Nieruchomości - wszystko, co warto wiedzieć o rynku nieruchomości

Codziennie wiele osób stara się znaleźć swą wymarzoną nieruchomość. Dla części jest to działka budowlana lub już wzniesiony, urokliwy dom. Innych interesuje mieszkanie znajdujące się w dogodnej lokalizacji, lokal usługowy czy handlowy. Choć cele mają nieco inne, coś łączy wszystkie wspomniane grupy. Każdy przyszły nabywca musi dobrze poznać rynek nieruchomości. Wszystko, co warto o nim wiedzieć można znaleźć na naszej stronie.

Działki budowlane i nie tylko

Każda osoba przymierzająca się do zakupu nieruchomości powinna poznać jej definicję. Zgodnie z przepisami prawa cywilnego, dzieli się na trzy główne rodzaje. Pierwszym jest część powierzchni ziemskiej, czyli grunt stanowiący odrębny przedmiot własności. Drugi i trzeci to budynki albo ich części trwale związane z gruntem, ale będące odrębnym od niego przedmiotem własności. Natomiast przepisy o księgach wieczystych i hipotece trochę inaczej opisują tę kwestię. Określają ją, jako "część powierzchni ziemskiej, dla której urządzono księgę wieczystą". Zatem z jednej strony nieruchomość to dom, mieszkanie, lokal usługowy, hala.

Z drugiej strony nie chodzi tylko o budowle różnej wielkości i przeznaczenia. Nieruchomościami są działki występujące w kilku wersjach. W sprzedaży można znaleźć odmiany budowlane. Czyli takie, które umożliwiają wznoszenie różnych obiektów. Nie chodzi tylko o domy, ale też bloki, kamienice, budynki handlowe itp. Tylko działki spełniające wymogi lokalnego prawa mogą zostać uznane za budowlane. Muszą mieć odpowiednią wielkość i cechy geometryczne. Powinny dawać łatwy dostęp do drogi publicznej. Ważne jest też to by były wyposażone w urządzenia infrastruktury technicznej. Jakie grunty poza budowlanymi są do dyspozycji?

Na rynku znajdują się oferty sprzedaży działek rolnych. Czyli terenów przeznaczonych pod produkcję rolną. Należą do nich grunty orne, sady, łąki i pastwiska stałe, grunty zalesione i zakrzewione. Do poszukiwanych nieruchomości zalicza się także działki rekreacyjne. Wznosi się na nich domki letniskowe wykorzystywane w celach wypoczynkowych. Wymienione odmiany nie są jedyne. Wyróżnia się jeszcze działki siedliskowe, rolno-budowlane, leśne, inwestycyjne. O przeznaczeniu działki i warunkach zabudowy decyduje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Nasz portal rozwija wszystkie informacje podane powyżej.

Domy, mieszkania i inne lokale

Grunty już za nami, czas, więc zająć się kolejnym zagadnieniem. Są nim rzecz jasna budynki mieszkalne, usługowe i produkcyjne. Co warto wiedzieć o rynku nieruchomości tego typu? Przede wszystkim to, że dzieli się na pierwotny i wtórny. Z perspektywy kupującego w pierwszym przypadku chodzi o ogłoszenia dotyczące nowych budynków. Deweloperzy lub spółdzielnie mieszkaniowe oferują mieszkania, domy czy lokale o charakterze komercyjnym. Często są to obiekty znajdujące się w trakcie budowy. Zdarza się też, że inwestycja jest dopiero na etapie projektowania, ale już można dokonywać zakupów.

Naturalnie na rynku pierwotnym dostępne są mieszkania czy domy już wzniesione. Z wydanymi pozwoleniami na użytkowanie. Zazwyczaj jednak są sprzedawane w tak zwanym stanie deweloperskim. Oznacza to, że nowy właściciel musi samodzielnie wykończyć wnętrza. Położyć podłogi, pomalować ściany, zamontować armaturę itp. Czym w takim razie są nieruchomości z rynku wtórnego? To po prostu lokale lub budowle, które już były lub nadal są użytkowane. Właściciele sprzedają je samodzielnie albo korzystają z usług pośredników. I nowe i używane nieruchomości mają swoje zalety oraz wady. Wszystko zależy od oczekiwań kupującego.

Nowe domy i mieszkania są nowoczesne i można wykończyć je dokładnie tak jak chcą tego właściciele. Przeważnie oferują udogodnienia takie jak podziemne garaże, windy, monitoring. Jednakże są drogie, zazwyczaj powstają na obrzeżach miast, terminy oddania do użytku są długie. Natomiast lokale używane są tańsze, często położone w dogodnej lokalizacji i gotowe do zamieszkania. Wiele osób sprzedaje je razem z wyposażeniem. Zdarza się jednak, że wymagają sporego remontu. Mogą mieć ukryte problemy z kanalizacją, ogrzewaniem itp. Temat rynku wtórnego i pierwotnego rozwijamy na naszej stronie.

Strony z ogłoszeniami – sprzedaż i wynajem

Pod względem budownictwa mieszkaniowego i usługowego Polska ma sporo do zaoferowania. Przyszli nabywcy powinni przeglądać aktualne ogłoszenia online dotyczące różnych nieruchomości. Zanim jednak do tego dojedzie dobrze rozeznać się w sytuacji na rynku. Trendy i ceny są zmienne, szczególnie w czasie kryzysu czy pandemii. Dodatkowo, co jakiś czas uaktualniane są przepisy bezpośrednio dotyczące działek i budynków. Trzeba nieustannie monitorować sytuację. By to ułatwić takie strony jak nasza czy Onet podają najświeższe informacje. Nie tylko dotyczące nieruchomości, ale też kwestii finansowych i hipotecznych.

Polska od lat rozwija się, jeśli chodzi o dostęp do szybkiego internetu. Nic, więc dziwnego, że dostępne są liczne strony z ogłoszeniami o sprzedaży nieruchomości. Dobry portal dzieli aktualne oferty na pochodzące z rynku pierwotnego i wtórnego. W obu przypadkach powinny zawierać jak najwięcej zdjęć budowli i informacji na jej temat. W jakiej okolicy się znajduje, jak daleko od centrum itp. Cenny jest opis uwzględniający ilość pokoi i dodatkowych pomieszczeń jak komórki czy strychy. Wspomniany powinien zostać rodzaj ogrzewania, ogólny stan domu czy mieszkania. W przypadku dopiero powstających obiektów ważna jest precyzyjna wizualizacja projektu.

Przy wyborze nieruchomości pierwotnych należy dobrze sprawdzić dewelopera. Poczytać informacje i opinie na jego temat. Umówić się na wizytę na placu budowy i sprawdzić jak idą prace. Wtórne budynki mieszkalne należy oglądać z kimś znającym się na budownictwie. Trzeba jeszcze pamiętać, że ogłoszenia online oferują wynajem lokali. Nierzadko jest to jedyny sposób na zmianę miejsca zamieszkania. Podobnie jak onet, podajemy szczegółowe informacje na ten temat. Do tego, na naszej stronie znajduje się rozwinięcie każdej kwestii poruszanej w tym artykule. I wielu innych dotyczących rynku nieruchomości.