Nawóz siarczan magnezu – opinie, ceny i porady

Dlaczego nawóz siarczan magnezu jest skuteczny?

Siarczan magnezu potrafi bardzo szybo dostarczyć roślinom brakującą siarkę i magnez. Oba te składniki są konieczne, by móc uzyskać wysokie pony dobrej jakości zarówno w rolnictwie, jak i ogrodnictwie. Siarka wpływa na zwiększenie plonowania, zawartości tłuszczów w nasionach oleistych roślin, zawartości białka w ziarnie czy skrobi w ziemniakach. Magnez z kolei jest podstawowym składnikiem procesu fotosyntezy, który jednocześnie jest też aktywatorem różnych enzymów. To właśnie on może wyregulować energetyczną gospodarkę poszczególnych roślin.

Nawóz siarczan magnezu (np. granulowany) może szybko wyeliminować niedobór siarki i magnezu. Bardzo często stosuje się go przez to w ogrodnictwie i rolnictwie. Osoby uprawiające ziemię używają nawozu również do iglaków – bo siarczan magnezu pozytywnie wpływa chociażby na igły. Jeżeli chcesz zastosować taki nawóz, do jego rozprowadzenia przydać się może specjalistyczny rozsiewacz do nawozu lub sprawdzone siewniki do nawozów (służą też do rozprowadzania nawozów wapniowych). Pamiętaj tylko, że najlepiej będzie przeprowadzić nawożenie siarczanem magnezu wiosną lub wczesną jesienią.

Zastosowanie nawozu siarczanu magnezu

Nawóz siarczan magnezu można używać w wielu sytuacjach, związanych z pielęgnacją upraw i zwiększeniem ich efektywności. Stosowanie nawozu siarczanu z całą pewnością polepszy stan roślin – pod warunkiem, że będziesz znał dawkowanie nawozu. Możesz zastosować nawóz np. do:

  • zabiegów dolistnych – tutaj szczególnie polecany jest siarczan magnezu siedmiowodny, w formie wodnego roztworu. (np. Intermag, ceny ok. 35-40 zł / 25 kg). Jeżeli pojawią się jakieś objawy niedoboru magnezu i siarki rośliny, właśnie wtedy będziesz mógł zastosować nawóz.
  • fertygacji – z siarczanu magnezu można przyrządzić np. pożywkę do fertygacji. Musisz jednak dostosować ją tak samo, jak dawki nawozu, do podłoża, wymagań danych roślin i warunków, w jakich są posadzone.

Jak już wspominaliśmy, doskonałą porą na uzupełnienie niedoboru siarki i magnezu będzie wiosna. Wówczas możesz użyć rozsiewacz do nawozu (np. przeznaczony do nawozów wapniowych) lub postawić na inne siewniki do nawozów. Siarczan magnezu warto stosować wiosną, zwłaszcza że zazwyczaj właśnie wtedy zaczynają pojawiać się niedobory owych składników na polu. Sprawdź także ten artykuł z polecanymi nawozami wieloskładnikowymi.

Polecane nawozy do ogrodu

Nawożenie siarczanem magnezu

Siarczan magnezu – jakie jeszcze ma właściwości?

Nawóz siarczan magnezu polecany jest do odżywiania roślin, zwłaszcza że magnez jest nieodłącznym ich makroskładnikiem. Razem z siarką, tworzą ważną część metabolizmu azotu roślin. Właśnie dzięki swoim właściwościom, nawóz siarczan magnezu może przyczynić się do jego mniejszego pobierania. Rośliny wykorzystują magnez również po to, by budować związki organiczne i tkanki. W dodatku, magnez odpowiada również za ich różne funkcje fizjologiczne, zatem gra ważną rolę w metabolizmie roślin. Nic więc dziwnego, że rolnicy i ogrodnicy mówią o nim „pierwiastek życia”.

Dzięki swoim właściwościom, nawóz siarczan magnezu - granulowany czy też w formie wodnego roztworu – może korzystnie wpłynąć na proces fotosyntezy roślin zielonych. Nawóz może usprawnić procesy życiowe roślin, dostarczając im cennego źródła energii oraz składników odżywczych. Gdy rośliny mają niedobór magnezu, zazwyczaj słabnie ich ilość chlorofilu. A to z kolei osłabia zdolność syntezy organicznych związków. Jak więc można zauważyć, siarczan magnezu może wpłynąć pozytywne na wiele procesów zachodzących w roślinach, m.in. oddychanie, syntezę białek / tłuszczów / cukrów czy witamin. Jeżeli opanujesz dawkowanie nawozu siarczanu magnezu, z całą pewnością przyczynisz się takim nawożeniem do poprawienia się odporności roślin (np. na atak szkodników czy różne choroby).

Ceny poszczególnych nawozów siarczanu magnezu

Na pewno zastanawiasz się, które nawozy siarczanu będą najbardziej skuteczne. Przygotowaliśmy spis polecanych produktów, które można stosować w rolnictwie oraz ogrodnictwie. Dawki produktów zamieszczone są w instrukcji producentów lub na opakowaniach. Należy się do nich stosować, by nawożenie było skuteczne.

  • Siarczan magnezu Intermag (siedmiowodny) – ok. 40 zł / 25 kg
  • Siarczan magnezu Siarkolop (granulowany) – ok. 30 zł / 25 kg
  • Siarczan magnezu Yara (Krista) – ok. 40 zł / 25 kg
  • Siarczan magnezu Ogród Start – ok. 13 zł / 2 kg
  • Siarczan magnezu Biomus – ok. 15 zł / 1 kg
  • Siarczan magnezu Agravita – ok. 40 zł / 25 kg
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 89,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny