Czym są nawozy mineralne i jakie są ich rodzaje?

Nawozy mineralne to wyprodukowane syntetycznie związki chemiczne lub przetworzone surowce o określonym składzie. Mają one na celu zaspokojenie potrzeb pokarmowych roślin. W sprzedaży dostępne są nawozy sztuczne w postaci płynnej, pylistej oraz granulowanej. Różne rodzaje nawozów mineralnych dostarczają innych składników odżywczych. Istnieje także grupa nawozów sztucznych, które nie służą odżywianiu roślin, lecz regulowaniu pH gleby. Są to nawozy wapniowe. Najważniejsze pierwiastki niezbędne dla roślin to azot, fosfor i potas. Są one najczęściej głównym składnikiem nawozu.

Ze względu na ilość makroelementów nawozy sztuczne dzielą się na jednoskładnikowe i wieloskładnikowe. Skład nawozu może zostać wzbogacony o siarkę, magnez, wapń, żelazo czy cynk. W sprzedaży dostępne są również nawozy wieloskładnikowe, a także nawozy organiczno-mineralne. Poznajmy ich rodzaje i ceny:

Nawozy jednoskładnikowe

  • Nawozy mineralne azotowe. Wyprodukowane syntetycznie nawozy, których składnikiem czynnym jest azot. Są rozpuszczalne w wodzie i łatwo przyswajalne przez rośliny. Nawozy mineralne azotowe dzielą się na saletrzane, amonowe, saletrzano-amonowe oraz amidowe. W zależności od postaci, do ich stosowania używa się rozsiewacz nawozów lub opryskiwacz. Nawozy saletrzane to nawozy szybko działające. Przykładem jest saletra wapniowa, której cena to około 17 zł za 5 kg. Nawozy amonowe to wolno działające, zakwaszające glebę związki. Przykładem jest siarczan amonu, za który zapłacimy 15 zł za 5 kg. Nawozy amidowe to również wolno działające nawozy mineralne. Najpopularniejszy jest tu nawóz z mocznika, którego cena to około 11 zł za 5 kg. Nawozy saletrzano-amonowe to np. szybko działający popularny saletrzak. Jego cena to 25 zł za 5 kg.
  • Nawozy potasowe. Produkowane z soli potasowych nawozy doskonale rozpuszczają się w wodzie. Wyróżnia się dwa rodzaje nawozów mineralnych potasowych. Są to nawozy chlorkowe i siarczanowe. Miesza się je z glebą. Kainity, czyli nawozy potasowe chlorkowe stosuje się w uprawach wielkopowierzchniowych. Do upraw ogrodowych odpowiednie są nawozy potasowe siarczanowe. Cena soli potasowej to około 60 zł za 25 kg. Za siarczan potasu o wadze 25 kg zapłacimy około 85 zł.
  • Nawozy fosforowe. Są to trudno przyswajalne nawozy mineralne, poprawiające jakość plonów. Dzielimy je na szybko działające superfostafaty, wolno działające supertomasyny oraz bardzo wolno działające mączki kostne i fosforytowe. Za superfosfat potrójny zapłacimy około 14 zł za 2 kg. Superfosfat wzbogacony o tej samej wadze to około 15 zł.

Nawozy wieloskładnikowe

Nawozy mineralne wieloskładnikowe to środki, których skład oparty jest na NPK o różnych proporcjach i wzbogacony o dodatkowe mikroelementy. Dzielą się na mieszane i kompleksowe. Ich dawki zawsze należy stosować ściśle według zaleceń producenta. Mogą to być nawozy mineralne z magnezem, z żelazem, czy np. borem. Ceny nawozów wieloskładnikowych są znacznie wyższe niż jednoskładnikowych. Dlatego nawożenie mineralne tymi środkami stosuje się w uprawach działkowych. Przykładem jest nawóz mineralny Substral Magiczna Siła do iglaków z magnezem, którego ceny za 350 gramów oscylują w granicach 10 zł. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o nawozach.

Nawozy organiczno-mineralne

Łączą one właściwości obu rodzajów nawozów. Nie tylko odżywiają rośliny, ale także poprawiają strukturę gleby. Ich skład daje mniejsze ryzyko przenawożenia. Ceny nawozów organiczno – mineralnych są wyższe od cen nawozów sztucznych. Przykładem jest INCo Nawóz ProNatura do trawników, za który zapłacimy 15 zł za 4 kg.

Polecane nawozy do ogrodu

Nawozy mineralne – opinie i porady

Nawożenie mineralne jest doskonałą alternatywą dla nawożenia naturalnego, zwłaszcza w uprawach rolnych. Zanim jednak rozsiewacz nawozów rozpocznie pracę, należy dokładnie zbadać glebę, by ustalić jakich substancji odżywczych w niej brakuje. Bardzo często nawożenie mineralne i organiczne uzupełniają się. Nawozy sztuczne są bardzo wydajne i zawierają skoncentrowane składniki. Dlatego działają szybciej niż naturalne. Jednak eksperci zwracają uwagę, by nawóz mineralny stosować zgodnie z zaleceniem producentów, gdyż jego nadmierne dawki mogą być szkodliwe dla gleby i spowodować odwrotne efekty od zamierzonych. Stosowanie nawozów jednoskładnikowych wymaga dużej wiedzy o roślinach. Rolnicy doceniają zalety nawożenia mineralnego. Szczególnie nawozy mineralne azotowe ze względu na niskie ceny i szybkość działania cieszą się ogromną popularnością. Nie wolno zapominać, że rozsiewacz nawozów nie powinien nimi zasilać gleby kwaśnej oraz w czasie suchej wiosny. Warto także wybierać nawozy najnowszej generacji z dodatkiem mikroelementów, np. z magnezem czy siarką.

Ogrodnik - znajdź ogrodnika w Twoim mieście
Wybierz z ponad 13 000 polecanych ogrodników z serwisu Fixly:

 Dlatego na małych obszarach, jak np. ogrody działkowe bezpieczniejszym rozwiązaniem jest stosowanie nawozów wieloskładnikowych lub nawozów organiczno-mineralnych. Eksperci wskazują zalety, jakie mają nawozy organiczno-mineralne. Odżywiają rośliny, a równocześnie poprawiają jakość gleby. Niosą mniejsze ryzyko zakwaszenia ziemi. Chociaż są droższe, to klienci cenią je za efektywność i łatwość stosowania.

Na rynku dostępne są różne rodzaje nawozów mineralnych. Ich ceny nie są wysokie i cieszą się one dobrymi opiniami. Wybór zawsze należy dostosować do potrzeb danej uprawy. Konieczne jest także przestrzeganie, by dawki nawozu mineralnego były zgodne z zaleceniami producenta.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny