Nawozy - rodzaje, skład, zastosowanie, ceny, opinie

Rolnictwo i ogrodnictwo to dziedziny pod pewnymi względami podobne do siebie. W obu ważną rolę odgrywa uprawa rozmaitych roślin. Następnie ich zbiór i sprzedaż lub pozostawienie na własny użytek. Wspólną cechą jest też konieczność wspomagania rozwoju hodowanych gatunków. Do tego potrzebne są nawozy różnego typu. Rodzaje tych preparatów, skład i zastosowanie opisujemy w poniższym artykule. A podane informacje rozwijamy na naszej stronie.

Środki rolnicze i ogrodowe

Nawozy są grupą środków wykorzystywanych w uprawie roślin. Mają ogromny wpływ na rolnictwo i ogrodnictwo. Przede wszystkim poprawiają jakość gleby poprzez polepszanie jej właściwości fizycznych, chemicznych i biologicznych. Oprócz tego wprowadzają do ziemi składniki pokarmowe potrzebne roślinom. W ten sposób wspomagają ich rozwój i zwiększają ilość zbieranych plonów. Opisywane preparaty można podzielić na dwie główne grupy. W pierwszej znalazły się wersje mineralne zwane też sztucznymi. Druga skupia popularne odmiany naturalne. Poza sposobem wytwarzania różnią się składem, zastosowaniem i konsystencją.

Nawozy mineralne czy też sztuczne występują w formie płynnej i sypkiej. Dzielą się też na:

 • Wersje jednoskładnikowe – jak już sugeruje nazwa zawierają jeden składnik, na przykład potas czy azot. Podaje się je, gdy w glebie brakuje konkretnego pierwiastka,
 • Wersje wieloskładnikowe – zawierają wszystkie składniki odżywcze wymagane przez daną grupę roślin. Są dopasowane do kwiatów, krzewów kwitnących czy iglastych,
 • Odmiany wolnodziałające – to zazwyczaj granulki, które powoli się rozpuszczają i stopniowo uwalniają składniki pokarmowe.

Nawóz sztuczny powstaje w laboratorium z przetworzenia kopalin lub w wyniku syntezy chemicznej.

Zanim do powszechnego użytku weszły preparaty syntetyczne używano nawozów naturalnych i organicznych. Czym różnią się od powyższych? Przede wszystkim procesem powstawania. Odmiany naturalne są pochodzenia odzwierzęcego. To mieszaniny przefermentowanych odchodów czasem z dodatkiem ściółki bądź niewykorzystanej paszy. Natomiast nawóz organiczny powstaje z konkretnych lub wymieszanych substancji organicznych. Najczęściej to odpadki roślinne i zwierzęce. A także poboczne plony jak słoma czy liście buraków. Pełniejszą charakterystykę nawozów można znaleźć na naszej stronie.

Nawóz sztuczny – rodzaje i właściwości

Poza powyższą klasyfikacją, nawozy sztuczne dzieli się na odmiany ze względu na skład. Większość roślin do prawidłowego rozwoju potrzebuje azotu. Zatem mieszanki zawierające ten składnik są najbardziej popularne. To dobre substancje do trawnika, gatunków ozdobnych itp. Preparaty azotowe stymulują wzrost oraz bujność roślin i znacznie zwiększają plony. Wysypuje się je lub podaje dolistnie w formie oprysku. Te czynności wykonuje się wiosną oraz latem. Nie można natomiast robić tego jesienią. Dlatego, że w wyniku działania azotu rośliny nie wyhamują wegetacji przed nastaniem zimy. To będzie dla nich niebezpieczne.

Opisywane nawozy różnią się formą stosowanego azotu. Tym sposobem do wyboru są:

 • Preparaty amonowe – powstają na bazie siarczanu amonu. Ich cena to 15 zł za 5 kg,
 • Mieszanki saletrzane – zawierają dodatki wapna lub potasu, co wpływa na zastosowanie. Ceny produktów tego typu to około 17 zł za 5 kg,
 • Nawozy amidowe – zawierają mocznik i działają powoli. Cena to około 11 zł za 5 kg,
 • Nawozy saletrzano-amonowe – szybko działający saletrzak. Kosztuje około 25 zł za 5 kg.

Preparaty azotowe to ważne, ale nie jedyne sztuczne produkty używane do nawożenia roślin.

Nawozy mineralne są reprezentowane przez mieszanki potasowe. Ten pierwiastek pobudza proces fotosyntezy a jego brak powoduje hamowanie wzrostu i zamieranie liści. Należy, więc podawać go warzywom i roślinom kwitnącym. Można to robić przez cały sezon wegetacyjny z wyjątkiem późnej jesieni. Występują także nawozy fosforowe, lecz ich stosowanie jest rzadsze. Dlatego, że rośliny nie mają dużego zapotrzebowania na ten składnik. Po tym względem podobne są preparaty magnezowe. Podaje się je tylko przy niedoborach w glebie. Natomiast wersje wapienne obniżają tylko kwasowość podłoża. Nawozy sztuczne dokładniej opisujemy na naszej stronie.

Popularne nawozy naturalne

Dobry nawóz do kwiatów czy do trawnika nie musi być wcale sztuczny. Istnieją, bowiem, o czym już wspominaliśmy, wersje naturalne i organiczne. Do pierwszych z wymienionych należy obornik. To nic innego jak odchody zwierząt gospodarskich wymieszane ze ściółką. W jego skład wchodzi azot, siarka, bor i inne pierwiastki. Co ważne, obornik można pozyskać samodzielnie a jeśli nie ma takiej opcji kupić. W sklepach dostępny jest w wersji granulowanej lub suszonej. Pod każdą postacią świetnie nadaje się do nawożenia warzyw, iglaków czy roślin kwitnących. Na nim rzecz jasna nie kończy się lista cieszących się popularnością środków.

Do nawozów organicznych należy przede wszystkim kompost. Cechuje go bardzo duża zawartość próchnicy. Dzięki temu zwiększa żyzność gleby i sprawia, że staje się przewiewna i przepuszczalna. Jak i z czego powstaje kompost? Do stworzenia tego nawozu używane są odpady roślinne. Na pryzmę czy też do specjalnego pojemnika wrzucane są chwasty, liście, ścięte pędy, przekwitłe rośliny. Do tego dochodzi skoszona trawa, gałęzie drzew lub krzewów, resztki owoców i warzyw. Wszystkie te składniki butwieją, czyli są częściowo rozkładane przez mikroorganizmy. Stosowanie kompostu jest zalecane między innymi przy uprawie róż i żywotników zachodnich.

Trzeba jeszcze wymienić inne, chętnie używane ogrodowe nawozy organiczne i naturalne. Jest to:

 • Gnojówka – to sfermentowany mocz zwierzęcy zbierany w specjalnych zbiornikach,
 • Gnojowica – to płynna i sfermentowana mieszanka kału i moczu zwierząt gospodarskich,
 • Guano – nawóz powstający z odchodów ptaków morskich, głównie kormoranów i pelikanów,
 • Biohumus –odchody dżdżownicy kompostowej powstające po wydaleniu obornika lub torfu,
 • Nawóz zielony – to rośliny motylkowe przekopane z ziemią w celu podniesienia jej żyzności.

Właściwości i zastosowania nawozów naturalnych dokładniej opisujemy na naszej stronie.