wody olejki eteryczne. Proces odparowywania wody przebiega znacznie wolniej niż w przypadku pojemników stalowych. Ceramiczny pojemnik jest również często designerskim dodatkiem do mieszkania.
 • Nawilżacz plastikowy - grzejnik z nawilżaczem plastikowym to doskonały pomysł dla osób, dla których liczy się jak najniższa cena. Ponadto plastikowy pojemnik jest najczęściej wyposażony we wcześniej wspomniany podkład bibułowy lub bawełniany.
 • Nawilżacz stalowy - rzadko wybierany typ nawilżacza na grzejnik, chociażby ze względu na szybki proces odparowywania wody

Nawilżacz powietrza na grzejnik - polecane nawilżacze powietrza

Jest bardzo ważne, aby przed sezonem jesienno-zimowym zadbać o odpowietrzanie grzejników, dzięki czemu nawilżacz ceramiczny lub plastikowy będą działać jeszcze efektywniej. Zastanawiając się, jaki nawilżacz powietrza na kaloryfer kupić, możemy prześledzić 3 najpopularniejsze modele, które poleca niejeden sklep internetowy.

Przeglądając najpopularniejsze modele nawilżaczy powietrza na kaloryfer, wśród nich wymienimy:

 • Ceramiczny nawilżacz powietrza na kaloryfer Wenko w kształcie kota - tego typu nawilżacz warto kupić do pokoju dziecięcego, chociażby ze względu na zabawny kształt kotów. W tego typu nawilżacze jest wyposażony m.in. sklep Empik.
 • Ceramiczny nawilżacz powietrza Eurobatt - kolejny model, który pasuje do pokoju dziecięcego. Wyposażony jest w niego sklep internetowy, jednocześnie wiemy, że produkt posiada bardzo dobre opinie na swój temat.
 • Plastikowy nawilżacz powietrza Sunplast Pastel Oval 300 ml - jego zaletą jest niska cena, a także przyjemny design. Motyw kwiatowy świetnie sprawdzi się do każdego pomieszczenia.

Nawilżacze powietrza - ceny i opinie

Niezależnie od tego, czy wybieramy nawilżacz na kaloryfer żeberkowy lub panelowy, to zwracamy uwagę na jego wygląd zewnętrzny, a także cenę, jaką musimy zapłacić. W poniższym zestawieniu będziemy mogli sprawdzić, jaki sklep posiada w swojej ofercie takie nawilżacze, a także pozostałe akcesoria przydatne w domu.

Przykładowe ceny i opinie na nawilżacze na grzejnik, a także pozostałe akcesoria

Nazwa produktu

Cena

Grzejnik z nawilżaczem powietrza Metrox kot biały, sklep Castorama

Cena 15,98 zł - bardzo dobre opinie

Odświeżacz olejek do nawilżaczy ceramicznych, pomarańcza

9,96 zł

Plastikowy nawilżacz, odświeżacz powietrza na kaloryfer żeberkowy Metrox nr 111

26,11 zł

Nawilżacz, odświeżacz ceramiczny DOM

16,95 zł

Lampa owadobójcza Esperanza Terminator II

14,99 zł

Lampa owadobójcza Noveen IKN823

27,99 zł

Lampa owadobójcza Bioogród

44,99 zł

Lampa owadobójcza Media-Tech

69,99 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny