Nawozy potasowe - zastosowanie

Preparaty azotowe posiadają wiele cennych właściwości, dzięki którym możemy liczyć na szybszy i lepszy wzrost roślin w ogrodzie. Dzięki nim rośliny znacznie lepiej radzą sobie z absorpcją wody, dzięki czemu stają się odporniejsze na suszę. Ich odporność wzrasta również na niekorzystne warunki atmosferyczne panujące zimą. Szczególnie na ujemne temperatury, dzięki czemu zimowanie niektórych gatunków jest znacznie łatwiejsze. Ponadto nawóz potasowy wykazuje działanie ochronne przed szkodnikami oraz chorobami grzybowymi.

Nawozy potasowe znajdują swoje zastosowanie przede wszystkim u roślin ozdobnych. Szczególnie sprawdzą się one w przypadku krzewów ozdobnych. Różne rodzaje nawozów potasowych przeznacza się również przy uprawie warzyw. Takie preparaty najczęściej rekomendowane są do pomidorów. Najlepiej sprawdzi się tutaj nawóz azotowo potasowy. Środek ten stosowany do pomidorów pozwala na uzyskanie jednolitego, czerwonego koloru owoców. Jednak stosując nawóz do pomidorów, należy uważać na odpowiednie proporcje składników. Pierwszą dawkę nawozu stosujemy po posadzeniu młodych pomidorów do gruntu. Kolejny raz stosujemy nawóz azotowo potasowy w odstępach dwutygodniowych przez okres 1-2 miesięcy. Potasu do pomidorów nie stosujemy, gdy zaczyna się już ich kwitnienie.

Rodzaje nawozów potasowych

Nawozy potasowe możemy podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich obejmuje preparaty różniące się między sobą zarówno konsystencją, jak i również sposobem podawania. Wśród nich wymienimy:

  • Nawozy w płynie - określane są również jako nawozy dolistne. Ich wyróżnikiem jest to, iż stosuje się je już na dość mocno rozwinięte rośliny. Nawozy w płynie to wygodne rozwiązanie dla osób, które chcą zasilać swoje rośliny przy okazji ich podlewania. Najczęściej wymagają regularnego stosowania w odstępach 10-14 dniowych.
  • Nawozy granulowane - stosuje się je jeszcze przed siewem roślin. Inne zastosowanie nawozów granulowanych jest podsypywanie ich pod rośliny ozdobne lub warzywa. Stanowi to bezpieczniejsze rozwiązanie w porównaniu do nawozów w płynie, które mogą niekorzystnie działać na liście niektórych roślin.
Nawożenie roślin w ogrodzie, a także nawozy potasowe, ich zastowanie i cena
Jakie zastosowanie mają nawozy potasowe, czyli nawóz potasowy, jego cena i użycie

Drugi podział nawozów potasowych dotyczy ich składu. Wśród nich wymienia się między innymi nawozy jednoskładnikowe, które składają się tylko z potasu, jak i również nawozy wieloskładnikowe. Do tych drugich zaliczają się między innymi:

  • Nawozy fosforowo potasowe - już wiemy, jakie właściwości posiada potas w nawożeniu roślin ozdobnych oraz warzyw. Natomiast obecność fosforu odpowiada za wysokiej jakości plony. Ponadto dzięki nim, dochodzi do lepszego metabolizmu węglowodanów oraz białek. Nawozy fosforowo potasowe najczęściej powinny być stosowane na początku okresu wegetacyjnego, szczególnie po okresie zimowym, jak i również w okresie kwitnienia.
  • Nawozy potasowo magnezowe - tego typu nawozy najczęściej znajdują zastosowanie w rolnictwie w celu uniknięcia zagrożeń spowodowanych suszą. Nawozy potasowo magnezowe pozwalają na efektywne wykorzystywanie wody przez rośliny, które były zasilane tymi preparatami. Oprócz tego dochodzi do bardziej wydajnego transportu ansymitatów do korzeni. Dzięki temu system korzeniowy ma szansę na lepszy rozwój i pobieranie większej ilości składników pokarmowych.
  • Nawóz azotowo potasowy - najczęściej jest to po prostu saletra potasowa, którą można zakupić zarówno w płynie, jak i również w formie granulowanej. Nawóz azotowo potasowy pobudza rośliny do szybszego wzrostu. Termin zasilania roślin i warzyw tym nawozem jest bardzo elastyczny. Saletrą potasową możemy wspomagać rośliny już od wczesnej wiosny, aż do jesieni. Natomiast uprawy znajdujące się pod osłonami, mogą być zasilane nawet przez cały rok. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł z aktualnym cennikiem nawozów.

Polecane nawozy do ogrodu

Nawozy potasowe - ceny

Decyzja o nawożeniu roślin w swoim ogrodzie preparatami potasowymi lub wieloskładnikowymi, wymaga zakupu odpowiednich środków. Warto zatem dowiedzieć się, z jakimi kosztami przyjdzie się nam zmierzyć. Oczywiście poniżej podane ceny stanowią jedynie orientacyjne stawki, które są uzależnione od producenta, rodzaju nawozu, a także jego dokładnego składu.

Przykładowe ceny nawozów potasowych

Nazwa produktu

Cena

Saletra potasowa Ogród Start

Ceny od 25,90 zł

Saletra potasowa Pro-Agro

Cena od 17,01 zł

Saletra potasowa do kwiatów

Cena od 5,49 zł

Nawozy fosforowo potasowe Maximus 1 kg, nawozy dolistne

Cena od 24,50 zł

Nawozy fosforowo potasowe Florovit 5 l, nawozy dolistne

51,60 zł

Nawozy potasowo fosforowe 5 l, Insol Pk, nawozy dolistne

57,00 zł

Nawozy potasowo fosforowe, Agrecol

40,00 zł

Nawozy potasowo fosforowe Alkalin, 1l

17,50 zł

Nawozy potasowo fosforowe ICL Pekacid, 2 kg

38,98 zł

Nawozy potasowo magnezowe Korn Kali, 50 kg

150,00 zł

Nawozy potasowo magnezowe

37,50 zł

Nawóz bezchlorkowy Lubofos, popularne rodzaje

1443,96 zł

Bezchlorkowy nawóz YaraMila Complex

17,80 zł

Bezchlorkowy nawóz YaraMila Complex, 25 kg

71,99 zł

Nawóz bezchlorkowy Azofoska, 25 kg

95,98 zł

Nawóz potasowy do kwiatów

16,50 zł

Nawozy potasowe Superfostat

24,59 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny