Nawóz z pokrzyw krok po kroku – jak go zrobić i stosować
Nawóz z pokrzyw jest organicznym nawozem, dzięki któremu można wpłynąć na stan roślin w ogrodzie. Pokrzywa jest pospolitym chwastem, mogącym posłużyć idealnie za nawóz organiczny, np. pod pomidory czy róże. Naturalny nawóz z pokrzywy jest dobrym oraz tanim sposobem na to, by móc ekologicznie nawozić swój ogród. Jak powstaje gnojówka z pokrzywy? Dlaczego nawozy naturalne są tak skuteczne? Dowiedz się więcej!
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Nawóz z pokrzyw – jak powstaje?
Gnojówka z pokrzyw, krok po kroku
Aby przygotować 10 litrów nawozu z pokrzywy, potrzeba będzie do tego 1 kilograma świeżej pokrzywy. Zaleca się zrywanie młodego ziela, zanim zakwitnie. Pokrzywę trzeba będzie pociąć na małe kawałki. Następnie, ułożyć trzeba ją na dnie plastikowego naczynia. Oczywiście, może to być również duże wiaderko albo beczka. Betonowe bądź metalowe pojemniki niestety, ale kompletnie nie zdadzą egzaminu.
- Zalej pociętą pokrzywę 10 litrami wody. Możesz posłużyć się odstaną deszczówką. Pamiętaj przy tym, by zostawić ok. 10 centymetrów wolnej przestrzeni od krawędzi pojemnika!
- Nakryj pojemnik siatką bądź gazą.
- Nie zamykaj pojemnika! Fermentacja musi zachodzić w tlenie. Ustaw pojemnik w zacienionym i cichym miejscu. Najlepiej, by pojemnik stał tam przez dwa tygodnie. Nie ma jednak przeciwwskazań, by nawóz fermentował nawet do 20 dni.
- Każdego dnia mieszaj fermentującą zawartość pojemnika. To konieczne, aby dostarczyć pokrzywie dodatkowego tlenu – jest on niezbędny w procesie fermentacji.
- Naturalny nawóz z pokrzywy wydaje dość ostry zapach, więc lepiej nie robić tego w domu (a np. w garażu, murowanej piwnicy). By złagodzić woń, możesz dodać do roztworu mączkę skalną i potas.
- Gnojówka z pokrzyw będzie gotowa w momencie, gdy piana zniknie z powierzchni wody i przestanie się burzyć. Roztwór powinien też zmienić barwę na brunatną.
Zastanawiasz się, jak długo gnojówka z pokrzyw może posłużyć do nawożenia? Otóż, gdy umieścisz ją w zacienionym miejscu, które będzie suche i ciche, nawozem będziesz mógł posługiwać się przez ponad miesiąc czasu.
Nawóz organiczny pod pomidory i nawóz do róż. Do czego stosować gnojówkę z pokrzywy?
Nawóz z pokrzyw będzie doskonały szczególnie dla ogrodowych roślin. Z jego pomocą możesz nawozić m.in.:
- ogórki
- pomidory
- rośliny owocowe
- rośliny ozdobne
Możesz korzystać z nawozu w celu zwalczania szkodników takich, jak przędziorek albo mszyce. Warto też walczyć nawozem z pokrzywy z różnymi chorobami grzybowymi w ogrodzie (jak szara pleśń, choroby winogron czy choroby pomidorów). Nawóz do róż czy nawóz pod pomidory w postaci pokrzyw będzie uzdrawiał rośliny, poprawiał ich wzrastanie, a także ulepszał „zieloność” – czyli tworzenie się chlorofilu, dzięki któremu rośliny są bardziej zielone. Nawóz z pokrzyw ma też zaletę w postaci zachęcania dżdżownic do bytowania w nim. Dżdżownice będą z kolei poprawiać porowatość gleby, która automatycznie stanie się żyźniejsza. A więc, naturalny nawóz z pokrzywy to same zalety. Sprawdź także ten artykuł z polecanymi nawozami wieloskładnikowymi.
Zanim zdecydujesz się zastosować nawóz z pokrzyw, powinieneś poznać dawkowanie i sposób rozcieńczania nawozu z wodą. To ważne, bo nawóz koniecznie trzeba rozrobić z wodą! Dawkowanie może być w proporcji 1:10 albo 1:20 – w zależności od potrzeb:
Dawkowanie 1:10 – w ten sposób rozcieńczona gnojówka z pokrzyw nada się dla różnych roślin ogrodowych. Możesz tym roztworem nawozić np. ogórki, rośliny kwitnące i owocowe. W grę wchodzi też podlewanie pomidorów pokrzywą.
Dawkowanie 1:20 – w ten sposób przygotowany nawóz z pokrzyw będzie stanowił naturalny środek ochronny dla roślin, zabezpieczając je przed różnymi szkodnikami (np. mszycami). Dodatkowo, tak rozcieńczoną mieszanką pozbędziesz się również niektórych chorób grzybowych (jak powszechny mączniak prawdziwy). Nawóz z pokrzyw w proporcji 1:20 świetnie uzupełni też niedobory roślin w niektóre pierwiastki.
Nawozy naturalne, czyli dlaczego warto robić je z pokrzywy
Nawóz z pokrzyw – czy warto przygotować samemu?
Oczywiście, że tak! Gnojówka z pokrzywy jest bardzo często negowana przez tych ogrodników, którzy zajmują się uprawą ogrodu fachowo. Niestety, wielu z nich stosuje wyłącznie sztuczne (chemiczne) nawozy, nie decydując się na mało skuteczne nawozy naturalne. Stąd takie, a nie inne zdanie ogrodników. Można zgodzić się, że nawóz z pokrzyw nie jest może aż tak skutecznym środkiem, jak np. pestycydy, będące chemiczne. Ale, gdy szkody w ogrodzie są niewielkie, jak najbardziej będzie można używać naturalnego nawozu z pokrzywy. To świetny pomysł również, gdy dany problem w ogrodzie jest dopiero w początkowej fazie.
Pokrzywy posiadają wiele cennych składników pokarmowych. Zawierają w sobie m.in. magnez, żelazo, krzem, azot, potas, cynk, mangan, sole mineralne i kwasy organiczne. Są to zatem cenne składniki, które znacznie wpływają na rozwijanie się i wzrastanie roślin, a także ich kwitnienie. Nawozem z pokrzyw możesz polepszyć stan roślin, które rosną w gruncie. Jednak, nawóz bez problemu poradzi sobie również np. z pomidorkami rosnącymi w pojemniku. Dzięki niemu, roślina będzie szybciej rosła – zwłaszcza ta, która jest słabsza. Nawóz dostarczy wybranym roślinom cennych minerałów, wpłynie na stymulację wzrostu i zmniejszy pojawianie się chorób roślin.
Pamiętaj jednak, by nawozu z pokrzyw nie stosować w przypadku roślin, które preferują ubogie gleby. Nie poleca się więc używania naturalnego nawozu z pokrzyw nawłociom, słonecznikom, krwawnikowi i wolnorosnącym roślinom (np. okrywkowym).
A co, jeżeli nie potrafisz lub nie możesz zrobić nawozu?
W takim przypadku, gdy w domu nie masz np. warunków do przyrządzenia nawozu z pokrzyw, istnieje możliwość kupna gotowych produktów. Najczęściej spotkać można spotkać się z preparatami w postaci:
- gnojówki do oprysku, służącej zwalczaniu chorób i szkodników,
- koncentratu, służącego do opryskiwania i podlewania roślin w ogrodzie.