Zakup nieruchomości krok po kroku - od wyszukania do finalizacji transakcji

Zakup nieruchomości to poważna decyzja. Obojętnie, czy zamierzasz kupić dom, mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego, zawsze wiąże się z tym mnóstwo dokumentów, formalności i tym podobnych spraw. Pomożemy ci przez to przejść. Dowiedz się, jak krok po kroku kupić nieruchomość.

Ogłoszenia – jak odnaleźć się w gąszczu ofert

W sieci jest mnóstwo stron z ogłoszeniami o kupnie nieruchomości. Bardzo często nawet na różnych stronach możesz znaleźć to samo ogłoszenie, ale z innymi danymi lub inną kwotą. Bardzo łatwo się w tym pogubić. Pierwszym krokiem jest sprawdzenie, czy ogłoszenia są wystawione przez agencję nieruchomości, czy przez bezpośredniego sprzedawcę. To pierwsze rozwiązanie jest wygodniejsze, jednak w drugim przypadku możesz negocjować cenę i nie ponosisz kosztów obsługi transakcji przez agencję.

Przyjmij także, że zasada brzmi tak: jeśli coś jest opisane, jako „bardzo dobre”, to znaczy, że jest po prostu „dobre”. Dotyczy to poziomu wykończenia mieszkania i jego stanu technicznego. Nie przyjmuj wszystkiego, co mówi właściciel lub agent nieruchomości za prawdę. Sam sprawdź odległości i czas przejazdu do centrum i dowiedz się trochę o okolicy. I jeśli zależy ci na czasie – raczej nie oglądaj mieszkań, w których ogłoszeniach nie było zdjęć lub przedstawiały tylko fragmenty jednego pomieszczenia. Najprawdopodobniej jest to ruina, więc jeśli długotrwały remont nie wchodzi w grę – odpuść sobie oglądanie mieszkania.

Co sprawdzić przed zakupem mieszkania

Sprawdź w spółdzielni, czy faktycznie w ostatnim czasie zostały wymienione instalacje i dowiedz się, czy spółdzielnia mieszkaniowa ma takie plany w przyszłości. Zanim zdecydujesz się na zakup mieszkania, zobacz, jaka jest jego rzeczywista powierzchnia. Co istotne, sprawdź w spółdzielni, jaka jest wysokość czynszu w mieszkaniu.

W przypadku nowych osiedli sprawdź także miejski plan zagospodarowania przestrzennego. Może się okazać, że za chwilę okoliczne działki zostaną zajęte przez oczyszczalnie ścieków, albo wręcz przeciwnie – miasto poprawi infrastrukturę i lokalizacja stanie się bardziej atrakcyjna.

Osoby, które kupują nieruchomości pod kredyt, powinny najpierw skonsultować się z doradcą kredytowym i dowiedzieć się, na jakiej wysokości kredyt mają szansę i czy w ogóle go dostaną. Warto także zawczasu wyciągnąć dane na swój temat z BIK, czyli Biura Informacji Kredytowej i sprawdzić swoją historię kredytową.

Ocenianie stanu technicznego domu lub mieszkania

Zanim podpiszesz chociażby umowę przedwstępną, koniecznie oceń stan techniczny domu lub mieszkania. Warto także sprawdzić jego rzeczywistą wartość. Tutaj dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług agencji nieruchomości – bardzo często wśród usług mają także możliwość wycenienia mieszkania. Można także zatrudnić swojego rzeczoznawcę, który ustali, czy mieszkanie jest w dobrej cenie.

Przed podpisaniem umowy warto także ocenić stan techniczny nieruchomości. Tutaj należy zrobić kilka ważnych ruchów. Przede wszystkim warto poprosić o pomoc kogoś, kto zna się na budownictwie i będzie mógł ocenić jakość robót i tym podobne. Warto także sprawdzić w spółdzielni, kiedy była zrobiona wymiana instalacji i czy spółdzielnia planuje tego rodzaju roboty w najbliższym czasie. Jeśli tak, to lepiej wstrzymaj się z remontem.

W przypadku mieszkań deweloperskich odbiór techniczny mieszkania odbywa się przed odbiorem kluczy. Polega on na sprawdzeniu, czy stan faktyczny mieszkania jest zgodny z dokumentacją. W tym wypadku warto sprawdzić powierzchnię, stan okien i drzwi, ich szczelność, sprawność wentylacji. Jeśli masz uwagi do stanu technicznego, deweloper ma obowiązek wprowadzić wszystkie poprawki. Czas na wprowadzenie poprawek jest zawarty w umowie i wynosi najczęściej od 14 do 30 dni.

Zakup nieruchomości z kredytem – wszystkie formalności

Po sprawdzeniu wszystkich wyżej wymienionych rzeczy możesz przystępować do podpisywania umowy. Jeśli płacisz kwotę w całości lub w transzach i nie potrzebujesz kredytu mieszkaniowego lub hipotecznego, możesz od razu podpisać umowę kupna – sprzedaży. W przypadku, kiedy musisz zaciągnąć kredyt hipoteczny, wygląda to nieco inaczej.

Przede wszystkim podpisujesz z właścicielem umowę przedwstępną. Bardzo wiele osób robi to samodzielnie, jednak warto podpisać ją u notariusza. Przede wszystkim dlatego, żeby nie okazało się, że sprzedający wycofa się ze swoją propozycją. Najczęściej w umowie przedwstępnej jest określona kara pieniężna za wycofanie się z niej, jednak rzadko kiedy pokrywa wysokość odsetek i koszty kredytu.

Z tego rodzaju umową musisz zgłosić się do banku. Potrzebujesz także zaświadczenia o zarobkach wyciągnięte z kadr w pracy lub z banku, w którym masz konto osobiste. Potrzebne jest także informacja o twoim wkładzie własnym i stosunku pracy, którą wykonujesz. Jeśli masz umowę na czas określony, potrzebujesz także zaświadczenia od pracodawcy, że zamierza cię dalej zatrudniać. Dopiero wtedy możesz złożyć wniosek o kredyt mieszkaniowy lub hipoteczny. Na to, czy go dostaniesz składa się szereg czynników. Jeśli tak, podpisujesz umowę właściwą, a pieniądze lądują na koncie sprzedającego. Pozostaje tylko umówić się na odbiór kluczy.