Nawożenie trawnika - kiedy zasilać trawę nawozem?

Zaleca się, aby nawozić trawnik maksymalnie 4 razy w roku. Przy czym istnieją konkretne terminy, kiedy zasilać trawę nawozami. Pierwsze nawożenie wykonujemy wczesną wiosną, kiedy zauważymy, że trawa zaczyna rosnąć. Jak często potem trawnik wymaga tego zabiegu pielęgnacyjnego? Okazuje się, że w zupełności wystarczy zrobić to raz na kilka miesięcy. Drugie nawożenie powinno być wykonane w maju. Czyli w okresie, kiedy trawa na dobre zacznie swoją wegetację. Jeżeli widzimy taką potrzebę, nawożenie letnie możemy powtórzyć, ale nie później niż do końca lipca. Po tym terminie czekamy już praktycznie do końca sezonu wegetacyjnego.

Kiedy zasilać trawę nawozem przed sezonem zimowym? Jeżeli będziemy mieli do czynienia z typową jesienną aurą, to warto nawożenie zaplanować na pierwszą połowę października. Jednak w ostatnich latach sytuacja pogodowa nie jest taka oczywista. Dlatego ten termin może przesunąć się nawet do końca października.

Należy mieć na uwadze, że powyższe wytyczne jak często i kiedy zasilać trawnik nawozami, dotyczy areałów, które mają przynajmniej dwa sezony. Świeżo założony trawnik wymaga częstszego nawożenia. Pierwsze nawożenie wykonujemy na kilka dni przed wysiewem trawy. Jak często później musimy stosować nawóz do trawy? Okazuje się, że na początku powinniśmy trawnik nawozić nawet co 7-10 dni, aby wzmocnić korzenie trawy. Po początkowym okresie przechodzimy już do normalnego trybu nawożenia. A może zainteresuje cię także ten artykuł z cennikiem koszenia trawy?

Nawożenie trawnika - czym nawozić trawnik?

Gdy już wiemy, jak często nawozić trawnik, trzeba jeszcze sobie odpowiedzieć, jaki nawóz do trawy stosować. Pierwsze nawożenie wykonujemy przy użyciu nawozów wzbogaconych o azot. Do tego celu sprawdzą się startowy nawóz do trawy. To właśnie azot odpowiada za szybki wzrost trawy. Oprócz tego wiosenny nawóz do trawy jest wzbogacony o potas i fosfor. Nawożenie trawnika preparatami zawierającymi wysokie stężenie azotu, można zaplanować tylko do połowy wakacji. Zbyt późne zastosowanie nawozów tego typu może niepotrzebnie rozwinąć wegetację, która nie skończy się przed sezonem zimowym. W ten sposób narażamy trawę na przemarznięcie.

Zastanawiając się, jaki nawóz na trawnik w sezonie letnim, lepiej jest sięgnąć po uniwersalne preparaty. Mają one wszystkie wyważone składniki, dzięki czemu nie ma ryzyka, iż z którymś przesadzimy. Czym nawozić trawę pod koniec sezonu? Koniecznie musi to być nawóz do trawy, który posiada bardzo niskie stężenie azotu. Za to nawożenie trawnika możemy przeprowadzić preparatami wzbogaconymi o potas i fosfor. Ich działanie zabezpieczy źdźbła przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi.

Nawożenie trawnika przez mężczyznę za pomocą spryskiwacza oraz nawóz do trawnika
Porady, czym nawozić trawnik, czyli polecane nawozy do trawnika

Wiedząc już czym nawozić trawę, a także w jakich odstępach, warto jeszcze spróbować domowych sposobów. Wśród nich znajduje się mieszanka składająca się z piwa, wody mineralnej oraz amoniaku. Świetnie sprawdzą się również skórki od bananów. Chociaż te z kolei są raczej polecane do kwiatów w okresie wegetacji, ze względu na bardzo wysokie stężenie azotu. Dlatego skórki od bananów możemy zalać gorącą wodą, a po tygodniu taki roztwór rozcieńczać z wodą, którą będziemy podlewać trawę. Oczywiście sam musisz zdecydować, jaki nawóz na trawnik ostatecznie wybrać. Szczególnie, jeżeli już chodzi o dobór konkretnego producenta preparatów.

Pielęgnacja trawnika - dosiewanie trawy, a nawożenie trawnika

Jak jeszcze powinna wyglądać pielęgnacja trawnika? Dosiewanie trawy jest kolejnym zabiegiem pielęgnacyjnym, o którym musimy pamiętać, zaraz po koszeniu oraz nawożeniu. Istnieją trzy różne powody, dla których zalecane jest dosiewanie trawy. Pierwszym z nich jest wzmocnienie kęp trawy oraz uzupełnienie braków po sezonie zimowym. Kolejne dosiewanie trawy może przypaść w sezonie letnim, szczególnie jeżeli doskwiera palące słońce. Wtedy wygrabiamy spalone źdźbła, a ich miejsce wypełniamy nowymi siewkami. Ostatni wysiew trawy możemy zaplanować w okresie jesiennym. Jest to ostatni moment na to, by zagęścić i wzmocnić trawnik.

Jeżeli już dosiałeś trawę, pewnie zastanawiasz się, jaki nawóz na trawnik będzie najlepszy. W tym przypadku trzeba się nieco wstrzymać, chociaż może się wydawać, że pierwsze nawożenie powinno odbyć się natychmiast. Okazuje się, że przy procesie dosiewania, zawsze musimy pamiętać o dodatkowej warstwie ziemi ogrodowej, która jest już sporym źródłem składników mineralnych. Dlatego pierwsze nawożenie należy przesunąć w czasie, aż nowa trawa nie tylko wzrośnie, ale również się wzmocni.

Chwasty na trawniku – jak sobie z nimi radzić?

Kolejnym problemem, który zaprząta głowę oprócz tego, jaki nawóz na trawnik będzie najlepszy, jest także sposób radzenia sobie z chwastami. Jeżeli pojawiają się chwasty na trawniku, takie jak skrzyp polny lub mech, wtedy mamy jasną informację o zbyt kwaśnym podłożu. Najlepszym rozwiązaniem będzie wapnowanie trawnika. Czym nawozić trawę, by pozbyć się skrzypu polnego? Zaleca się nawożenie trawnika przy użyciu nawozów wapniowych. Wapnowanie trawnika przy pomocy preparatów wzbogaconych o dolomit lub kredę nawozową, powinno rozwiązać problem. Jeżeli na Twojej działce są zbyt ciężkie gleby, wapnowanie trawnika zaplanujmy z większą ilością nawozu. Zanim jednak wykonamy wapnowanie trawnika, warto wcześniej zmierzyć rzeczywisty odczyn gleby, by go przez przypadek nie zaburzyć.

Chwasty na trawniku pojawiają się w sytuacji, gdy dochodzi zbyt mało promieni słonecznych lub trawa jest zbyt mocno wysuszona. Już wiemy, że na niektóre rodzaje chwastów pomoże po prostu wapnowanie trawnika. Jednak w przypadku takich gatunków jak mniszek lekarski, babka czy perz, trzeba dbać o właściwą pielęgnację trawy. Może pojawiać się wtedy pytanie czym nawozić trawnik, aby pozbyć się wszystkich chwastów. Jeżeli zachowamy wcześniej zalecane typy nawozów, a także będziemy systematycznie kosić trawę, to chwasty na trawniku nie powinny się pojawiać.

Podsumowując, to czym nawozić trawnik, już wiemy. Istotne jest nie tylko dostarczanie odpowiednich składników mineralnych, ale również dbanie o właściwy odczyn gleby. Dlatego, jeżeli zajdzie taka potrzeba, to należy przeprowadzić wapnowanie trawnika lub go odpowiednio zakwasić. Sam musisz sobie odpowiedzieć na pytanie czym nawozić trawę. Czy wybierzesz gotowe preparaty, czy jednak będziesz próbował domowych sposobów.

ikona podziel się Przekaż dalej